Masz informację o aktualnościach i wydarzeniach niekomercyjnych w Warszawie i okolicach? Napisz do nas na adres reklamawarszawa@gmail.com a my je opublikujemy w naszym Portalu.
Wydarzenia niekomercyjne (kulturalne, charytatywne, wolne od opłat itd.) zamieszczane są bezpłatnie.
Wydarzenia komercyjne (imprezy zamknięte, imprezy okolicznościowe, płatne) mogą zamieszczać tylko firmy, które mają wykupiony w naszych Portalach jeden z wpisów płatnych.


Biblioteka Publiczna Miasta Marki zaprasza na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - 25 maja (czwartek) godz. 17:00 w placówce przy Lisa Kuli 3A.
Klubowiczki będą dyskutować o książce Kiran Millwood Hargrave „Kobiety z Vrdo”.
Zachęcamy do udziału i dyskusji o książkach w miłym gronie przy kawie i herbacie.


Serdecznie zapraszamy mieszkańców Józefowa do wspólnego świętowania 50-lecie Miejskiego Ośrodka Kultury.
W 2023 roku mija 50 lat od rozpoczęcia publicznej działalności Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie. MOK powstał w czynie społecznym, dzięki ofiarności i zaangażowaniu mieszkańców miasta, dlatego celebrujemy tę rocznicę z dużą uważnością na historię lokalną, angażując rodzimych artystów i czerpiąc z najlepszych tradycji 50-letniej pracy Ośrodka.
2–4 CZERWCA:
- ZLOT LOKALNYCH FOOD TRUCKÓW (PIĄTEK: GODZ. 15:00–22:00SOBOTA/NIEDZIELA: GODZ. 10:00–22:00)
2 CZERWCA GODZ. 21:00 KINO POD GWIAZDAMI:
- „Niekończąca się opowieść”. Reż. Wolfgang Petersen /familijny, przygodowy, baśń / USA, RFN / 1984
3 CZERWCA GODZ. 12:00–17:00:
- animacje na skwerze,
- prezentacje sceniczne zespołów i sekcji działających w MOK-u,
- wykłady i rozmowy o historii miasta,
- stoiska lokalnych artystów i rękodzielników;
- GODZ. 20:30 URODZINOWA POTAŃCÓWKA NA SKWERZE Z WARSZAWSKĄ ORKIESTRĄ SENTYMENTALNĄ
4 CZERWCA:
- GODZ. 10:00–14:00 GRA MIEJSKA „JÓZEFOWSKA OLIMPIADA”
- GODZ. 16:00 KONCERT/WARSZTATY RODZINNE „DOTYK AFRYKI”
- GODZ. 20:30 KONCERT FINAŁOWY: ATANAS VALKOV CINEMATIC WORLD. Nadzwyczajny koncert, będący połączeniem muzyki filmowej oraz world music. Usłyszcie wiele utworów w specjalnych kameralnych aranżacjach, pełnych muzycznych fuzji, synergii zaskakujących estetyk, zróżnicowanych narracji i szalonych improwizacji. Wszystko to z wykorzystaniem klasycznych i etnicznych instrumentów muzyki świata oraz w wykonaniu oryginalnego sekstetu. Zabierzemy Was w niezapomnianą podróż ilustracji muzycznych, towarzyszących bohaterom znanych szerokiej publiczności i nagradzanych polskich seriali i filmów, do których Atanas Valkov stworzył muzykę. Ten wybitny artysta, wraz z zespołem utalentowanych solistów-multiintrumentalistów, wezmą na warsztat dźwięki i melodie z takich produkcji, jak: „Król”, „Belfer”, „Deep Love”, „Ostatnia Rodzina” oraz z cyklu „Legend Polskich”. W programie pojawią się również premierowe utwory, promujące nadchodzący album kompozytora. Na scenie, obok Atanasa Valkova (fortepian, cytra, flet tenorowy, elektronika), wystąpią: Oliwier Andruszczenko (klarnet basowy, klarnet bb, tenor sax, duduk); Jan Michalec (trąbka, harmonium); Paweł Zalewski (viola da gamba, gitara elektryczna); Roman Chraniuk (kontrabas); Krzysztof Gradziuk (perkusja, instrumenty perkusyjne).
PATRONAT HONOROWY:
- Burmistrz Miasta Józefowa.
Miejsce:
- skwer im. św. Jana Pawła II, Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka w Józefowie.


