> Wydarzenia

Masz informację o aktualnościach i wydarzeniach niekomercyjnych w Warszawie i okolicach? Napisz do nas na adres reklamawarszawa@gmail.com a my je opublikujemy w naszym Portalu.

Wydarzenia niekomercyjne (kulturalne, charytatywne, wolne od opłat itd.) zamieszczane są bezpłatnie.

Wydarzenia komercyjne (imprezy zamknięte, imprezy okolicznościowe, płatne) mogą zamieszczać tylko firmy, które mają wykupiony w naszych Portalach jeden z wpisów płatnych.

Mikołajki w Bibliotece we Włochach
    06-12-2022   Włochy
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Włochy

Biblioteka Publiczna dla Dzieci i Młodzieży nr 22 w Dzielnicy Włochy zaprasza na Mikołajki. W mikołajki, 6 grudnia 2022 o godz. 17.30, Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży nr 22 odwiedzi św. Mikołaj!

Zapraszamy dzieci powyżej 4 r.ż. wraz z opiekunami do wspólnej zabawy z artystami grupy „Duo Impresso”. Czekają świąteczne atrakcje. Przybywajcie! Wstęp bezpłatny.

Obowiązują zapisy - pod numerem telefonu: (22) 863 89 61.

Grudzień pod jemiołą - filmowe wtorki na Wilanowie
    06-12-2022   Wilanów
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wilanów

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wilanów serdecznie zaprasza na filmowe wtorki pod nazwą "Grudzień pod jemiołą". W każdy wtorek grudnia 2022 roku od godziny 18:00. Spotkania odbywają się w Sali Spotkań Biblioteki, ul. Kolegiacka 3 w Wilanowie.

Grudzień ma swoją magię. Oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia, zbliżające się spotkania rodzinne, prezenty i to poczucie, że niedługo zacznie się czas cudów. Z nostalgią czekamy na te piękne dni, kiedy wszystko wydaje się bardziej możliwe. Z tym poczuciem zapraszamy na grudniowe seanse filmowe.

Czekają na Państwa pełne humoru, rozczulające, ciepłe i klimatyczne filmy dziejące się w okresie świątecznym.

Spotkanie z Markiem Łasiszem w Wesołej
    28-11-2022   Wesoła
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wesoła

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Markiem Łasiszem 6.12.2022 godz. 18.30 w Bibliotece Głównej Dzielnicy Wesoła (ul. 1 Praskiego Pułku 31). Podczas wieczoru będzie promowana książka “Nowy świat” (trzeci tom trylogii “Dom wilka”). Rozmowę poprowadzi Monika Krośnicka-Roszkowska.

Marek Łasisz ukończył z wyróżnieniem archeologię na Uniwersytecie Warszawskim i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował na wykopaliskach archeologicznych w Polsce i w Peru. Pisze książki oraz zajmuje się realizacją prelekcji podróżniczych i wykładów naukowych, współpracując z instytucjami kultury. Jest autorem książki podróżniczej “Wyspa Wielkanocna. Podróż na koniec świata”” oraz trylogii urban fantasy “Dom wilka”.

Podczas spotkania będą dostępne książki autora z autografem i dedykacją.

Balladowo i romantycznie - koncert w Wawrze
    28-11-2022   Wawer
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wawer

W Wypożyczalni nr 47 w Radości w dzielnicy Wawer odbędzie się koncert „Balladowo i romantyczne”, kończący w Bibliotece obchody Roku Romantyzmu Polskiego.

Ballady Adama Mickiewicza oraz wiele innych utworów wykona Kuba Michalski – kompozytor, wokalista i gitarzysta.

Zapraszamy serdecznie 1.12.2022 r. na godzinę 17.00.

Cyfrowe zaświaty - wystawa na Ursynowie
    25-11-2022   Ursynów
    Źródło: Informacja z Dzielnicowego Ośrodka Kultury Ursynów

1 grudnia 2022 roku, w czwartek, o godzinie 18:30 w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów, przy ulicy Kajakowej 12B odbędzie się wernisaż wystawy pod nazwą "Cyfrowe zaświaty". Sama wystawa portwa od 1 grudnia 2022 roku do 22 lutego 2022 roku.

