Masz informację o aktualnościach i wydarzeniach niekomercyjnych w Warszawie i okolicach? Napisz do nas na adres reklamawarszawa@gmail.com a my je opublikujemy w naszym Portalu.
Wydarzenia niekomercyjne (kulturalne, charytatywne, wolne od opłat itd.) zamieszczane są bezpłatnie.
Wydarzenia komercyjne (imprezy zamknięte, imprezy okolicznościowe, płatne) mogą zamieszczać tylko firmy, które mają wykupiony w naszych Portalach jeden z wpisów płatnych.


Burmistrz Miasta Marki oraz Biblioteka Publiczna Miasta Marki mają ogromną przyjemność zaprosić na wspólne odkrywanie Stanów Zjednoczonych i Nowego Jorku wraz z Magdaleną Żelazowską – pisarką, dziennikarką i podróżniczką.
Autorka roztoczy przed nami nieuchwytny czar miasta marzeń oraz zdradzi sekrety amerykańskiego stylu życia.
Zapraszamy na spotkanie pełne fascynujących historii! Szczegóły na plakacie.


Autorami prac są profesjonalni artyści, amatorzy, a także dzieci, dla których Gwiazdobranie organizuje Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie.
Większość obrazów będzie można nabyć podczas licytacji online prowadzonej na grupie facebookowej Świąteczny Jarmark Charytatywny Gwiazdobranie i Dawanie od 15 listopada do 13 grudnia.
Kilka z nich wystawimy na aukcję w trakcie Jarmarku GiD w SP 3 w Józefowie 10 grudnia. Wystawa będzie prezentowana do 27 listopada.
Wstęp wolny. Miejsce: Galeria WEJŚCIE oraz Galeria RAMA MOK.


W poniedziałek 6 listopada o godzinie 18.00 zapraszamy do Wypożyczalni nr 16 przy ul. Słowackiego 19a w dzielnicy Żoliborz na spotkanie z Katarzyną Wycisk oraz twórcami audiobooka najnowszej książki autorki – Gamerka.
Katarzyna Wycisk jest autorką książek fantastycznych dla dorosłych i młodzieży: serii Falcon (Na ścieżce kłamstw, Na rozstaju dróg i Na drodze do prawdy), Kroniki Krwi i Mroku (Krew Nowych Bogów, Gniew Nowych Bogów) oraz Niepokonani (EPI, FREAK, RAIN i RAIN 2). Jej najnowsza książka Gamerka, o której opowie nam podczas spotkania, ukaże się pod koniec października.
O książce - WhiteRabbit jest na najlepszej drodze do zostania profesjonalnym graczem. Jego tajemniczość i nieznana tożsamość wzbudzają ciekawość wielu zawodników FIFA, w tym wicemistrza świata – Kiliana „MadHattera” Kormana.
Ukryta za maską Wiktoria szybko się przekonuje, że prowadzenie podwójnego życia jest bardzo uciążliwe, szczególnie gdy w grę wchodzą uczucia. Czy nawiązanie bliskiej relacji z największym przeciwnikiem może skończyć się dobrze? Co z tym wszystkim ma wspólnego Kraina Czarów? Odważysz się wkroczyć do świata rywalizacji, namiętności i pasji, w którym nic nie jest oczywiste? Boję się, że nadejdzie moment, kiedy przestanę odróżniać jawę od snu, a mój świat runie razem ze mną. Nie potrafię sobie wyobrazić, co bym zrobił, gdybyś nagle okazała się kłamstwem, imaginacją mojego umysłu. Katarzyna Wycisk, Gamerka
Podczas spotkania obecni będą też twórcy wkrótce dostępnego audiobooka Gamerka: Studio & Dom produkcji Audio 4P.Acoustic oraz aktorzy użyczający swoich głosów bohaterom powieści: Małgorzata Kozłowska i Sebastian Dela, którzy chętnie opowiedzą o procesie tworzenia audiobooków. Spotkanie poprowadzi Ola Szatkowska.
Serdecznie zapraszamy!