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz serdecznie zaprasza na Rodzinne Warsztaty Artystyczne.
Już niedługo, bo 26 maja obchodzimy Dzień Matki. Warto już teraz pomyśleć o prezencie dla mamy. Każda mama zasługuje na wyjątkowy prezent, a uważamy, że najwięcej radości przyniesie jej podarunek własnoręcznie zrobiony przez dziecko.
Zapraszamy dzieci do Biblioteki przy ul. Śmiałej 24 na Żoliborzu, gdzie podczas Rodzinnych Warsztatów Artystycznych będą mogły własnoręcznie wykonać taki prezent.
Biblioteka przy ul. Śmiałej 24
24.05.2023 (środa) godz. 14-18.


Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 80 w Dzielnicy Wola zaprasza serdecznie na spotkanie autorskie z Agnieszką Cubałą. Podczas spotkania porozmawiamy o książce „Miłość 44”.
Swoją przygodę z tematem Agnieszka Cubała rozpoczęła od napisania książki „Ku wolności… Międzynarodowe, polityczne i psychologiczno-socjologiczne aspekty Powstania Warszawskiego”. Pracowała w Muzeum Powstania Warszawskiego, koordynując prace nad realizacją scenariusza ekspozycji stałej. Opracowała hasła autorskie do „Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego”.
Konsultowała dwa rozdziały polskiej edycji książki Normana Davisa „Powstanie 44”. Wydała publikacje: „Sten pod pachą, bimber w szklance, dziewczyna i… Warszawa. Życie codzienne powstańczej Warszawy”, „Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944. Sen o wolności a dramatyczne realia”, „Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”. Za popularyzację tematu otrzymała nagrodę Klio i odznakę Zasłużony dla Warszawy.
29 maja 2023
17:00
Redutowa 48, Warszawa-Wola
Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 80
Telefon 22 836 77 44
Email w80@bpwola.waw.pl


Od 22 maja 2023 roku do piątku 23 czerwca 2023 Czytelnia i Wypożyczalnia Naukowa Nr VI w Dzielnicy Włochy zaprasza do zapoznania się z wystawą „Mikołaj Kopernik 1473-1543” poświęconą wielkiemu polskiemu astronomowi. Prezentujemy tablice biograficzno-informacyjne oraz wydawnictwa ze zbiorów Biblioteki poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
Wstęp wolny, w godzinach pracy Czytelni.
Szczegóły
Początek - 22 maja o godz. 13:00
Koniec - 23 czerwca o godz. 20:00
Organizator - Czytelnia i Wypożyczalnia Naukowa nr VI
Telefon: 33 863 89 61/62 wew. 101
Adres e-mail: cz6@bpwlochy.waw.pl
Miejsce wydarzenia
Pałacyk
ul. Chrościckiego 2


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wilanów zaprasza mieszkańców dzielnicy na spotkanie autorskie z Maiwenn Alix, autorką serii „Prawdziwe życie” oraz Pawłem Łapińskim, autorem przekładu. Spotkanie odbędzie się w sobotę 27 maja, o godz. 12:00 w Sali Spotkań Biblioteki w Wilanowie, ul. Kolegiacka 3.
Zapraszamy razem z Wydawnictwem Widnokrąg, w sobotnie południe 27 maja, na spotkanie z francuską pisarką literatury młodzieżowej Maiwenn Alix oraz tłumaczem Pawłem Łapińskim.
Alix Maiwenn jest francuską powieściopisarką z Bretanii. Z wykształcenia jest inżynierem. Po dniach, nocach i weekendach spędzanych „w tabelkach” napisała pierwszy tom "Prawdziwego życia", jej debiut literacki. Powieść zdobyła nagrodę Utopiales Jeunesse 2019 podczas Nantes International Science Fiction Festival. Poza pisaniem uwielbia surfing, gotowanie i muzykę, ale jej największą pasją jest… wymyślanie.
"Niczego nie kocham bardziej niż wyobrażania sobie fikcji. Prawdziwą przyjemność sprawia mi budowanie rozległych systemów – doskonale naoliwionych, zorganizowanych i logicznych – oraz obserwowanie, w jaki sposób nawet najdrobniejsze ziarnko piasku może zaważyć na stabilności całego układu" – pisze o sobie na blogu i ta pasja wybrzmiewa na kartach tej powieści.
Świat stworzony przez autorkę to misternie skonstruowana antyutopia, która stawia przed czytelnikami pytania o istotę wolności i przyszłość planety. Mocna historia z silną bohaterką powoli odkrywa przed czytelnikiem kolejne sekrety Systemu i sprawia, że wizja tego co dobre, a co złe ulega totalnemu przeobrażeniu.
Spotkanie poprowadzi Anna Nowacka-Devillard.