Zapraszamy do galerii Ośrodka Kultury Ursynów „Środek Komiksu” na spotkanie otwierające wystawę Moniki Laprus-Wierzejskiej. Ekspozycja towarzyszy premierze nowego albumu autorki pt. „EXIST: DIRT”.

Minęły cztery lata od historii przedstawionej w pierwszej części komiksu „EXIST: Loner”. W tym czasie bohaterka historii, Senesdrotte, zdążyła wiele się nauczyć. Próżność i nadmierna pewność siebie, które przysporzyły jej kłopotów w przeszłości, ustąpiły miejsca nie tylko pokorze, ale i wyrachowaniu. By schwytać groźnego przestępcę, Senes tym razem musi współpracować z kapitanem nowojorskiej policji. Młoda hakerka o niezwykłych zdolnościach zajmuje się wykradaniem danych. Jednak sława w półświatku i pieniądze nie są jej celem. Stara się znaleźć odpowiedź na pytanie: kim jest tajemnicza istota, którą widzi w Cyberprzestrzeni? Programem? Wirusem? A może… duchem?

Wstęp wolny

W ramach ustawy o dostępności, osoby ze szczególnymi potrzebami chcące wziąć udział w wydarzeniu proszone są o kontakt pod nr. tel. 22 125 56 02.

Dorożka Mikołaja w Ursusie
    25-11-2022   Ursus
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ursus

Z Mikołajem po Ursusie pod taką nazwą odbędą się imprezy Mikołajkowe w dzielnicy Ursus 3 grudnia 2022 roku, a wśród nich odbędzie się uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród laureatom Konkursu.

Wręczenie nagród w konkursie, odbędzie się:

 • o godzinie 11:00 Filia „Gołąbki”, ul. Czerwona Droga 6;
 • ok. 11:20 Mikołaj zatrzyma się również w okolicy Niepublicznego Przedszkola Językowego „Smart Planet” (ul. Posag 7 Panien 14), gdzie będzie częstował słodyczami;
 • ok. 11:35 DK „Portiernia”, ul. Traktorzystów 20;
 • ok. 12:15 DK „Miś”, ul. Zagłoby 17;
 • ok. 13:00 Czytelnia Nr XIX, ul. Kolorowa 17.

Trasy przejazdu dorożki:

 • TRASA 1: BIBLIOTEKA PUBLICZNA (Czerwona Droga 6), Posag 7 Panien, Szamoty, Traktorzystów, DOM KULTURY „PORTIERNIA” (Traktorzystów 20)
 • TRASA 2: DOM KULTURY „PORTIERNIA” (Traktorzystów 20), Wł. Jagiełły, Warszawska, Orląt Lwowskich, Zagłoby, DOM KULTURY „MIŚ” (Zagłoby 17)
 • TRASA 3: DOM KULTURY „MIŚ” (Zagłoby 17), Keniga, Wojciechowskiego, Wł. Jagiełły, Lalki, Cierlicka, Kościuszki, Bohaterów Warszawy, W. Sławka, Pużaka, Sosnkowskiego, Kolorowa 17, BIBLIOTEKA PUBLICZNA
 • TRASA 4: BIBLIOTEKA PUBLICZNA (Kolorowa 17), Kolorowa, Boh. Warszawy, W. Sławka, Dzieci Warszawy, Skoroszewska, Hassa, Tomcia Palucha, Boh. Warszawy, W. Sławka, Pużaka, Sosnkowskiego, Kolorowa 17 BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Warsztaty Dzieci świata na Targówku
    24-11-2022   Targówek
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek

Zapraszamy na warsztaty „Dzieci świata”, które odbędą się 24 listopada 2022 r. o godz. 9.00 w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 40 przy ul. Suwalskiej 11 w dzielnicy Targówek.

Działanie realizowane jest w ramach projektu „Wielokulturowo – bo taki jest Świat – poznaję i akceptuję”, który finansuje m.st. Warszawa w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej.

Bezpieczeństwo w sieci - wykład w Wilanowie
    24-11-2022   Wilanów
    Źródło: Informacja nadesłana przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Wilanów

Wilanowska Biblioteka Publiczna, przy ulicy Kolegiackiej 3, zaprasza w poniedziałek 28 listopada, o godzinie 13:00 do godziny 16:00 na wykład "Bezpieczeństwo w sieci i fake newsy: Jak o nie dbać, żeby jednocześnie nie zwariować?" Wykład odbędzie się w Sali Działań Twórczych Biblioteki Dzielnicy Wilanów.