Prace artysty nawiązują do humanizmu, który leży u podstaw naszej europejskiej tożsamości, szacunku dla innych kultur, poszanowania praw dziecka, zachwytu nad naturą. Delikatne, malarskie światy uwodzą widza i zapraszają w daleką podróż.
Wystawę można oglądać w holu Biblioteki przy al. Solidarności 90 w dzielnicy Wola do 30 listopada.
Stepan Zavrel – (1932–1999) urodził się w Pradze. Dzieciństwo i młodość spędził w Czechosłowacji, studiował na Wydziale Kinematografii, gdzie zajmował się animacją.
W 1959 roku Zavrel opuścił Czechosłowację. Dramatyczna ucieczka zakończyła się pobytem w obozie dla uchodźców w Trieście, skąd później wyruszył do Rzymu, by studiować malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych (Accademia di Belle Arti di Roma). Wkrótce przeniósł się do Niemiec, gdzie kontynuował studia w monachijskiej Kunstakademie na Wydziale Scenografii i Projektowania Kostiumów. Od 1965 do 1968 przebywał w Londynie i zajmował się reżyserią filmów animowanych w Richard Williams Studio.
Stepan Zavrel przemierzył wszerz i wzdłuż całą Europę, by w końcu w 1968 roku osiąść w Rugolo (Sarmede), małej wiosce położonej w regionie Veneto we Włoszech. Kupił opuszczony dom, który z czasem stał się centrum życia artystycznego dla wielu twórców z Europy i spoza kontynentu. Dziś ta mała wioska niedaleko Treviso to prawdziwie baśniowa kraina. Stepan Zavrel wraz z artystami z różnych krajów udekorował freskami wiele budynków, także publicznych. Na specjalnej stałej ekspozycji w muzeum poświęconym artyście można oglądać około 80 dzieł Zavrela.
Zavřel prezentował swoje prace w wielu muzeach i galeriach na całym świecie, między innymi w Norwegii, Szwajcarii, Afryce Południowej, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Centralnej i Hiszpanii. W 1982 roku Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku prezentowała jego dzieła na wystawie „Wenecja jutra”.
W 1983 roku zainicjował powstanie „Międzynarodowej Wystawy Ilustracji Książki Dziecięcej”, która jest obecnie znana jako „Le Immagini della Fantasia”. W 1988 roku stworzył Międzynarodową Szkołę Ilustracji, która działa do dziś. Jej wykładowcami są znani twórcy literatury dziecięcej, wśród nich między innymi polscy ilustratorzy: Józef Wilkoń i Joanna Concejo.


W poniedziałek 6 listopada 2023 o godz. 17.30, wypożyczalnia nr 17 w dzielnkicy Włochy zaprasza dzieci od 5 do 7 lat na kreatywne warsztaty Zakręcone drzewko z cyklu Kreatywni, podczas których stworzymy jesienne drzewka z koronami z kolorowych, zakręcanych pasków papieru.
Wstęp bezpłatny.
Obowiązują zapisy: b17@bpwlochy.waw.pl, +48 (22) 667 00 00.


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wilanów zaprasza na warsztaty patriotyczne dla dzieci "Zagrajmy w biało-czerwone".
Czym jest dla Ciebie Polska? Jak możesz wyrażać swoje patriotyczne uczucia? To skomplikowane tematy, ale pomożemy Ci je oswoić. Na naszych warsztatach porozmawiamy o ważnych i trudnych słowach, w prosty i zrozumiały sposób. Podpowiemy, co można robić, by czuć się dumnym Polakiem na co dzień (a wcale nie jest to trudne i nie wymaga nie wiadomo jakich czynów). Naszym rozważaniom towarzyszyć będzie tworzenie wieńców w barwach narodowych i nie tylko.
Czekamy na Was 7 i 8 listopada w naszych placówkach.


Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa do udziału w kolejnej edycji Świątecznego Kiermaszu Bożonarodzeniowego, który odbędzie się 9 grudnia 2023 r. w godz. 10-16 na parkingu przy Urzędzie Dzielnicy Wesoła (ul. 1 Praskiego Pułku 33).
Zapraszamy rękodzielników, artystów, drobnych przedsiębiorców handlowo-usługowych oraz lokalnych producentów żywności do wysyłania zgłoszeń. Formularz zgłoszenia wraz z regulaminem dostępny jest poniżej.
Przypominamy, że udział Wystawców w Kiermaszu jest bezpłatny, ale prosimy Państwa o przekazanie podarunku dla uczestników Kiermaszu do losowania świątecznego oraz konkursu na kartkę bożonarodzeniową.
Na zgłoszenia czekamy do 10 listopada.


Oddział Dziecięcy Biblioteki w Dzielnicy Wawer zaprasza dzieci w wieku 4-10 lat wraz z opiekunami na spotkanie z Edukatorem przyrodniczym oraz Wolontariuszem Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie
Zapraszamy dzieci w wieku 4-10 lat wraz z opiekunami na spotkanie z Edukatorem przyrodniczym oraz Wolontariuszem Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, które odbędzie się 26 października 2023 r. o godzinie 17.00 w Oddziale Dziecięcym w Aninie przy ul. Trawiastej 10. Tematem pogadanki będą zwyczaje i życie kangurów.
Obowiązują zapisy pod adresem: odz@bibliotekawawer.pl


Biblioteka Publiczna Ursynoteka w Dzielnicy Ursynów serdecznie zaprasza na warsztaty z Akta metrykalne i akta stanu cywilnego jako wyjściowe źródło genealogiczne.
Akta metrykalne czy akta stanu cywilnego to podstawa poszukiwań genealogicznych. Taki pierwszy stopień, na który wejść, aby zacząć naszą przygodę z przeszłością rodzinną. I najczęściej staje się on przeszkodą, czasem zbyt trudną do pokonania. Jak dać sobie radę w początkach naszych poszukiwań, gdzie szukać pomocy będziemy mogli dowiedzieć się na warsztatach Poszukiwaczy korzeni.
Serdecznie zapraszamy tych, co dopiero złapali bakcyla poszukiwań, jak i tych, którym już udało się pokonać ten pierwszy stopień wtajemniczenia.


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursus zaprasza na spotkanie autorskie z Małgorzatą Pawlak, autorką książki - Spacer z Motylem.
Jak mówi sama autorka: “Książka powstała 3 lata po śmierci mojej 15-letniej córki Julii wskutek wypadku samochodowego na trasie S8, za Radziejowicami w stronę Warszawy, która była w tamtym czasie w ogromnej przebudowie. W wypadku uczestniczył mój mąż, syn – starszy brat Julii, i ona sama, która odniosła największe obrażenia. Została przetransportowana, z wieloma przygodami, do szpitala w Łodzi. Po dwóch tygodniach walki o życie, nastąpiła śmierć mózgu. Bardzo w tamtym czasie poszukiwałam wszelkich informacji na temat straty dziecka, pragnęłam przeczytać książkę napisaną przez innych rodziców, którzy stracili dziecko – ale takiej nie znalazłam. Chciałam przejrzeć się w emocjach tych rodziców, porównać swoje zachowania, znaleźć sens tego co się stało i poszukać nadziei. Nie znalazłam…
Na rynku księgarskim czy w internecie istnieją jedynie poradniki o żałobie, teoretyczne, lub kilka wydanych książek o śmierci matek i ojców. Polski rynek literacki odnoście straty jest bardzo ubogi. I to nie tylko jeśli chodzi o stratę dziecka, ale o stratę w wymiarze uniwersalnym. O stracie się nie rozmawia, pozostaje tabu.
Żałobnikom nie zadaje się pytań, nie narzuca pomocy – bezpieczniej jest się usunąć z tej niekomfortowej sytuacji. Wynika to z niewiedzy zachowania się właśnie w takiej sytuacji. Nikt do tej pory tak naprawdę nie podzielił się praktyczną wiedzą jak pomagać w żałobie, ani żaden rodzic nie podzielił się doświadczeniami własnej żałoby “z pierwszej ręki”.
Po spotkaniu, psycholog – Pani Agnieszka Walczak podzieli się wskazówkami, jak przechodzić przez żałobę.
Spotkanie odbędzie się 23 października o godzinie 18.30 w Czytelni nr XIX, ul. Kolorowa 17 w Ursusie.