W Bibliotece Głównej Dzielnicy Wesoła nagrodzono laureatów 10. edycji ogólnopolskiego konkursu na recenzję książki.
9 maja 2023 w siedzibie Biblioteki Głównej w Wesołej miało miejsce rozstrzygnięcie 10. edycji Ogólnopolskiego konkursu na recenzję książki ,,Wszystkie książki mówią”.
Pierwsze miejsce w kategorii Dorośli zajęła Iwona Klimczak (recenzja książki „98% Klary” autorstwa Kamili Szczepańskiej-Górnej), w kategorii Młodzież – Ewa Bralewska (recenzja książki “My Policeman” autorstwa Bethan Roberts). Ogólnie przyznaliśmy 6 nagród za miejsca 1 do 3 oraz pięć wyróżnień. Dziękujemy komisji konkursowej w szczególności Wandzie Monastyrskiej i Agnieszce Jeż-Kaflik.
Podsumowanie konkursu przewodniczącej komisji Wandy Monastyrskiej - “W dziesiątej edycji konkursu, na który wpłynęło 30 prac, po raz pierwszy nie dopisali najmłodsi uczestnicy (tylko czworo), a pojawiło się więcej recenzji autorstwa dorosłych czytelników. Tym razem również autorzy wybierali raczej beletrystykę niż literaturę non-fiction, a wśród recenzowanych książek są bardzo zachęcająco przedstawione pozycje trudniejsze w odbiorze.
Podobnie jak dotychczas, dostrzegając potknięcia konstrukcyjne i stylistyczne, za główne kryteria oceny prac uznajemy ich oryginalność — wybór książki, umiejętność zachowania proporcji między opisem fabuły a wyrażeniem własnej opinii o zaletach i wadach utworu, czy dar przekonywania. W sztuce argumentacji równie ważne i cenne są dla jury ta rzeczowa i obiektywna, jak też pełna emocji.
Ze względu na zbyt małą liczbę prac — prezentujących wyrównany poziom — w kategorii najmłodszych uczestników nie wyłoniono zwycięzcy.
W kategorii Młodzież:
- I miejsce – Ewa Bralewska za recenzję książki „My Policeman” Bethan Roberts. Autorka wybrała lekturę o trudnej tematyce, wykazując się dojrzałym wyborem i odbiorem tekstu. Przedstawiła zaledwie sygnalny zarys fabuły, a skoncentrowała się na problematyce i relacjach między bohaterami, na ich emocjach, ale też na podkreśleniu uniwersalności tematu powieści. W ciekawy sposób łączy emocjonalność swojej wypowiedzi („Czytelnik zostaje wciągnięty w świat emocji, którymi przepełnieni są główni bohaterowie. Autorka opisuje ich uczucia w sposób, który wprawia w osłupienie i wzruszenie jednocześnie.”) z obiektywną oceną walorów recenzowanego utworu. Przeżyta lektura, przemyślana i dobrze skonstruowana praca zachęcająca do przeczytania omawianej książki.
- II miejsce — Joanna Rytel-Andrianik za recenzję książki „Powrót do Mickiewicza” Piotra Wierzbickiego. To bardzo ambitna i prowokacyjna dla prezentowanej przez autorkę kategorii wiekowej zachęta do lektury zbioru esejów poświęconych “’zakatowanemu” szkolnym omawianiem wieszczowi. Recenzentka bardzo sugestywnie i z temperamentem wypunktowuje zarówno zawartość merytoryczną (podkreślając zamysł oryginalnych, niekanonicznych interpretacji tekstów, dobór materiałów źródłowych i uwzględnienie kontekstu pozaliterackiego), jak też walory formy książki (m.in. jej przystępność ważną przy publikacji wymagającej większego skupienia). Rzeczowo uzasadnia swoją opinię (w tym „za” i „przeciw”) wobec poglądów Wierzbickiego, posługując się lekkim, „zadziornym” stylem. Praca bardzo dojrzała, świadcząca o wiedzy autorki i jej umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz tzw. lekkim piórze.
- III miejsce — Wiktoria Sawicka za recenzję książki „Vicious” Victorii Schwab. Recenzentka już na wstępie stara się zdefiniować grupę adresatów omawianej lektury, podkreślając jednocześnie, jak bardzo ją samą wciągnęła mroczna fabuła i skomplikowane, niejednoznaczne charaktery bohaterów. Stąd tytuł pracy „Nic nie jest czarno-białe” i intrygująca uwaga: „Autorka stawia na akcję i przygodę, wymykając się schematom, które zazwyczaj możemy znaleźć w powieściach dla młodzieży”. To wraz z bardzo sygnalnym zarysem fabuły i napędzającego ją konfliktu między bohaterami, a także informacją o atrakcyjności formy powieści, zdecydowanie zachęca do jej przeczytania, a o to chodzi.
Wyróżnienia (alfabetycznie):
- dla Zofii Łaszczuk za recenzję książki „Gdzie śpiewają raki” Delii Owens. Autorka pracy w bardzo emocjonalnej formie zachęca do przeczytania książki, która na niej wywarła duże wrażenie. Dość obszernie przedstawione treść i klimat powieści stanowią w recenzji tło dla uzasadnienia skomplikowanej sytuacji głównej bohaterki, przyczyn jej trudnej relacji ze światem i miejsca jednostki w społeczeństwie. Recenzentka zauważa też wpływ konstrukcji książki na jej odbiór,