 Korzystanie z sieci niesie ze sobą wiele korzyści, ale też niepozbawione jest zagrożeń. Zastanawiali się Państwo kiedyś, ile informacji zbierają dane strony? Nie byli Państwo przekonani do odpowiednich zabezpieczeń strony, czy wręcz spotkali się z różnymi próbami wyłudzenia, czy to pieniędzy, czy danych osobowych?

Jeśli chcą poczuć się Państwo pewniej w sieci i wiedzieć na co uważać. Nauczyć się, jak odróżnić prawdziwą informację od fake newsa, a nawet informację od reklamy. A także znajdywać wiarygodne źródła informacji, to wykład Łukasza Szczepańczyka jest dla Państwa.

Prowadzący opowie o bezpieczeństwie w sieci, programach które pomogą zabezpieczyć Państwa sprzęt, wirusach, wyłudzeniach oraz fact-checkingu i fake newsach.

Spotkanie zrealizowane w ramach projektu "Radio Sovo" współfinansowanego z funduszy europejskich w ramach programu "Polska cyfrowa".

Łukasz Szczepańczyk - trener kompetencji cyfrowych, latarnik polski cyfrowej, mobilny doradca sektora 3.0. Od 2008 r. prowadzi zajęcia z obsługi komputera, smartfona i internetu.

Nie chcę być człowiekiem - wystawa w Śródmieściu
    23-11-2022   Śródmieście
    Źródło: Informacja ze Staromiejskiego Domu Kultury w Dzielnicy Śródmieście

3 grudnia (sobota) 2022 o godzinie 13:00, Staromiejski Dom Kultury w Dzielnicy Śródmieście zaprasza na spotkanie z Anną Rutkowską i Moniką Przypkowską, autorką bloga Sztukomodnie. Podczas spotkania odbędzie się oprowadzenie po wystawie "Nie chcę być człowiekiem:.

Anna Rutkowska - artystka wizualna i performerka. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w 2020 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego ze specjalizacją ze Struktur Wizualnych w Pracowni dr hab. Jana Mioduszewskiego. W latach 2017/2018 przebywała na Erasmusie+ na Akademie výtvarných umění w Pradze. Z wielopokoleniowym bagażem ciężkich doświadczeń zmaga się za pośrednictwem obrazów, performansu, instalacji, obiektów oraz sztuk walki. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Monika Przypkowska - historyczka sztuki i edukatorka muzealna. Współpracuje z różnymi instytucjami kulturalnymi prowadząc zajęcia z dziećmi i młodzieżą z zakresu historii sztuki, kultury i mody oraz wykłady dla dorosłych, kursy dla przewodników miejskich i nauczycieli szkolnych. Zawodowo związana jest z Zamkiem Królewskim w Warszawie. Tworzy bloga Sztukomodnie oraz autorską audycję w Radio z Qlturą.

Sobotnie czytanie - zajęcia w Rembertowie
    23-11-2022   Rembertów
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Rembertów

Zapraszamy do Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Rembertów na sobotnie rodzinne warsztaty z miłą lekturą dla najmłodszych.

W każdą ostatnią sobotę miesiąca w samo południe spotkamy się, aby w miłej atmosferze spędzić czas z książką, a potem skonstruować kolorową pracę plastyczną. Będziemy czytać, słuchać, rozmawiać, wycinać, kleić i dobrze się bawić.

Najbliższe spotkanie już 26 listopada o godzinie 12:00, w bibliotece przy ulicy Gawędziarzy 8 (I piętro) w Rembertowie.

Jest brzydko i dalej będzie - wystawa na Pradze Południe
    22-11-2022   Praga Południe
    Źródło: Informacja z Centrum Promocji Kultury Praga Południe

Do 7 grudnia 2022 roku można ogladać w Centrum Promocji Kultury Praga-Południe wystawę pod nazwą "Jest brzydko i dalej będzie".