Zapraszamy do Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek na występ Mateusza Rulskiego – wokalisty, gitarzysty, tekściarza, tłumacza i dialogisty.
Podczas czwartkowego spotkania Mateusz zaprezentuje wybrane utwory ze swoich autorskich płyt „Protopłyt” i „Saute” oraz kompozycje ulubionych autorów zagranicznych. Zachęcamy do wysłuchania występu tym bardziej, że piosenki zabrzmią przy akompaniamencie gitary, którą to sztukę nasz gość opanował w stopniu mistrzowskim.
Mateusz Rulski jest laureatem wielu festiwali piosenki autorskiej i poetyckiej, w tym Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie, Spotkań Młodych Autorów i Kompozytorów „SMAK”, Ostrołęckich Spotkań z Piosenką Kabaretową OSPA, Biłgorajskich Spotkań z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską, Festiwalu Poetycka Dolina, Festiwalu Piosenki Innej w Lubawie.
Mateusz Rulski jest też tłumaczem książek, takich jak: „Arcydzieło” Toma Hanksa, „Wyspa” Bryony Pearce, „Las” Sharon Gosling, „Dzikie mity. Wierzenia i legendy o naturze” Claire Cock-Starkey, „Mama od tortur” Ryana Greena, „Nasze małe okrucieństwa” Liz Nugent czy „Gdy ogień gaśnie” Willa Hilla.
Koncert poprzedzi prezentacja wierszy dwóch poetów z grupy poetyckiej Akant – Kazimierza Nowackiego i Jana Kulika, którzy przedstawią wybrane utwory własnego autorstwa.
Wieczór, jak co miesiąc, rozpocznie krótkim występem artystycznym i poprowadzi Jacek Gutry – śpiewający autor, laureat festiwali piosenki poetyckiej i autorskiej, od kilku lat co roku prowadzący koncerty konkursowe odbywające się w ramach Festiwalu Polskiej Piosenki „Kryształowy Kamerton”, Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA czy Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja wolności”.


Czytelnia Naukowa Nr VII w Dzielnicy Śródmieście zaprasza na kolejne spotkanie w cyklu "Dwaj Panowie po spacerze..." pod tytułem: "Jak mieszkali mieszczanie - wygląd i wyposażenie mieszczan".
Przypominamy, że z uwagi na prace remontowe wykład odbędzie się, nie jak zwykle, w "Piwnicy pod Regałami", a w Wypożyczalni nr 7 przy ul. Marszałkowskiej 55/73 w dniu 19 października o godzinie 17:00.
Organizatorem cyklu współfinansowanego przez Zarząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy jest Fundacja Bez Wizy wspólnie z Czytelnią Naukową Nr VII, zaś partnerem Oddział Stare Miasto Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Rembertów organizuje koncert Leny Piękniewskiej, który odbędzie się 20 października o godzinie 19:00 w sali widowiskowej Biblioteki przy ul. Gawędziarzy 8.
Lena Piękniewska to wyjątkowa artystka o bogatym dorobku muzycznym i artystycznym. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, która swoją karierę rozpoczęła już jako nastolatka, zostając wokalistką kabaretu "Piwnica pod Baranami" w Krakowie.
W swojej muzycznej karierze osiągnęła wiele sukcesów. W 2005 roku zdobyła trzecią nagrodę na 41. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, a rok później zajęła pierwsze miejsce na XXX Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie. Lena Piękniewska wygrała również konkurs na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej na festiwalu "Pamiętajmy o Osieckiej". W 2010 roku artystka wydała swój debiutancki album studyjny pt. "Wyspa", który zdobył uznanie krytyków i publiczności. W 2012 została aktorką zespołu teatralno-kabaretowego „Pożar w Burdelu”.
Podczas koncertu pt. "Zamiast różowego listu", Lena Piękniewska zaprezentuje kilkanaście utworów muzycznych, w których główną rolę odegra jej wyjątkowy głos, na skrzypcach zagra Łukasza Czekała, a na fortepianie Jacek Kita. Warto dodać, że wszystkie wiersze wykonywane podczas koncertu są autorstwa Zuzanny Ginczanki, ulubienicy takich znakomitości literatury jak Witold Gombrowicz czy Julian Tuwim.
Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników muzyki i poezji na ten niezwykły wieczór artystyczny!
Koncert ten jest częścią projektu finansowanego ze środków Budżetu Obywatelskiego.