- dla Kaliny Rosik za celnie zatytułowaną „Pomoc czy przemoc, czyli krzycz, ale cicho” recenzję książki „Wrony” Petry Dvorakovej. W tej pracy również dominują emocje, chociaż nie brakuje w niej ważnych uwag na temat formy powieści i znaczenia zastosowanych przez pisarkę zabiegów stylistycznych. Zapewne jednak trudno byłoby bez emocji odnieść się do dramatu dziewczynki żyjącej w pozornie normalnej, a w rzeczywistości dysfunkcyjnej rodzinie. Na szczególną uwagę zasługuje podsumowanie recenzji (z nie wiadomo czy celowym dystansem — „Prawdziwy wyciskacz łez” — í ważnym pytaniem).
W kategorii Dorośli:
- I miejsce — Iwona Klimczak za recenzję książki „98 % Klary” Kamili Szczepańskìej-Górnej. Recenzentka w dowcipnej i przekonującej formie wyjaśnia, dlaczego w konstrukcji tej właśnie powieści ograne chwyty literackie powieści gatunkowej nabierają nowego znaczenia. Nie zdradzając zbyt wiele z samej fabuły, koncentruje się na elementach odróżniających prezentowaną książkę od typowych thrillerów, na powodach, dla których jest to „Książka, której nie należy porzucać” (bo tak brzmi tytuł pracy) w trakcie czytania mimo różnych negatywnych emocji. W recenzji bardzo zręcznie łączy obiektywną ocenę debiutu literackiego autorki — z uwzględnieniem formy edytorskiej i jakości wydania książki — i osobiste wrażenia doświadczane podczas lektury. Żywy, barwny styl narracji świadczy i o oczytaniu, i o lekkim piórze recenzentki. To naprawdę zachęca do przeczytania „98 % Klary”.
- II miejsce ex aequo - Michał Jarzyna — za recenzję książki „Latająca gospoda” Gilberta K. Chestertona. Autor pracy nie tylko sięgnął do klasyki angielskiej literatury popularnej, ale zrecenzował utwór w brawurowej, zachęcającej do sięgnięcia po niego formie. W dowcipnej, nieco łotrzykowskiej konwencji nawiązującej do stylu samej „Latającej gospody” bardzo oszczędnie zasygnalizował treść opowieści, koncentrując się na przedstawieniu jej klimatu, formy i rzadkiego dziś kunsztu słowa. Podsuwa też czytelnikowi tropy do poszukiwania w tej rozrywkowej lekturze interesujących podtekstów aktualnych i przed ponad stu laty, i obecnie. Kolejna sugestywna, zawierająca elementy obiektywizmu i subiektywnych emocji zachęta do czytania — tu nie tylko nowości wydawniczych.
- II miejsce ex aequo - Sylwia Kanicka — za recenzję zbioru poezji ,,jeszcze jedna noc” Andrzeja Kosmowskiego. W swojej bardzo interesującej pracy recenzentka udowadnia, że o poezji, jej środkach wyrazu i przekazie, można pisać w sposób zrozumiały (chociaż zdecydowanie nie uproszczony) nawet dla czytelników zazwyczaj stroniących od tego gatunku literackiego. Recenzja, rozszerzona o płynnie poprowadzoną interpretację tomiku jako całości i kontekst pozaliteracki łączący osobę autora z podmiotem lirycznym, daje czytelnikowi narzędzie przydatne w samodzielnym zmierzeniu się z poezją.
Wyróżnienia (alfabetycznie):
- dla Agnieszki Bąk za recenzję książki „Schron przeciwczasowy” Georgiego Gospodinova. Recenzentka w dynamicznej, sugestywnej i zachęcającej formie wprowadza potencjalnego czytelnika w pozornie atrakcyjny, ale bardzo niebezpieczny świat wykreowany przez pisarza. Efektownie i barwnie przedstawia początki pewnego eksperymentu medycznego tak, aby zaintrygowany czytelnik chciał poznać jego finał, a jednocześnie podsuwa tematy do refleksji. Dobra, zwięzła i dużo obiecująca recenzja.
- dla Izabeli Durmy za recenzję książki „Pomruk” Michała Śmielaka. Autorka pracy sygnalizuje treść powieści przez prezentację jej intrygujących bohaterów i miejsca akcji, a forma tej prezentacji pozwala domniemywać, że weźmiemy do ręki coś więcej, niż zwykły kryminał. Dostrzegając pewne mankamenty konstrukcyjne w „Pomruku”, podkreśla jej walory i wymienia powody, dla których powieść warta jest lektury. Recenzentka ma lekkie pióro, słuch literacki i dobrze potrafi oddać klimat recenzowanej książki.
- dla Małgorzaty Wysockiej-Baszczak za recenzję książki „Ulica Szpiegów” Micka Herrona.Efektowna, pełna temperamentu, barwna i dowcipna recenzja zapowiadająca równie atrakcyjną w formie i treści lekturę, która powstała w nietypowych okolicznościach. Autorce udało się w zwięzłym, krótkim tekście-recepcie na dobrą literaturę sensacyjną zawrzeć wszystko, co warto wiedzieć o książce, żeby chcieć po nią sięgnąć.