Pomysł zrealizowania wystawy odnoszącej się do obszaru brzydoty, do tego, co określamy jako brzydkie, jest próbą odpowiedzi na pytanie o to, na ile brzydota jest znaczącym zjawiskiem w naszym życiu społecznym, mentalności, relacjach międzyludzkich i na ile artyści czerpią z antyestetycznej konwencji dla wyrażenia swego opisu otaczającej rzeczywistości. Po nawet wstępnym oglądzie wydaje się, że w dzisiejszej sztuce brzydota jest niewyczerpywalnym źródłem inspiracji, tematów, ekspresji. Daje możliwości ironicznego, dramatycznego, bezkompromisowego komentarza świata. Sama w sobie stanowić może i obiekt, i język opisu zjawisk z brzydotą lub sprzeciwem wobec niej związanych.

„Jest brzydko i dalej tak będzie” to tytuł zaczerpnięty z jednej z prac pokazywanych na wystawie, który zdaje się być wskazaniem perspektyw obecności brzydoty wokół nas. W jakimś zakresie jest to proste odniesienie do bezładu wizualnego w polskich miastach, braku estetycznego porządku w projektowaniu przestrzeni publicznej, ale w głębszej warstwie krytycznej dotyka kwestii nie tyle estetycznych, co etycznych. Artyści w swych pracach powątpiewają czy możliwa jest moralność w świecie pełnym nadużyć, kłamstw, w świecie zdeterminowanym przez grę interesów czy przemoc. Jednocześnie w boleśnie trudnych zapiskach swoich obserwacji widzą szansę odwrócenia procesu destrukcji. Siebie i swoją emocjonalność wystawiają na działanie brzydoty, konfrontują się z rozkładem tak fizycznym: śmiercią czy przemijaniem, jak i mentalnym: rozpadem norm, więzi, odpowiedzialności. Mimo wszystko do końca są obrońcami piękna. Może wystarczy byśmy jako społeczeństwo usłyszeli ich głos, dostrzegli zagrożenie i zdecydowali się na odwrót.

Tekst: Maria Piątek. Kurator wystawy: Bartek Jarmoliński. Kurator Galerii: Marcin Kokoszko

Artyści:

 • Anna Andrzejewska - Zajmuje się fotografią kreacyjną, sztuką wideo, instalacją i eksperymentem artystycznym. W centrum jej zainteresowań znajduje się człowiek z jego pytaniami dotyczącymi tożsamości, życia, przemijania i śmierci. Interesuje ją terapeutyczne oddziaływanie sztuki na osobę pozującą, ale też i odbiorcę. Uważa, że sztuka ma terapeutyczne znaczenie również dla samego artysty głównie w obszarze egzystencjalnej sprawczości twórczej. Adiunkta na Wydziale Grafiki Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Tytuł doktory sztuki uzyskała w 2018 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
 • Paweł Hajncel - Performer, malarz, ilustrator, organizuje autorskie akcje/wystąpienia obywatelskie w przestrzeni publicznej oraz interwencyjne happeningi. Dla Pawła Hajncla sztuka jest sposobem na bezkompromisową krytykę społeczną wymierzoną ostrzem ciętego humoru w głupotę władzy, zaściankowość decydentów, zawłaszczanie przestrzeni społecznej przez religię czy elity kulturalne. Przyjętą przez artystę postawę twórczą cechuje przy tym niezwykła autoironia i dystans do siebie jako obiektu i przedmiotu sztuki. W wielu kontrowersyjnych akcjach Hajncel wystawia siebie na cel bezpośredniej reakcji tłumu ryzykując nie tylko śmieszność, ale też bezpośrednie ataki czy interwencje policji. Jest absolwentem łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Mieszka i pracuje w Łodzi.
 • Bartek Jarmoliński - Malarz, autor obiektów i kolaży. Proces tworzenia obrazu to w wypadku tego artysty często ścieżka przypominająca badanie antropologa kultury odkrywającego dzięki tropom wizualnym treści opisujące rzeczywistość, a następnie układającego z tychże treści i symboli indywidualną opowieść o wizerunku własnym czy własnej rzeczywistości. Sięgając po znaki kultury wizualnej, w tym kultury dawnej zestawianej ze znakami pop kultury, Bartek Jarmoliński dokonuje swego rodzaju nieustannej wiwisekcji. Adiunkt na Wydziale Grafiki Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Tytuł doktora sztuki uzyskał w 2018 roku na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
 • Robert Kuśmirowski - Performer, autor instalacji, obiektów, fotografii, rysunków. Większość jego prac oparta jest na tworzeniu łudząco podobnych imitacji starych przedmiotów, dokumentów, fotografii. Zazwyczaj nie mają one swego określonego pierwowzoru, a jedynie przywołują kulturę materialną pewnej epoki. Dzięki temu w jego pracach ujawnia się też wątek wanitatywny – odtwarzanie minionej kultury materialnej staje się sposobem podejmowania tematu krótkotrwałości, przemijalności i śmierci. Podobny charakter mają też jego akcje i działania performerskie, czasami uzupełniane komponowaną przez niego muzyką. Profesor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie jest zatrudniony w Katedrze Intermediów.
 • Paweł Łyjak - Grafik, malarz, autor obiektów i instalacji. W swoich działaniach często wykorzystuje przedmioty gotowe, które dekonstruuje nadając im nowe znaczenia i konteksty. Powracającą tematyką w pracach Pawła Łyjaka jest autokonfrontacja z wizerunkiem własnym zderzanym z fragmentami wspomnień i traum z dzieciństwa. Ciągła analiza siebie i przyglądanie się kolejnym wcieleniom swojego otoczenia jest rodzajem oswajania z rzeczywistością często niełatwą i równie nieładną. Adiunkt na kierunku Grafika Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Tytuł doktora sztuki uzyskał w 2020 na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
 • Maria Piątek - Malarka i autorka kolaży. W swoich pracach odwołuje się często do ikonicznych znaków pop kultury przetwarzając je w osobiste komentarze. Zapożyczone symbole i wizerunki stanowią w nich rodzaj pomostu w komunikacji między odbiorcą zanurzonym w kulturze masowej, a intymnym językiem wypowiedzi artystki. Jej prace to rodzaj pamiętnika, gdzie zapisywane są notatki z rzeczywistości często interpretowanej krytycznie, choć nie bez dozy ironii i humoru. Profesora Społecznej Akademii Nauk w Warszawie, gdzie prowadzi pracownię malarstwa na kierunku Grafika. Tytuł doktory habilitowanej sztuki uzyskała w 2020 na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
 • Alex Urban - Podstawowymi mediami Urban są malarstwo, rzeźba i fotografia. Niezależnie jednak od użytej techniki zawsze jej prace dotyczą wykolejonych relacji międzyludzkich, pokazują społeczne dysfunkcje, przemoc, internetowe patologie. Jednocześnie artystka pozostając w obszarze poważnej krytyki społecznej sięga po estetykę fantastycznego kiczu, gra feerią barw. Świat jej obrazów zapełniają intensywne kolory, postaci z kreskówek, baśniowe stwory, ale to zwykli ludzie są rzeczywistymi bohaterami jej prac, a widz ma szansę przejrzeć się w potwornych wizerunkach niczym w lustrze. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.
 • Małgorzata Wielek - Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem, działa też w duecie tatuatorskim Czarny Zakład. Charakterystyczną cechą jej prac jest przenikanie się niepokojącej kreski rysunku z natłokiem onirycznych wizji pełnych koloru emocjonalnie zapisywanych za pośrednictwem pasm farby wypełniających, czy nawet boleśnie przepełniających obraz. Rzeczywistość przedstawiana na obrazach to rodzaj połączenia własnej biografii i snu, gdzie artystka balansuje między pamięcią siebie, zjawą, koszmarem, a nieuchwytnym i niedookreślonym marzeniem. Profesora zwyczajna na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, gdzie prowadzi pracownię malarstwa.
Wieczór poezji Teresy Oleś-Owczarkowej na Ochocie
    22-11-2022   Ochota
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ochota

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy zaprasza na wieczór poezji Teresy Oleś-Owczarkowej zilustrowany linorytami Jaoanny Makuch-Folwarskiej.

Grafika. Kwiaty i ptasie pióro. Zapraszamy na wieczór poezji Teresy Oleś-Owczarkowej w Warszawskiej Galerii Ekslibrisu zilustrowany linorytami Jaoanny Makuch-Folwarskiej, który odbędzie się w środę 23 listopada, o godz. 17.00 w Warszawskiej Galerii Ekslibrisu, ul. Grójecka 109.