Październikowe spotkanie Klubu Podróżnika "Trampek" w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Praga-Południe tuż, tuż!
Puszcza Biała, nazywana także Puszczą Biskupią rozciąga się na 85 tys. hektarów Niziny Mazowieckiej. Jest to siedlisko wielu gatunków zwierząt, w tym aż 150 gatunków ptaków. Ekosystem Puszczy Białej wpisano do Programu Natura 2000, doceniając tym samym wiele walorów fauny i flory, które można zaobserwować na całym terenie
O pięknie, położonej w widłach Bugu i Narwii, Puszczy opowie w najbliższy piątek, 20 października o godz. 17:00, Marta Gołębiewska. Spotkanie odbędzie się tradycyjnie w Bibliotece przy ul. Meissnera 5. Wstęp wolny!


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ochota zaprasza na spotkanie autorskie z Kingą Stojek, autorką książki „I love you, Cherry!” i ochocką bibliotekarką. Spotkanie odbędzie się 18 października o godzinie 17.00 w Bibliotece „Piątka” przy ulicy Grójeckiej 109.
Porozmawiamy o inspiracjach, procesie twórczym, poskramianiu bohaterów literackich i o tym, czy do napisania książki potrzebna jest wena.
Kinga Stojek - urodzona w 1994 roku, absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Jako bibliotekarka codziennie dzieli się z innymi swoją miłością do książek. W wolnym czasie zajmuje się pisaniem oraz słuchaniem muzyki. Mieszka pod Warszawą z narzeczonym i czarną kotką o imieniu Buba. „I love you, Cherry!” to doskonała mieszanka romansu, kryminału, humoru i K-popu! Londyńskie życie Florence to głównie imprezy, spotkania z chłopakiem i plotkowanie z przyjaciółkami.
Gdy rodzice wysyłają ją na stare gospodarstwo zmarłej babci, nie jest tym zachwycona. Powoli jednak odkrywa, że może to być całkiem odpowiednie miejsce do tego, by zmienić swoje życie, a przy okazji dowiedzieć się czegoś o swojej rodzinie. Za namową koleżanki z dzieciństwa (i trochę z nudów) postanawia wynająć jeden z domków letniskowych pewnemu nieznajomemu. Kim jest mężczyzna? Dlaczego Florence ma zakaz rozmawiania z nim? I czemu nie może nawet zobaczyć jego twarzy?