Czy chcesz robić naprawdę wielkie rzeczy? Badać inne planety, wysyłać łaziki na Marsa, a sondy kosmiczne na skraj Układu Słonecznego, lądować na pędzących w przestrzeni kometach?
Jeśli tak, to spotkanie jest właśnie dla ciebie! Zapraszamy na wieczór z autorami najnowszej publikacji – „Odważ się robić wielkie rzeczy” – Arturem Chmielewskim i Eweliną Zambrzycką-Kościelnicką.
Artur Chmielewski, inżynier pracujący od lat w NASA, zdradza w niej, co zainspirowało go, by sięgać gwiazd, i jak funkcjonuje instytucja, która wysłała człowieka na Księżyc i każdego dnia mierzy się z największymi wyzwaniami, jakie potrafimy sobie wyobrazić. W tej fascynującej podróży, prowadzącej z Kalifornii aż po rubieże Układu Słonecznego i jeszcze dalej, Arturowi towarzyszy Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, dziennikarka i pasjonatka badań kosmosu.
Artur Bartosz Chmielewski – naukowiec, pracownik należącego do NASA Jet Propulsion Laboratory, absolwent Uniwersytetu Michigan i Uniwersytetu Południowej Kalifornii, gdzie ukończył mechanikę i informatykę. Uczestniczył w wielu brawurowych projektach NASA, których celem było rozwijanie technologii wykorzystywanych w trakcie misji sond kosmicznych. Brał udział w misjach Galileo, Ulysses, Cassini-Huygens. Był kierownikiem misji Rosetta, podczas której dokonano udanego lądowania na jądrze komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Artur Chmielewski jest synem Henryka Jerzego Chmielewskiego – Papcia Chmiela, autora cyklu komiksów „Tytus, Romek i ATomek”.
Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka – dziennikarka zajmująca się tematyką popularnonaukową, rzeczniczka Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Związana m.in. z pismami „National Geographic” i „Focus” oraz weekendowym magazynem „Gazety Wyborczej”. Współautorka książek „Kosmiczne wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić rakietę i rozwiązywać galaktyczne problemy”, napisanej z Arturem Chmielewskim, i „Człowiek – istota kosmiczna” (z Grzegorzem Broną).
Jeśli tylko masz odwagę marzyć o wielkich rzeczach, przyłącz się do nich bez wahania. Marzenia mogą zaprowadzić cię dalej, niż myślisz!
Startujemy we środę 7 czerwca o godzinie 18.00 z sali widowiskowej Wawerskiego Centrum Kultury – Filia Wawerska Strefa Kultury przy ul. ul. Żegańskiej 1A w dzielnicy Wawer.
Wstęp wolny!


