Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola zaprasza mieszkańców na spotkanie autorskie z Wojciechem Tochmanem.
Wojciech Tochman to znany reporter i pisarz. Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczął już w 1987 roku, jeszcze jako licealista, pisząc reportaż dla tygodnika młodzieżowego „Na przełaj”. W 1990 roku dołączył do zespołu reportażu „Gazety Wyborczej” dzięki Hannie Krall. Jego pierwszym tekstem była „Bajka o dobrym księgowym”. W „Gazecie Wyborczej” publikował swoje reportaże i felietony aż do 2019 roku, współpracując m.in. z dodatkiem „Duży Format”.
W latach 1996-2002 prowadził popularny program „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie” w TVP1, który koncentrował się na poszukiwaniach osób zaginionych. W 1999 roku założył Fundację ITAKA, wspierającą poszukiwania zaginionych oraz ich rodziny. Obecnie pełni funkcję członka Rady Fundacji. Wojciech Tochman jest również założycielem Klubu HEBAN, który w latach 2009-2016 pomagał dzieciom w Rwandzie, a od 2018 roku wspiera leczenie osób cierpiących na choroby psychiczne w Kambodży.
W 2009 roku wraz z Pawłem Goźlińskim i Mariuszem Szczygłem założył w Warszawie Instytut Reportażu, który stworzył przestrzeń literacko-kulturalną Faktyczny Dom Kultury oraz klubo-księgarnię „Wrzenie Świata”. Wojciech Tochman był również zaangażowany w utworzenie Polskiej Szkoły Reportażu, gdzie prowadził program od jej założenia w 2009 roku.
Tochman zasiadał w międzynarodowym jury UNESCO/Guillermo Cano World Press Freedom Prize, a jego książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, w tym angielski, francuski, niemiecki czy włoski. Wśród jego najważniejszych dzieł znajdują się takie książki jak „Jakbyś kamień jadła”, „Dzisiaj narysujemy śmierć” czy „Pianie kogutów, płacz psów”.
Podczas spotkania w bibliotece porozmawiamy o jego twórczości, w szczególności o książce „Historia na śmierć i życie”. Reportaż ten, na pograniczu true crime i dramatu psychologicznego, opowiada o tragicznych losach młodej kobiety, która doświadczyła niewyobrażalnej przemocy. Książka jest także hołdem dla Lidii Ostałowskiej, która jako pierwsza zaczęła dokumentować tę historię.
Spotkanie będzie okazją do refleksji nad tematami przemocy, niesprawiedliwości, oraz długotrwałymi skutkami, jakie te tragedie mają dla ofiar i ich rodzin.