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Mokotów zaprasza na spotkanie autorskie wokół książki „Ludowa historia kobiet” (Wydawnictwo RM). Rozmowę z autorkami: Jaśminą Korczak-Siedlecką, Małgorzatą Kołacz-Chmiel i Anną Sosnowską-Jordanowska poprowadzi Anna Kowalczyk.
„W Ludowej historii kobiet znalazły się artykuły ukazujące dzieje kobiet z ludu przez pryzmat miejsc, ról i aktywności, które przypadły im w udziale w różnych epokach i okolicznościach historycznych. Autorzy […] przyglądają się statusowi kobiet w średniowieczu oraz ścieżkom, na które wstępowały one w okresie rewolucji przemysłowej – jako migrantki, robotnice, służące, nauczycielki czy pracownice seksualne. Dotykają kwestii płci kulturowej, pisząc o kształtowaniu się takich form kobiecej tożsamości jak nowożytna czarownica i kobieta nieheteronormatywna, XIX-wieczna chłopka i nowoczesna dziewczyna” ~ fragment wstępu „Większość większej połowy”.
„Seria Ludowa Historia Polski ma stanowić przyczynek do odzyskania zapomnianych dziejów zwykłych ludzi. Chcemy w niej przedstawiać najciekawsze prace na temat tych, którzy nie kwalifikowali się do narodu Sarmatów, choć byli prawdziwą solą ziem dawnej Rzeczypospolitej. Będą to zatem książki o chłopach pańszczyźnianych, miejskiej biedocie, ludziach luźnych, a wreszcie proletariacie” ~ Przemysław Wielgosz, redaktor merytoryczny serii
PROWADZĄCA:
- Anna Kowalczyk – dziennikarka, blogerka, felietonistka, feministka, aktywistka. Autorka „Brakującej połowy dziejów. Krótkiej historii kobiet na ziemiach polskich ”, pierwszej popularnonaukowej syntezy historii kobiet na ziemiach polskich od paleolitu do współczesności. Fundatorka i pierwsza prezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet. Współautorka książki „Macierzyństwo bez Photoshopa”. Twórczyni i pierwsza redaktor naczelna serwisu MamaDu.pl. Opiekunka merytoryczna akcji BNP Paribas „Gdzie są nasze patronki?” Współautorka spektaklu muzycznego „Das Moderne Maedel”.
AUTORKI:
- Dr Jaśmina Korczak-Siedlecka – studia licencjackie i magisterskie ukończyła w Instytucie Historycznym na Uniwersytecie Warszawskim, studia doktoranckie w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. Pracowała w Centrum Badawczym Historii i Kultury Krajów Europy Środkowo-Wschodniej (GWZO) przy Uniwersytecie w Lipsku. Od 2021 pracowniczka naukowa w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie. Laureatka konkursu „Monografie” Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej za książkę „Przemoc i honor w życiu społecznym wsi na Mierzei Wiślanej w XVI-XVII w.”, za którą zdobyła także wyróżnienie w XI edycji Konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość” Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa pod patronatem honorowym Polskiego Komitetu ds. UNESCO (2019).
- Dr hab. Małgorzata Kołacz-Chmiel – adiunkt w Katedrze Historii Starożytnej i Średniowiecznej w Instytucie Historii UMCS, doświadczona edytorka źródeł historycznych, a przede wszystkim doskonała znawczyni kondycji kobiet w społecznościach chłopskich w Polsce XIV-XV w. (nagradzana monografia „Mulier honesta et laboriosa. Kobieta w rodzinie chłopskiej późnośredniowiecznej Małopolski”). Zainteresowania naukowe to: dzieje społeczno-gospodarcze wsi w okresie późnego średniowiecza i wczesnychczasów nowożytnych, kobieta w społecznościach chłopskich w XIV-XV w. oraz edytorstwo źródeł historycznych.
- Dr Anna Sosnowska-Jordanowska - Jest socjologiem i adiunktem w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikowała „Zrozumieć zacofanie. Spory historyków o Europę Wschodnią (1947-1994)”, gdzie analizowała powojenną debatę nad źródłami gospodarczej słabości wschodniej części Europy w okresie rozwoju kapitalizmu i ekspansji terytorialnej krajów zachodniej części kontynentu. Wskazała, jak badania polskich historyków gospodarczych Mariana Małowista, Witolda Kuli, Jerzego Topolskiego i Andrzeja Wyczańskiego nad folwarkiem, pańszczyzną i handlem zbożowym w XVI-XVIII wieku, a następnie nieudanymi próbami industrializacji w Europie Wschodniej XIX wieku ukształtowały obraz regionu w światowej historiografii, m.in. w pracach Fernanda Braudela, Immanueala Wallersteina. Jej zainteresowania badawcze obejmują też migracje z Europy Wschodniej i innych regionów peryferyjnych do Stanów Zjednoczonych.


