Masz informację o aktualnościach i wydarzeniach niekomercyjnych w Warszawie i okolicach? Napisz do nas na adres reklamawarszawa@gmail.com a my je opublikujemy w naszym Portalu.
Wydarzenia niekomercyjne (kulturalne, charytatywne, wolne od opłat itd.) zamieszczane są bezpłatnie.
Wydarzenia komercyjne (imprezy zamknięte, imprezy okolicznościowe, płatne) mogą zamieszczać tylko firmy, które mają wykupiony w naszych Portalach jeden z wpisów płatnych.


Zapraszamy na czwarty już piknik rodzinny w ramach zwycięskiego projektu budżetu obywatelskiego dla Miasta Ząbki 2022.
Piknik Rodzinne Lato odbędzie się w sobotę 5 sierpnia na placu zabaw na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ząbkach, przy ul. Słowackiego 21, w godzinach 15:00-19:00.
Zapraszamy na sprawdzone atrakcje:
- dmuchańce,
- popcorn,
- watę cukrową,
- malowanie buziek,
- kolorowe warkoczyki,
- i uwaga, nowość - brokatowe tatuaże!
Do zobaczenia w sobotę 5 sierpnia, zapraszamy serdecznie!


Serdecznie zapraszamy na 3. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Legionowej, który odbędzie się 19 sierpnia o godzinie 18.00 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Wołominie.
Wystąpią laureaci konkursu wokalnego oraz Aleksandra Okrasa (sopran) i Wojciech Bardowski (baryton).
Wstęp wolny! Do zobaczenia!


Już 16 września odbędzie się 8. Festiwal Pięknej Książki w Piasecznie!
Biblioteka Publiczna w Piasecznie i Fundacja „ARKA” im. Józefa Wilkonia już po raz ósmy współtworzą Festiwal Pięknej Książki w Piasecznie.
Do udziału w festiwalu zaprosiliśmy wyjątkowych wydawców, autorów, ilustratorów i ludzi związanych z książką. Jak co roku zapraszamy na warsztaty, wystawy, spotkania z autorami oraz wydawcami, a także koncerty.


Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Otwocku zaprasza na stand up - Pana Li.
Po raz kolejny zobaczymy go w kultowej postaci iżulionisty, który będzie czytał w myślach, nie przebierał w słowach, robił w jajo kartami i jeszcze szykuje całkiem spore nagrody w konkursie.
Miejsce - sala widowiskowa PMDK, ul. Poniatowskiego 10 - Otwock.
Bilety dostępne online.


Miejski Ośrodek Kultury w Markach zaprasza w niedzielę 3 września 2023 roku, o godzinie 15:00 na podwieczorek na trawie.
Impreza odbędzie się w Parku Miejskim w Markach.
Poczas imprezy będą:
- plenerowe warsztaty artystyczne, upcykling
- muzykowanie na kocykach
- spektakl Bajka o lodowej górze i Królewnie Marysi
- Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato!
- Bliżej Natury, pokaz stylowych toreb i dodatków
Wstęp wolny.


Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie zaprasza 30 lipca, w niedzielę, o godzinie 18:00 na potańcówkę z Paniami PRO 50+.
PRO Kobiety z Józefowa zapraszają na wspólną potańcówkę pod chmurką w rytm muzyki DJ Wita.
Wstęp wolny. Miejsce: skwer im. św. Jana Pawła II.


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz zaprasza wszystkich seniorów w każdą środę w lipcu i sierpniu na gry planszowe do Wypożyczalni nr 16 przy ul. Słowackiego 19a na Żoliborzu.
Miło spędzimy czas grając w szachy, warcaby, scrabble, monopoly, statki, kółko i krzyżyk etc. oraz wybrane gry karciane.
Prosimy o wcześniejszy telefon w celu rezerwacji gier na numer 22 833 21 83.


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola zaprasza na wystawę kolaży Dziki las Magdy Kubiak.
W lipcu i sierpniu będzie można obejrzeć prace Dziki las Magdy Kubiak, która zajmuje się recyklingiem gazet i tworzeniem z nich kolaży. W pracach znajdziecie komentarze do otaczającej nas rzeczywistości, rozterki życiowe, ale też zupełną fikcję.
Wystawę można oglądać do 31 sierpnia 2023 roku w holu Biblioteki przy al. Solidarności 90 na Woli.