Teresa Oleś-Owczarkowa - wykształcenia psycholog, czyta najchętniej książki naukowe, dzienniki, zapiski kronikarskie i … baśnie. Przez wiele lat pisywała teksty publicystyczne w prasie o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym. Jest autorką powieści "Rauska" wydanej w 2009 roku oraz książki "Mrówki w płonącym ognisku" opublikowanej w 2013 roku. Ma na swoim koncie rozproszone wiersze, eseje, wykłady, opowiadania a także niedawno skończoną i czekającą na wydawcę powieść, która jest konty-nuacją "Rauski". Wierszem przedstawiła się w 2016 roku. Fragment recenzji Andrzeja Warzechy: "Wiersze Teresy Oleś-Owczarkowej są pełne subtelnej liryki, ale także obserwacji współczesności. Umiejętnie zestawiane, często przeciwstawiają się poglądom uznanym za constans. Jej kultura literackai warsztatowa poprawność pozwala na odważne ukazywanie zawiłości i realiów świata".

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Kurs komputerowy dla Seniorów 2022 na Mokotowie
    18-11-2022   Mokotów
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Mokotów

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Mokotów zaprasza na kolejny kurs komputerowy dla seniorów.

Zapraszamy Państwa na bezpłatne kursy komputerowe dla seniorów organizowane w Dzielnicowej Wypożyczalni Multimedialnej przy al. Niepodległości 19 na Mokotowie.

Osoby chętne muszą mieć ukończone 60 lat i posiadać aktualną kartę biblioteczną (na podstawie dowodu osobistego można taką kartę wyrobić w każdej bibliotece na terenie Dzielnicy Mokotów).

Obecnie trwa nabór do grupy dla początkujących tzw. zupełnie zielonych. W 2023 roku odbędą się również kursy dla średnio zaawansowanych i kursy tematyczne, np. „Narzędzia Google”.

Zapisy telefoniczne na numer 22 853 01 71 w godzinach otwarcia Wypożyczalni:

 • poniedziałek, wtorek, piątek 14:00-19:00
 • środa, czwartek 11:00-16:00
Spotkanie z Aleksandrą Helail na Bielanach
    18-11-2022   Bielany
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Bielany

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bielany zaprasza na spotkanie z Aleksandrą Helail, aurotką e-booka "Kobiety Egiptu".

Aleksandra Helail urodziła się w Polsce, gdzie mieszkała do 2005 roku, później wraz z rodziną przeniosła się do Niemiec. Do Egiptu przyjechała w 2016 roku w ramach praktyk studenckich. Obecnie mieszka w Kairze wraz z mężem i córeczką. Prowadzi profil na Instagramie, na którym łamie stereotypy na temat życia kobiet w Egipcie oraz samych muzułmanów. Wydała książkę w formie e-booka pt. "Kobiety Egiptu".

Spotkanie odbędzie się 22 listopada (wtorek) o godzinie 18:00 w Sali Konferencyjnej Biblioteki Bielany przy ul. Romaszewskiego 19. Wstęp wolny. Spotkanie odbędzie się stacjonarnie z udziałem publiczności, ale bez obecności autorki - z nią połączymy się na żywo. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na naszym Facebooku.

Książka to efekt rozmów z dwunastoma Egipcjankami. Rozmówczynie różnią się od siebie pod wieloma względami: niektóre z nich pochodzą ze wsi, inne z Kairu, jedne otrzymały wyższą edukację, inne nie potrafią nawet pisać. Wszystkim kobietom zadane zostały podobne pytania. Dotyczyły one ubioru kobiet, pracy, małżeństwa oraz macierzyństwa. Miało to na celu ukazanie różnorodności panującej w Egipcie oraz tego, że nie wszystko jest czarne lub białe, że Egipcjanki mają różne doświadczenia, poglądy i opinie. Celem wydania tej książki jest przedstawienie Egiptu od prawdziwej strony, czyli tej bardzo różnorodnej. Egipt wielu znany jest jedynie z perspektywy turystycznej. Poza tym, na temat tego kraju istnieje wiele domniemań, które często bazują na braku wiedzy oraz bezrefleksyjnie powtarzanych stereotypach. Niektóre z nich są prawdziwe, inne nie. Ta książka daje czytelnikom wgląd do Egiptu od środka.

Wydarzenie organizowane w ramach projektu "Nie oceniaj książki po okładce -przełamujemy stereotypy i uprzedzenia". Projekt jest finansowany przez m.st. Warszawa z Funduszu Edukacji Kulturalnej.