Kino za Rogiem w Bibliotece Bielany zaprasza na spotkanie z Rafałem Zawieruchą, które poprowadzi Łukasz Maciejewski. Po spotkaniu pokaz filmu "Opiekun". Wydarzenie odbędzie się w środę, 11 października, o godzinie 17:00 przy ul. Romaszewskiego 19.
Rafał Zawierucha to znany polski aktor, który urodził się 12 października 1986 roku. Jest aktorem teatralnym, radiowym i filmowym. Pracuje też jako prezenter radiowy i telewizyjny. Aktywny zawodowo od 2009 roku. Urodził się w Krakowie, ma starszego brata Grzegorza, zwycięzcę programu MasterChef Polska. Młodość spędził w Kielcach. W 2012 roku skończył studia w Akademii Teatralnej w Warszawie. Występował na scenach teatrów warszawskich. W filmie Tarantino „Pewnego razu w Hollywood” zagrał Romana Polańskiego.
Prowadzi programy „Europa filmowa” i „Polska Filmowa” w TVN Fabuła. Jest jasny, uśmiechnięty, budzi sympatię od pierwszego wejrzenia. Pojawił się w „Banksterach”, „Mistrzu”, „Gierku”. To tylko przykładowe z jego ról. Grał w znanych serialach takich, jak „Klan”, „Ratownicy”, „Na krawędzi”, „Prawo Agaty”, „Trzecia połowa”. W 2012 roku otrzymał nominację do Złotej Kaczki za rolę w filmie „Księstwo” w reżyserii Andrzeja Barańskiego.
"Opiekun" - opis filmu - Borykający się z kryzysem małżeńskim dziennikarz dostaje polecenie, by zająć się współczesnymi historiami ludzi, w których życie w cudowny sposób wkroczył św. Józef.
ZAPISY:
tel. 693 705 884 (od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-16:00)
Wydarzenie sfinansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego Dzielnicy Bielany.


Podczas tegorocznych Warszawskich Dni Seniora staraliśmy się zadbać o naszych Czytelników i Czytelniczki w sposób kompleksowy – było coś dla duszy, były warsztaty praktyczne, a teraz zapraszamy na zajęcia o zdrowiu!
10 października (wtorek) o godzinie 10.00 w Czytelni Naukowej Nr XX (ul. Van Gogha 1) w dzielnicy Białołęka odbędzie się spotkanie z dietetyczką Agatą Lewandowską.
Pani Agata jest autorką wielu książek i poradników o zdrowym odżywianiu. Jest dietetyczką, specjalizuje się w dietoterapii chorób, wspieraniu zdrowego i bezpiecznego odchudzania oraz tworzeniu przepisów z myślą o osobach z nadwagą a także różnymi problemami zdrowotnymi.
Wstęp wolny, obowiązują zapisy pod numerem telefonu 22 614 64 35.


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo zaprasza na cykl literackich zabaw taneczno-muzycznych dla najmłodszych czytelników oraz czytelniczek naszej biblioteki. W programie spotkań są tańce i ciekawe zabawy muzyczne połączone z prezentacją literatury dziecięcej. Zapewniamy świetną zabawę i atrakcyjnie spędzony czas.
Pierwsze spotkanie dedykowane jest dla dzieci 6-12 lat i odbędzie się 18/10/23 w godz. 17.00-19.00. Miejsce: MAL Spotykalnia, przy ul. Powstańców Śląskich 126
Drugie spotkanie dedykowane jest dzieci 3-6 lat i odbędzie się 21/10/23 w godz. 11.00-13.00. Miejsce: Czytelnia nr XVII, przy ul. Powstańców Śląskich 17
Na oba wydarzenia wstęp wolny.


Miejska Biblioteka Publiczna w Ząbkach serdecznie zaprasza na zajęcia dla dzieci pod nazwą "Plastyczne Piątki".
Plastyczne Piąteki to nowa nazwa dawnego Klubu Malucha, który został stworzony z myślą o najmłodszych czytelnikach Biblioteki w Ząbkach. Zajęcia te mają na celu rozwinąć wyobraźnię dzieci poprzez literaturę, zabawę, rebusy czy rysunki.
Warsztaty odbywać się będą w co drugi piątek każdego miesiąca, w godzinach 16:30-17.30. Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku - 5-8 lat.
Liczba miejsc ograniczona jest do 20 osób. Zajęcia są płatne 25 złotych miesięcznie. Zapisy na miejscu w Bibliotece w Ząbkach lub telefonicznie pod numerem 22 781 62 53.