W okresie od 17 do 31 sierpnia 2023 Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Włochy zaprasza do Wypożyczalni nr 28 na otwarte warsztaty tworzenia metodą kolażu obrazków tematycznie związanych z latem.
Warsztaty odbywają się w godzinach pracy biblioteki:
Wakacyjne godziny otwarcia:
poniedziałek, środa, czwartek: 14:00 – 20:00
wtorek i piątek: 10:00 – 15:00
Wstęp wolny!


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wilanów zaprasza na film Nieśpieszny lipiec w ramach cyklu "filmowe wtorki".
Wakacje to doskonały czas na to, by nieco zwolnić. Cieszyć się słonecznymi dniami, odpoczynkiem, urlopem, dobrymi historiami. Zainspirowani tym pięknym czasem z wielką radością ogłaszamy "Nieśpieszny lipiec", w ramach którego wyświetlimy wciągające i zapadające w pamięć filmy.
Będzie o konflikcie pokoleń w pracy, awansie zawodowym w świecie sztuki, emocjonującym policyjnym pościgu, a także o przyjaźni ponad podziałami.
2023-07-25, Sala Spotkań Biblioteki, ul. Kolegiacka 3, godz. 18:00.


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła zaprasza na prezentację twórczości prof. Jerzego Nowosielskiego w kościele i kaplicy z prelekcją Pawła Sadleja, konserwatora zabytków, który jako młody człowiek uczestniczył w pracach prof. Nowosielskiego w Wesołej.
Dla uczestników spotkań mamy publikację Zofii Łukomskiej-Chojeckiej ,,Jerzy Nowosielski w Wesołej: przewodnik po kościele i kaplicy parafii pw. Opatrzności Bożej w Warszawie-Wesołej”.
Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu “Rok Jerzego Nowosielskiego w Wesołej”.
Termin: 22 lipca (sobota) 2023 g. 13.00. Miejsce: Parafia Opatrzności Bożej, ul. Piotra Skargi 2, 05-075 Warszawa Wesoła
Organizatorzy: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy,
Parafia pw. Opatrzności Bożej w Warszawie Wesołej, Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy
Współorganizator: Urząd Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego


Koncert zespołu Nicponie w ramach obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędzie się 1.08.2023 w Centrum Kultur dzielnicy Wawer w Międzylesiu
1 sierpnia 1944 to data znana każdemu. Corocznie oddajemy hołd ludziom, którzy ryzykowali życiem w walce o wolność. Zarząd Dzielnicy Wawer i Wawerskie Centrum Kultury zapraszają na szereg wydarzeń związanych z obchodami rocznicy Powstania Warszawskiego.
Obchody rozpoczniemy od minuty ciszy o godz. 17:00. Zatrzymajmy się wszyscy przy Urzędzie Dzielnicy Wawer i pomyślmy o poległych powstańcach.
Koncert zespołu Nicponie będzie elementem obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w dzielnicy Wawer. Zespół warszawskich muzyków, pochodzących również z dzielnicy Wawer, zagra najbardziej znane piosenki z okresu II wojny światowej oraz Powstania warszawskiego. Usłyszymy m.in.. „Warszawskie dzieci”, „Pałacyk Michla” czy „Marsz Mokotowa”.
Zespół Nicponie został założony przez muzyków i muzykantów, którym w trakcie pandemii przykrzyło się życie bez koncertów. Spakowali więc instrumenty i ruszyli na bazary i ulice grać stołeczne szlagiery oraz piosenki powstańcze, ale też melodie, które są powszechnie znane, lubiane i bliższe współczesności.
„Nicponie” zagrali również na Festiwalu Grzesiuka w Warszawie, Festiwalu Uliczka Tradycji w Radomiu i zdobyli wyróżnienie na Festiwalu Kapel Podwórkowych w Piotrkowie Trybunalskim.
Skład:
- Patryk Walczak - akordeon
- Łukasz Owczynnikow – kontrabas
- Mateusz Kowalski – tara
- Grzegorz Domański – banjola
1 sierpnia 2023, godz. 17:00, parking przed Wawerskim Centrum Kultury, ul. Żegańska 1a. Wstęp wolny.