Podczas wydarzenia istnieje możliwość skorzystania z pętli indukcyjnej przez osoby niedosłyszące. Placówka jest dostępna architektonicznie dla osób na wózkach lub z wózkami.

Wróżby andrzejkowe w Nautilusie na Białołęce
    17-11-2022   Białołęka
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Białołęka

Zapraszamy do Multimedialnej Biblioteki Nautilus w Dzielnicy Białołęka przy ulicy Pancera 18 na wróżby andrzejkowe.

Musicie tego dnia być z nami - 29 listopada w godz. 12.00-18.00. Bez rezerwacji, całą rodziną, nawet z sąsiadami i psem i oczywiście z dobrym humorem.

Dzieci i dorosłych zapraszamy na zabawy andrzejkowe i szczyptę magii.

W Nautilusie zabawa, Andrzejek to czas.
Niech magia i wróżba, Królują wśród nas.

Już zaczynamy, już nie czekamy.

Malowanie na odzieży - warsztaty na Bemowie
    17-11-2022   Bemowo
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Bemowo

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy rozpoczęła realizację przedsięwzięcia grantowego pt. „Dostosowanie oferty kulturalnej do potrzeb użytkowników ze szczególnymi potrzebami w tym do potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ze spectrum autyzmu”, finansowane w ramach projektu „Kultura bez barier”.

Zapraszamy na pierwsze rodzinne warsztaty z malarstwa intuicyjnego pt. „Malowanie na odzieży” (1 dziecko od 7 r.ż. + 1 opiekun). Zajęcia przeznaczone są tylko dla osób ze szczególnymi potrzebami w tym również dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ze spektrum autyzmu i odbędą się 19 listopada o godz. 14:00 w MAL Spotykalnia (przy ul. Powstańców Śląskich 126 – Galeria Handlowa Bemowo).

Zapisy są przyjmowane pod nr. tel.: 506 875 264 (od pn.-pt. w godz. 9-15). Liczba miejsc jest ograniczona. Ważne: uczestnicy mogą przynieść własną odzież do ozdabiania.

Celem przedsięwzięcia jest ułatwienie dostępu do bogatej oferty kulturalnej szerokiemu gronu odbiorców przy jednoczesnych działaniach sprzyjających integracji społecznej.

 • Chcemy stworzyć na Bemowie odpowiednią przestrzeń, bliską użytkownikom, bezpłatną, a przede wszystkim przyjazną osobom z ograniczeniami. Zależy nam na przełamaniu bariery w odbiorze kultury i sztuki również wśród osób z niepełnosprawnością. Rozbudowanie naszej oferty dla osób ze szczególnymi potrzebami pozwoli nam również podnieść atrakcyjność oferty bibliotecznej i wprowadzić nowoczesne rozwiązania. Poprzez działania zaspokoimy również wielką potrzebę skutecznego komunikowania, dzięki któremu społeczny wizerunek osób z utrudnionym dostępem lub niepełnosprawnościami będzie ulegał zmianie. Takie zmiany powinny następować, a biblioteki publiczne winny być ich prekursorem – podkreśla kierownik działu promocji bemowskiej biblioteki Joanna Braun.

Realizowane przedsięwzięcie jest częścią projektu „Kultura bez barier”.

Krystyna Maracewicz - wernisaż w Ząbkach
    16-11-2022   Ząbki
    Źródło: Informacja z Miejskiego Ośrodka Kultury w Ząbkach

Miejski Ośrodek Kultury Miasta Ząbki serdecznie zaprasza mieszkańców naszego miasta, w sobotę 19 listopada 2022 roku, o godzinie 17:00 na wernisaż prac Krystyny Maracewicz pod nazwą "Malując, przenoszę się w inny, piekniejszy świat".

W czasie wernisażu odbędzie się także koncert w wykonaniu Marty Kamińskiej i Joanny Gąski.

Wstęp wolny.

Młodzi Mają Moc w Wołominie
    16-11-2022   Wołomin
    Źródło: Informacja z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wołominie

Miejska Biblioteka Publiczna w Wołominie zaprasza na projekt "Młodzi Mają Moc".

Projekt edukacyjny "Młodzi Mają Moc" skierowany jest do młodzieży w wieku 14-19 lat. Celem projektu jest realizacja programów edukacyjnych dedykowanych młodzieży, związanych z rozwojem kompetencji komunikacyjnych i liderskich, motywacji, jak również odkrywania i rozwijania talentów.