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursynów - Ursynoteka, zaprasza mieszkanców Ursynowa na warsztaty genealogiczne.
We wszystkich poradnikach dla początkujących genealogów jako podstawowe źródło informacji podaje się księgi metrykalne. W pewnym momencie okazuje się, że informacje w nich zawarte, są niewystarczające. Innym powodem, dla którego szukamy alternatywnych źródeł wiedzy o przodkach, jest albo niedostępność ksiąg, albo, co gorsza, ich fizyczny brak.
Dlatego ważnym źródłem dla genealogów są tzw. poza metrykalne źródła genealogiczne. Akta gmin, miast, teczki starostw, protokoły wytworzone przez posterunki policji, zeznania znajdujące się w zespołach dokumentów sądowych, zdjęcia. To tylko niektóre ze źródeł do genealogii, które w archiwum znajdzie poszukiwacz rodzinnej przeszłości.
O tych wszystkich źródłach dowiemy się podczas warsztatów prowadzonych przez dr. Andrzeja M. Nowika.
23 maja, godzina 17:30, muzeum ulica Barwna 8


19 maja w godz. 17.00-19.00 w Parku Achera w dzielnicy Ursus odbędzie się Piknik Czytelniczy podczas którego będziemy prezentowali na swoim stoisku różnorodne gry planszowe, które można wypożyczyć w Bibliotece.
Serdecznie zapraszamy.


Serdecznie zapraszamy na czwartek poetycko-muzyczny w Czytelni Naukowej nr I (ul. św. Wincentego 85) w dzielnicy Targówek. Specjalnym gościem majowego spotkania będzie Łukasz Majewski. W czasie koncertu na Czytelni Naukowej nr I zaśpiewa najpopularniejsze ballady i piosenki kabaretowe ze swojego repertuaru!
Łukasz Majewski ma w swoim dorobku cztery płyty z autorskimi piosenkami: „Mężczyzna z zakolami” (2013), „Ad acta” (2015), „Niebajka” (2017) i „Bosewo live” (2023), a także jedną płytę z balladami czeskich bardów pt. „Na prawo od Jiczyna” (2019)
Został uhonorowany m.in. Nagrodą Wojtka Bellona na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, pierwszą nagrodą i dyplomem od Ministra Kultury na Festiwalu im. Jacka Kaczmarskiego w Kołobrzegu, pierwszą nagrodą na festiwalu piosenki kabaretowej OSPA w Ostrołęce; trzykrotnie był laureatem Złotej Piątki na Międzynarodowym Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie.
Koncert poprzedzi prezentacja wierszy dwóch panów z grupy poetyckiej Akant – Jana Kulika i Kazimierza Nowackiego, którzy przedstawią wybrane utwory własnego autorstwa.
Wieczór, jak co miesiąc, rozpocznie krótkim występem artystycznym i poprowadzi Jacek Gutry – śpiewający autor, laureat festiwali piosenki poetyckiej, od kilku lat co roku prowadzi koncerty piosenki literackiej, odbywające się w ramach festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja wolności”, festiwalu „Kryształowy kamerton” oraz Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA.
Wstęp wolny. Zapraszamy!


Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 7 z Oddziałem dla Dzieci (Biblioteka MDM) przy ul. Marszałkowskiej 55/73 w dzielnicy Śródmieście, zaprasza dzieci na cykl spotkań "Bajkowy fotel".
Kolejne spotkanie od będzie się 18 maja o godzinie 17:00 dla dzieci w wieku 7-9 lat.
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy na maila wyp7@biblioteka.waw.pl.


Eliza Piotrowska, jedna z najbardziej lubianych autorek i ilustratorek książek dla dzieci, odwiedzi bibliotekę przy ul. Gawędziarzy 8 w dzielnicy Rembertów już 16 maja o godz.10.00. Wydarzenie zostanie realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego.
Pisarka spotka się z uczniami pierwszych klas rembertowskich szkół podstawowych i opowie o ulubionych bohaterach z dzieciństwa, inspiracjach literackich i oczywiście o swoich książkach.
Nasi najmłodsi czytelnicy doskonale znają zabawne opowiadania o szalonej Cioci Jadzi, przygody małej myszki o imieniu Tupcio Chrupcio czy serię książek „Święci uśmiechnięci”. Spotkanie będzie świetną okazją do zdobycia autografu autorki i pamiątki w postaci wspólnego zdjęcia.
Grupy zorganizowane - obowiązują zapisy. Dla uczestników indywidualnych wstęp jest wolny.