Centrum Kultury Alternatywy w dzielnicy Ursynów zaprasza na monodram "Moje ciało jest moje od wczoraj" w wykonaniu i reżyserii Hanny Bondarenko.
Ten monodram to wzruszająca, pełna zwrotów akcji i nie pozbawiona humoru historia. Jej bohaterka od lat próbuje sprostać oczekiwaniom innych i nagle… budzi się obok obcego mężczyzny, w obcym domu. Nie wie, kim jest, nie potrafi zrozumieć, co tu robi. Słyszy absurdalne zarzuty, nie wie, czy ma się roześmiać, oburzyć, czy bronić swojego stanowiska. Nie ma siły odgrywać dłużej tych samych ról.
Czuje, że musi zburzyć dotychczasowe życie, że cierpienie spowodowane rezygnacją z siebie, z własnego szczęścia, rozwoju, wyzwoliło w niej niebywałą odwagę, aby porzucić utarte, bezpieczne ścieżki i wyruszyć na poszukiwanie prawdy o sobie.
Taka jest bohaterka filmu Pożegnanie z Afryką, sztuki Shirley Valentine (z cudowną kreacją Krystyny Jandy), czy książki Jedz, módl się i kochaj.
Spektakl opowiada historie kobiet, które po latach błądzenia po obcych lądach nagle wkroczyły na ścieżkę serca.
Bilety (40 zł) dostępne w recepcji Ursynowskiego Centrum Kultury Alternatywy i online.


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursus serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Szymonem Jastrzębowskim.
Szymon Jastrzębowski – leśnik, botanik, ekspert od nasiennictwa, biologii i ekologii nasion. Przewodnik po Kampinoskim Parku Narodowym i Parku Narodowym “Bory Tucholskie”. Doktor habilitowany nauk rolniczych i profesor Instytutu Badań Leśnictwa. Zajmuje się badaniem wpływu zmian klimatu na potencjał rozmnożeniowy roślin drzewiastych. Autor wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym książki dla dzieci: „Ziarna pestki orzechy czyli te niesamowite nasiona”.
Spotkanie realizowane jest w ramach projektu “Literackie ekoinspiracje” realizowanego w Bibliotece Publicznej im. W.J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy finansowanego jest przez Miasto Stołeczne Warszawę – Dzielnicę Ursus w ramach programu wykonawczego “Kultura blisko domu” i celu szczegółowego “Różnorodna i dopasowana oferta”.


Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 53 (ul. Bazyliańska 6) w dzielnicy Targówek zaprasza na czytanie mitów greckich i rozmowę o nich, oraz rozwiązywanie tematycznych zagadek i quizów, tworzenie pracy plastycznej dotyczącej omawianych zagadnień (dla uczniów szkół podstawowych, w ramach akcji Lato w Mieście).
Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy: telefon 22 811 19 15, e-mail bd53@multibiblioteka.waw.pl


W związku z obchodami 70. rocznicy odbudowy Rynku Starego Miasta zapraszamy do Wypożyczalni nr 43 przy ul. Świętojańskiej 5 w dzielnicy Śródmieście, gdzie od 17 lipca 2023 r. prezentujemy wystawę fotograficzną pt. "Zrodzony z ruin i jeszcze piękniejszy" – Rynek Starego Miasta w obiektywie Marii Laskowskiej.
Można na niej zobaczyć najpiękniejsze zabytkowe miejsca Starówki, zapoznać się z historią poszczególnych kamienic oraz zwrócić uwagę na często pomijane detale i cenne dzieła sztuki niedostrzegane na co dzień.
Maria Laskowska, autorka zdjęć, jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, redaktorką wydawnictw książkowych, autorką publikacji i serii wydawniczych oraz licznych wystaw fotograficznych.
O warszawskiej Starówce mówi: "Patrząc na wskrzeszone skarby architektury Starego Miasta, czuje się ducha historii i niepowtarzalną atmosferę. To arcydzieło sztuki, dźwignięte z ruin i zgliszcz, jak feniks z popiołów. Magiczne miejsce, które urzeka i przenosi w dawne wieki".