Wśród planowanych aktywności znajdą się m.in. zajęcia z zakresu rozwoju osobistego, przeciwdziałania autoagresji i przemocy w szkole, warsztaty z asertywności, pisania CV. Zwieńczeniem projektu będzie spotkanie motywacyjne z Janem Melą – podróżnikiem, mówcą motywacyjnym i trenerem biznesu.

Projekt dofinansowany przez Fundacja Empiria i Wiedza w programie „InwestorJa”.

Spotkanie w Bogusławem Wołoszańskim w Piasecznie
    15-11-2022   Piaseczno
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Piasecznie

„Sensacje XX wieku” zawitają w grudniu do Piaseczna. A dokładniej autor książki o tym tytule. Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Bogusławem Wołoszańskim, które odbędzie się w sali widowiskowej Biblioteki Publicznej w Piasecznie, ul. Jana Pawła II 55 w dniu 10 grudnia 2022 r., w sobotę,  o godzinie 16:00.

Bilety można nabyć w sekretariacie Biblioteki Publicznej Miasta Piaseczno, w godzinach jej funkcjonowania oraz poprzez stronę www. Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książek Bogusława Wołoszańskiego, aby umożliwić Państwu zdobycie autografu autora i uzupełnić biblioteczkę o brakujące tytuły.

Bogusław Wołoszański z wykształcenia jest dziennikarzem i prawnikiem, ale bardziej znany jest jako popularyzator historii, autor wielu książek o tematyce historycznej i pomysłodawca oraz prowadzący programu „Sensacje XX wieku”. Jest też twórcą scenariusza do popularnego serialu telewizyjnego „Tajemnica twierdzy szyfrów” emitowanego w 2007 roku na antenie TVP1. Od 2011 do 2014 prowadził na antenie Polsat Play program pt. „Skarby III Rzeszy”. Od wiosny 2014 roku jest gospodarzem nowego cyklu dokumentalnego „Tajna historia XX wieku”. Jest również inicjatorem cyklu „Przewodnik historyczny Bogusława Wołoszańskiego”. Pisarz został odznaczony w 1998 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2000 roku Nagrodą im. Bolesława Prusa. Jest autorem wielu publikacji związanych z II Wojną Światową oraz tym co się działo bezpośrednio po wojnie. Spod jego pióra wyszły takie pozycje jak m.in „Sensacje XX wieku”, „Tajna wojna Hitlera”, „Sieć – ostatni bastion SS”, „Twierdza szyfrów”, „Wiek krwi” czy „Zabić Amerykę”. Razem ze swoją żoną Hanną założył Wydawnictwo Wołoszański.

Tribute to Lynyrd Skynyrd - koncert w Otwocku
    15-11-2022   Otwock
    Źródło: Informacja z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Otwocku

Tribute to LYNYRD SKYNYRD, w ramach cyklu "Otwock-Bluesowa Stolica Mazowsza, przedstawia - 19 listopada 2022, godz. 18.00.

LYNYRD SKYNYRD czołowy amerykański zespół, southern i blues-rockowy powstały na Florydzie. Największe sukcesy odnosił na przełomie lat 60-70. W 1977 część grupy zginęła w katastrofie lotniczej, a pozostali zostali ranni. W 1987 roku zespół reaktywowali się w zmienionym składzie.

Wykonania ich repertuaru podjęli się czołowi polscy muzycy bluesowi, m/i. Paweł Muzzy Mikosz-bas, Krzysztof Kot-perkusja, Jan Gałach-skrzypce, Paweł Szuszkiewicz-git. Krzysztof Królikowski-klawisze, a na wokalu Karolina Cygonek i Damian Szewczyk. Z uwagi na to że w projekcie uczestniczy większa ilość muzyków, ostateczny skład na nasz koncert podamy na dwa, trzy dni przed występem.

Bilety w cenie 50 zł (członkowie OTBiB 25 zł) w PMDK Otwock, Poniatowskiego 10 i w internecie.

następne >
 
budowadomowjednorodzinnych
KANCELARIA PRAWNA Radca Prawny Sławomir Momot Adwokat Anna Wypych Knieć
Centrum Medycyny Sportowej
WydarzeniaDodaj firmeKontaktOferty pracyRegulamin