Tomasz Kucharski - Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy oraz Dom Kultury "Orion" Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej Ateńska zapraszają na wydarzenie z cyklu "Poranki teatralne dla dzieci".
Przedstawienie "Kurnikowe przygody" Teatru Lalkowego Bajka odbędzie się 13 maja o godz. 10.00 w Domu Kultury "Orion" przy ul. Egipskiej 7 na Pradze-Południe.
Wstęp wolny!
Serdecznie zapraszamy mieszkańców dzielnicy!


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy zaprasza na VIII Rodzinny Festyn Biblioteczny, który odbędze się w sobotę 13 maja w godzinach 12:00-17:00 na Placu "Pod Skrzydłami" przy Grójeckiej 109 na Ochocie.
W programie:
- 12:30 występ artystyczny wychowanków Ogniska Pracy Pozaszkolnej
- 13:00 Burmistrz Dzielnicy Ochota Dorota Stegienka czyta dla dzieci
- 15.00 i 16.00 - występ zespołu muzycznego Duet Pełnia
- oraz gry terenowe i zręcznościowe, karaoke, bańki mydlane, warsztaty plastyczne, szachy, bookcrossing, zagadki bajkowe, koło fortuny z upominkami i wiele innych. A wśród upominków m.in ciekawe książki, malowanie twarzy i wejściówki do Sali zabaw Inca Play.
Wstęp wolny!
Wydarzenie organizowane jest z okazji XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.


Małe, wiosenne porządki – Dyskusyjny Klub Książki na Bukietowej zmienił nazwę na BOOKietowy Klub Książki! Spotykamy się w jeden czwartek w miesiącu o 17:30 w Czytelni Naukowej nr XXI (ul. Bukietowa 4a) w dzielnicy Mokotów. Czekamy na nowe twarze i zapraszamy na BOOKietowy Klub Książki.
18 maja od 17:30 będziemy rozmawiać o książce „Miłość i inne nieszczęścia” Oliviera Bourdeauta oraz o komiksie „Twarz, brzuch, głowa” Wandy Hagedorn.
Dużo czytasz? Lubisz czytać? A więc podziel się wrażeniami – zaproponuj innym literaturę, która wywarła na Tobie największe wrażenie!
Klub Książki to przede wszystkim doskonały sposób na poznawanie nowych ludzi oraz pielęgnowanie swoich pasji:
- To spotkania osób, które lubią czytać i rozmawiać o książkach!
- Uczestnikiem może być KAŻDY!
- Najważniejsza jest chęć dzielenia się swoimi wrażeniami!
Najważniejsze zasady:
- Szanujemy opinie innych klubowiczów.
- Nie oceniamy gustów czytelniczych innych klubowiczów.
- Nie wszystkie lektury nam się spodobają, ale mimo to spróbujmy je przeczytać.
- Przychodzimy na spotkanie nawet wtedy, kiedy nie udało się nam dokończyć lektury.
- Każdy członek klubu jest mile widziany, bez względu na to, w jakim tempie czyta.
- esteśmy otwarci na nowych autorów i nowe książki.
Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem 22 898 30 33 lub mailowo dkkbukietowa@gmail.com


Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Dzielnicy Bielany Nr 65 (ul. Petofiego 3) zaprasza na spotkanie autorskie z Beatą Dżon-Ozimek i Michałem Olszewskim, autorami książki "Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Gunthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz". Wydarzenie odbędzie się 10 maja (środa) o godzinie 18:00. Wstęp wolny.
26 kwietnia ukazała się książka Beaty Dżon-Ozimek i Michała Olszewskiego "Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Gunthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz". Wrażliwy, wykształcony, uważny - Gunther Niethammer od dziecka interesuje się ptakami. Żyje w dostatku, kocha przyrodę i polowania. Skoncentrowany na swojej karierze szybko awansuje do elity niemieckich naukowców. Po dojściu nazistów do władzy nie protestuje, dołączając do długiego szeregu naukowców, którzy świetnie układają się z hitlerowcami. Zgłasza się do NSDAP, po wybuchu wojny chce służyć w armii. Trafia jednak jako wartownik do KL Auschwitz. Mimo że mógłby być bezcennym świadkiem, po wojnie milczy jak grób. Jak to możliwe, że wrażliwy intelektualista nie dostrzega tragedii dziejącej się za drutami obozu? Co sprawia, że można prowadzić obserwacje ptaków z masową zagładą za plecami? Dlaczego po wojnie nie powie na ten temat ani słowa?
Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski badają biografię Gunthera Niethammera, a wraz nim - polskich więźniów i niemieckich naukowców, ukazując losy bohaterów, konformistów i zbrodniarzy. "Ptaki krzyczą nieustannie" to również historyczne śledztwo w sprawie nauki, która idzie na służbę morderców.
BEATA DŻON-OZIMEK - publicystka, dziennikarka, współautorka filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych. Autorka przekładu autobiograficznej książki Krystyny Chiger "Dziewczynka w zielonym sweterku", za który otrzymała nagrodę klubu młodych historyków miasta Lwowa. Na podstawie losów Chiger powstał nominowany do Oscara film Agnieszki Holland "W ciemności".
MICHAŁ OLSZEWSKI - pisarz, reporter, publicysta. Autor m.in. książek "#Upał", "Do Amsterdamu", "Chwalcie łąki umajone", "Low-tech" i "Zapiski na biletach". Laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za zbiór reportaży "Najlepsze buty na świecie". Redaktor naczelny krakowskiego wydania „Gazety Wyborczej". W wolnych chwilach ogląda ptaki.


Biblioteka Publiczna Nautilius w dzielnicy Białołęka zaprasza na zajęcia „Podróże z Historią”.
Podczas zajęć dzieci dowiedzą się jak powstała Polska i kim był książę Mieszko, pierwszy opisany w księgach książę Polan. Będziemy rozmawiali o życiu codziennym w okresie wczesnego średniowiecza. Uczestnicy dowiedzą się jak mieszkali, odżywali się i pracowali ludzie w tamtym odległym czasie. Opowiemy również o bitwach, wikingach i dawanych wierzeniach Słowian.
Jak zwykle będą dyskusje, slajdy i kolorowanki.
Zajęcia dla dzieci w wieku 8-12 lat odbędą się dnia – 16.05.2023r. godz. 17.00.
Zapisy w bibliotece Nautilus lub pod numerem telefonu: (22) 614 60 80.
Zapraszamy!


Serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorką powieści obyczajowych Katarzyną Sarnowską. Na spotkaniu opowiadać będzie o swojej najnowszej książce Pocałunki wiatru.
Wydarzenie odbędzie się 25 maja br. o godz. 18:00 w Wypożyczalni dla Dorosłych i Dzieci nr 38, przy ul. Konarskiego 6 w dzielnicy Bemowo.
Pocałunki wiatru - Karolina po dwudziestu latach wraca do rodzinnej miejscowości na Kaszubach. Wyjechała do Warszawy szukać lepszego życia, ale teraz straciła męża, pracę i mieszkanie i oto znów staje przed drzwiami domu rodziców. Szybko się przekonuje, że dawne problemy, przed którymi uciekała, nie tylko nie zniknęły, lecz jeszcze urosły. Karolina podejmuje trud zbudowania swojego życia na nowo: znajduje pracę, nowych przyjaciół i hobby. Poznaje też mężczyznę, z którym wiele ją łączy i który zaczyna budzić jej zainteresowanie. Tylko czy oboje pozwolą sobie na to uczucie? Czy dwa potłuczone serca znajdą drogę do siebie? W tej nastrojowej powieści odnajdujemy optymizm oraz nadzieję, że miłość i szczęście można znaleźć zawsze, nawet w najmniej spodziewanych okolicznościach.
Katarzyna Sarnowska – pisarka, tłumaczka, prywatnie miłośniczka jogi i dobrej książki. Autorka powieści – Smak życia, Miłość w kolorze sepii, Szept Anioła oraz serii Nad Jeziorakiem , w której ukazały się – Rejs po szczęście, Serce za burtą, Za sterami życia oraz Miłość w żagle . Najnowsza powieść nosi tytuł Pocałunki wiatru . W swych książkach stara się podnosić czytelniczki na duchu i nieść nadzieję.
Wstęp wolny.


Zbliża się ogólnopolski Tydzień Bilbiotek, z tego względu Miejska Biblioteka Publiczna w Ząbkach zaprasza na wiele atrakcji.
Zbliża się Święto Bibliotekarzy i Bibliotek (Tydzień Bibliotek 8-15 maja). Miejska Biblioteka Publiczna w Ząbkach zaprasza do udziału w warsztatach tematycznych.