Piaseczno Portal Informacyjny Piaseczna City Media

 
 

Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

05-500 Piaseczno
ul. Kościuszki 5
tel. 22 70 17 500
fax. 22 756 70 49
fax. 22 789 51 02
www: www.piaseczno.eu
e-mail: urzad@piaseczno.eu
 

Informacje o Piasecznie:

Piaseczno to miasto powiatowe w woj. mazowieckim. Położone w sąsiedztwie warszawskiej dzielnicy Ursynów, w odległości 17 km na południe od centrum Warszawy.

Lokalizacja ta wpływa korzystnie na szybki rozwój budownictwa, zlokalizowania siedzib wielu zagranicznych firm (w 2010r. uznane jako najbardziej atrakcyjne miasto dla biznesu wg magazynu Forbes, szybkiego przyrostu liczby mieszkańców, etc. Miasto wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej.

Dziś Piaseczno przeżywa swój renesans. Zarówno powiat, jak i wchodzące w jego skład gminy, mają jeden z największych wskaźników dochodu na mieszkańca. W powiecie powstaje wiele nowych firm, krajowych i zagranicznych.

Ratusz w Piasecznie został zbudowany w 1824 roku w stylu klasycystycznym. Projektantem był Hilary Szpilowski. Pobyt w mieście posła tureckiego w 1777 roku upamiętniono umieszczając na wieży ratuszowej półksiężyc (przed 1914).

Zalesie Dolne:

Zalesie Dolne, kiedyś samodzielna miejscowość, w której skład wchodziły dzielnice: Zalesie Las, Zalesie Ogród oraz Zalesie Adamów. Od 1 lipca 1952 roku dzielnica podwarszawskiego Piaseczna.

Zalesie Dolne powstało w wyniku parcelacji dóbr wilanowskich w okresie dwudziestolecia międzywojennego na fali mody miast-lasów i miast ogrodów. O wyróżniającej się tożsamości tego miejsca decyduje fakt, że do dzisiaj układy urbanistyczne 3 osiedli składających się na Zalesie Dolne pozostały w zasadzie nie zmienione.

Otaczające je od strony wschodniej tereny „Górek Szymona” i dolina rzeki Jeziorki wraz ze stawami żabienieckimi, aż do Ośrodka „Wisła” stanowią unikatowy, cenny przyrodniczo i krajobrazowo obszar.

Ulica Puławska:

Ulica w Piasecznie i Warszawie biegnąca od rynku miejskiego w Piasecznie a kończąca na granicy administracyjnej gminy Piaseczno.

W tym miejscu styka się z ulicą Puławską w Warszawie która zaczyna się od Placu Unii Lubelskiej i kończy na administracyjnej granicy miasta Warszawy. Wzdłuż ulicy Puławskiej w Piasecznie odbywa się ruch oraz autobusowy.

Ulica Puławska zaczyna swój bieg w Piasecznie przy Kościele Parafialnym św. Anny i biegnie do granicy Warszawy. Numeracja biegnie w kierunku północnym, oddzielnie od numeracji ulicy Puławskiej w Warszawie. Obydwie numeracje stykają się na granicy Piaseczna i Warszawy.

Od początku granicy administracyjnej Gminy Piaseczno ulica została przebudowana (do skrzyżowania z ul. Energetyczną) i jest ulicą dwujezdniową do skrzyżowania z ulicą Okulickiego odkąd przechodząc przez miasto jest drogą lokalna jedno jezdniową. Stanowi oś wyznaczającą wraz z ulicą Kościuszki centrum miasta Piaseczno. Ulica i numeracja po stronie Piaseczno zaczyna się od rynku w Piasecznie. Numeracja rośnie w kierunku północnym.

Nazwa pochodzi od miasta Puławy - ulica Puławska była bowiem tzw. "wylotówką" w kierunku Puław i Lublina. W czasach, gdy Puławy nosiły nazwę Nowa Aleksandria, ulica ta nazywała się Nowoaleksandryjska.

Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa (do 2004 roku Grójecka Kolej Dojazdowa):

Aktualnie działająca kolej wąskotorowa w okolicach Warszawy, z prześwitem toru 1000 mm. Posiada czynny parowóz Px48, prowadzi co niedzielę ogólnodostępne planowe pociągi turystyczne.

W chwili obecnej kolejka prowadzi przewozy turystyczne w każdą niedzielę (ogólnodostępne) oraz pociągi okolicznościowe i na zamówienie.

Planowane jest przywrócenie ruchu towarowego oraz uruchomienie szynobusu spalinowego i ruchu do Nowego Miasta nad Pilicą (po naprawie uszkodzonego przez drogowców przejazdu) - pociąg będzie dowoził młodzież do szkół i pracowników do pracy (wykazano, że jest to rozwiązanie tańsze i wygodniejsze niż gimbusy).

Kolej posiada sprawny parowóz Px48-3917, który co tydzień wyjeżdża na szlak, a także sprawne lokomotywy spalinowe produkcji rumuńskiej serii Lxd2.

Pociąg rusza w każdą niedzielę o godzinie 11:00, na trasie przejazdu jest kilka stacji, m.in. zwiedzanie mini-zoo ze strusiami, dojazd do stacji Tarczyn Wąskotorowy i piknik z ogniskiem. Powrót do Piaseczna około godziny 16:00.
Stacja Piaseczno Miasto Wąskotorowe znajduje się niecały kilometr od stacji Piaseczno kolei normalnotorowej. Godzina wyjazdu i powrotu jest skomunikowana z pociągami z Warszawy i do Warszawy. Istnieje możliwość, aby wsiąść do pociągu na przystanku Piaseczno Wiadukt tuż nad dworcem, gdzie kolejka wąskotorowa zatrzymuje się na trasie przejazdu.

Źródło - artykuł w Wikipedii,
autorzy: wikipedyści,
licencja: GNU FDL,
 
budowadomowjednorodzinnych
baner
baner
WydarzeniaDodaj firmeKontaktOferty pracyRegulamin