Już w nadchodzący piątek, sobotę i niedzielę, znani artyści, dziennikarze, politycy, a także warszawska młodzież będą zbierać datki na Cmentarzu Powązkowskim w dzielnicy Wola. To jubileuszowa, 50. edycja zbiórki, której cel pozostaje niezmienny: renowacja zabytkowych pomników i nagrobków.
– Kwesta na Powązkach to niezwykłe wydarzenie, stanowiące nasze cenne dziedzictwo kulturowe i historyczne. Od pół wieku odbywa się z niesłabnącym zainteresowaniem – podkreśla Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy. – Co roku, oprócz znanych i cenionych aktorów, widzę młodych ludzi, którzy z entuzjazmem podtrzymują tę tradycję. Podziękowania należą się wszystkim zaangażowanym w organizację oraz każdemu, kto przyczynia się do ochrony powązkowskich zabytków. Miasto stołeczne Warszawa zawsze będzie wspierać te działania – dodała Machnowska-Góra.
Po raz pierwszy kwesta na Starych Powązkach miała miejsce w 1975 roku dzięki inicjatywie Jerzego Waldorffa. Tegoroczna akcja będzie trwać przez cały weekend, od 1 do 3 listopada. Tak jak przed 50 laty, na najstarszej warszawskiej nekropolii z puszkami pojawią się gwiazdy teatru i filmu, którym towarzyszyć będą dziennikarze, harcerze, publicyści, politycy oraz młodzież ze stolicy.
Wśród kwestujących będzie Maja Komorowska, która bierze udział w akcji od jej początku – z wyjątkiem jednego roku, kiedy obowiązki zawodowe poza krajem uniemożliwiły jej obecność. W zbiórce wezmą również udział Magdalena Zawadzka, Emilia Krakowska, Artur Barciś oraz Olgierd Łukaszewicz.
W ciągu 50 lat działalności Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa, wspieranego hojnością warszawiaków, udało się odnowić ponad 1700 zabytkowych pomników, grobowców i kwater. Tylko w tym roku przeprowadzono renowację 14 obiektów, a na rok 2025 zaplanowano prace przy kolejnych 10, usytuowanych w najstarszej części cmentarza. Podczas ubiegłorocznej kwesty zebrano 230 tysięcy złotych.
Tradycja kwestowania na Starych Powązkach została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego jako element tradycji przekazywany z pokolenia na pokolenie.
Inicjatywę zapoczątkowaną przez Jerzego Waldorffa oraz ludzi, którzy co roku angażują się w zbiórkę i tych, którzy ją wspierają, przedstawia film „Niematerialna Warszawa” wyprodukowany przez Dom Spotkań z Historią.