Przedstawienie Teatru Wariacja „Trzej Muszkieterowie" odbędzie się 9 sierpnia (środa) o godz. 17:00, w sali widowiskowej Biblioteki przy ul. Gawędziarzy 8 w dzielnicy Rembertów. Wydarzenie zostanie zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wstęp wolny.
Spektakl opowiada brawurową historię czterech przyjaciół. Na dworze Ludwika XIII chce rządzić kardynał Richelieu. Wraz z przebiegłą Milady wymyśla on plan przejęcia władzy. Wybrani z widowni muszkieterowie będą mieli za zadanie pomóc królowej Francji rozwikłać intrygę dworską i udaremnić złe zamiary kardynała, walcząc z jego żołnierzami. Na szczęście klejnoty, będące przyczyną całego zamieszania, zostaną odzyskane! Podczas balu, balet królewski wyłoniony z widowni odtańczy tryumfalny taniec, a królowa Francji wystąpi w cudownych diamentach u boku Ludwika XIII.
Siła przyjaźni i odwaga, a przede wszystkim walka na szpady są gwarancją niesamowitych emocji. Serdecznie zapraszamy!
Wiek: 5+
Gdzie: Biblioteka przy ul. Gawędziarzy 8 w Rembertowie
Kiedy: 9.08.2023, godz. 17:00
Wstęp wolny


Potańcówki na Grochowskiej na Pradze-Południe powracają! Podczas pięciu wakacyjnych wydarzeń zabrzmi muzyka bałkańska, warszawska, irlandzka, polska i norweska oraz salsa w wykonaniu zaproszonych zespołów. Na każdą potańcówkę wstęp wolny. Warszawa współfinansuje ten projekt.
21 lipca w Pawilonie Koncertowym Sinfonii Varsovii do tańca zagra Bum Bum Orkestar – założony w 2014 roku polski zespół muzyczny. Grupa wykonuje utwory, które są połączeniem muzyki bałkańskiej, klezmerskiej oraz polskiej.
- To wpływy tych trzech muzycznych światów sprawiają, że zespół na scenie potrafi zaskoczyć energią, zaraz potem wzruszyć rzewną melodią, by na koniec zmusić publikę do poruszania ciałem w rytm muzyki. Każdy koncert jest niepowtarzalny i zarazem nieobliczalny. Każdy jest na swój sposób wyjątkowy. Nazwa formacji ściśle wiąże się z muzyką jaką i w jaki sposób wykonują.
Szczegóły na stronie Sinfonii Varsovii.


Dołącz do nas w Ośrodku Kultury Ochota na praktycznych warsztatach, gdzie nauczysz się tworzyć świeczki sojowe. Pod okiem naszej sąsiadki Moniki Warzechy i przy wsparciu naszej wolontariuszki Karoliny Kwiatkowskiej, będziesz mógł/mogła stworzyć własne unikalne świeczki.
Wydarzenie skierowane jest dla osób zainteresowanych ekologicznymi i naturalnymi rozwiązaniami w tworzeniu świeczek.
Dowiesz się o różnych technikach i materiałach używanych przy produkcji świec sojowych.
Będziesz mógł/mogła wykorzystać swoją kreatywność, tworząc świeczki o unikalnych wzorach i zapachach.
Wstęp na warsztaty jest wolny, ale wymaga wcześniejszego zapisu. Mamy ograniczoną liczbę miejsc, dlatego zgłoszenia przyjmujemy do dnia warsztatów.
Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie zgłoszenia w wiadomości prywatnej. Limit miejsc: 12 uczestników.
Nie przegap tej okazji i dołącz do naszych warsztatów! Wyobraź sobie magiczny klimat, który będziesz mógł/mogła stworzyć we własnym domu dzięki wyjątkowym świeczkom, które sam/sama wykonasz.
Czekamy na Ciebie!
Zielone OKO | Grójecka 75 na Ochocie
Wstęp wolny


Jeśli piszesz wiersze, opowiadania, recenzje i teksty dziennikarskie oraz wszystkich, którzy mają potrzebę do wypowiadania się poprzez słowo pisane albo szukających swoich rodzinnych korzeni zapraszamy do skorzystania z Wakacyjnego Literacko-Genealogicznego Punktu Konsultacyjnego w Bibliotece Publicznej Dzielnicy Mokotów.
Podczas indywidualnych rozmów będzie można otrzymać cenne wskazówki od Małgorzaty Karoliny Piekarskiej – pisarki, dziennikarki radiowo-telewizyjnej.
Kiedy — czwartek, 20 lipca
O której — godz. 17:00-19:00
Gdzie — Wypożyczalnia nr 140; ul. Mozarta 1 (V piętro) na Mokotowie.