Masz informację o aktualnościach i wydarzeniach niekomercyjnych w Warszawie i okolicach? Napisz do nas na adres reklamawarszawa@gmail.com a my je opublikujemy w naszym Portalu.
Wydarzenia niekomercyjne (kulturalne, charytatywne, wolne od opłat itd.) zamieszczane są bezpłatnie.
Wydarzenia komercyjne (imprezy zamknięte, imprezy okolicznościowe, płatne) mogą zamieszczać tylko firmy, które mają wykupiony w naszych Portalach jeden z wpisów płatnych.


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz zaprasza na wystawę elementarną ze zbiorów IPN, przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie w związku z rocznicą wybuchu II wojny światowej i agresji sowieckiej na Polskę.
Autorzy: dr Dawid Golik, Maciej Korkuć. Konsultacja: Michał Masłowski, Krzysztof Pięciak. Projekt graficzny: Nowak_Projekt. Recenzja: dr Jacek Magdoń, dr Piotr Skubisz.
Wykorzystane zdjęcia pochodzą z Archiwum IPN, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Centralnego Archiwum Wojskowego, „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”, „Wiener Illustrierte”, Bundesarchiv, Politisches Archiv des Auwärtigen Amt, Imperial War Museum, Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz prywatnych zbiorów Juliena Bryana, dr Dawida Golika, Jerzego Krzewickiego, Józefa Nyka i Piotra Sadowskiego.


Projekt „Z ust do ust. Słowo o kulturze niematerialnej Odolan” to cykl spotkań warsztatowo-artystycznych w bibliotece „Odolanka” w dzielnicy Wola. Do udziału w nim pragniemy zachęcić lokalną społeczność. Chcemy sięgnąć do przeszłości i spróbować odtworzyć to, co w niej odnajdziemy w kontekście kultury niematerialnej. Ważnym krokiem w tym procesie będzie próba przypomnienia i przywrócenia tradycji, zwyczajów i rytuałów za pomocą ustnego przekazu.
Chcemy, aby nasi uczestnicy podzielili się z nami wspomnieniami nauk, mądrości, rad ale też kolorów, dźwięków, zapachów i emocji, które wynieśli z rodzinnych domów. Przyjrzymy się również jak w niepisany i niesformalizowany sposób, przekazywano nam wiedzę o świecie i uczono nas jak radzić sobie z życiem, za czasów naszych dziadów. Poprzyglądamy się różnicom w sposobie przekazywania tradycji, tematom, które się powtarzają, rodzajom relacji, które temu towarzyszyły oraz warunkom w jakich się to odbywało – a może nadal odbywa? Tego nie wiemy – sprawdzimy.
Na kolejnym etapie procesu wspólnie postaramy się odpowiedzieć na pytania: „Co ja z tego przekażę moim dzieciom?”, „Czy to czego się nauczyłem jest bardziej wstydem i kompromitacją, czy jednak wartością ponadczasową i dziedzictwem kulturowym?”. Dzieci są tu najważniejsze – jako najmłodsze pokolenie, które albo poniesie dalej, to co im „damy” albo nie. Zastanowimy się nad tym w jaki sposób przekazały nam to matki, dziadkowie i jak my możemy teraz przekazać to naszym dzieciom.
Zaplanowaliśmy sześć spotkań moderowanych przez bibliotekarki. Na początku każdego z nich wykorzystamy, specjalnie przez nas dobraną, jedną z form artystycznych, by zainicjować i wydobyć wprost z serca i najgłębszych zakamarków umysłu tego, co w nas pozostało, czego nauczyliśmy się, poznaliśmy i zabraliśmy ze sobą z naszych domów, wsi, miasteczek, a co przekazali nam babcia, wujek, przyszywana ciocia-sąsiadka albo mama lub starszy brat.
Cały projekt jest tak skonstruowany, by ściśle nawiązywał do rodzaju odbiorcy. Widzimy to w formie trójpodziału grup docelowych.
Harmonogram spotkań:
- 20 i 26 października, godz. 17:30 – Męskie usta – mężczyźni; tatusiowie, dziadkowie, wujkowie, bracia, opiekunowie. Gościnnie wystąpi Gwidon Cybulski.
- 6 i 20 listopada, godz. 17:30 – Kobiece usta – kobiety; babcie, mamy, siostry, przyjaciółki, buntowniczki. Gościnnie wystąpi zespół folkowy Sutari
- 23 listopada, godz. 17:30 – Spotkanie międzypokoleniowe – jako łącznik między dzisiejszym pokoleniem a następnym; kolejne ogniwo w łańcuchu przekazywania tradycji, także w sposób niematerialny. Gościnnie wystąpią Adam Markuszewski i Marynia Janus.
- 28 listopada, godz. 17:30 – Spotkanie międzypokoleniowe – podsumowanie projektu, poczęstunek, opowiadanie wieńczące oraz warsztaty dla dzieci. Gościnnie wystąpią: Adam Markuszewski i Marynia Janus.


Podczas Włochowskiego Miesiąca Seniora w okresie od 21 września – 20 października 2023 zachęcamy do odwiedzenia Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Włochy i do wzięcia udziału w interesujących spotkaniach i warsztatach, pozwalających: zdobyć nową wiedzę lub umiejętność, realizować pasje, przyjemnie spędzić czas poza domem.
Oto, co przygotowaliśmy:
- 21 września o godz. 18.00 w Czytelni i Wypożyczalni Naukowej nr VI w pałacyku przy ul. Chrościckiego 2, I piętro, odbędzie się spotkanie z Agnieszką Cubałą pt. „Wolność ’44 – Powstanie Warszawskie we Włochach – ludzie i wydarzenia”.
- 25 września w godz. 13.00-15.00 w Wypożyczalni nr 71 przy ul. Astronautów 1 będzie działało Smartfonowe Pogotowie. Zachęcamy do skorzystania z doraźnej pomocy w nauce sprawnej obsługi smartfona.
- 26 września o godz. 18.00 w Wypożyczalni nr 30 w pałacyku przy ul. Chrościckiego 2 na parterze, psychodietetyk i terapeuta Kamila Demczuk opowie nam o „Zdrowej relacji z jedzeniem”.
- 27 września o godz. 17.00 w Wypożyczalni nr 28 przy ul. 1 Sierpnia 36a będziemy się wzajemnie inspirować w czasie warsztatów upcyklingu. „Pracownia upcyklingu, czyli nowe życie gałganka”, w trakcie których zastanowimy się „Jak zrobić naszyjnik z koszulki?”.
- 3 października o godz. 12.00 odbędą się warsztaty rękodzielnicze „Biżuteria w stylu boho” – w Czytelni i Wypożyczalni Naukowej nr VI z koralików i łańcuszka robionego na szydełku tworzyć będziemy proste bransoletki, zawieszki itp.
- 10 października o godz. 11:00 i 17 października o godz. 17:00 zapraszamy do Wypożyczalni nr 71 przy ul. Astronautów 1 (wejście od ul. Żwirki i Wigury) na warsztaty „Decoupage na drewnianych zakładkach do książek”.
- 12 października o godz. 18.00 przygotowaliśmy wykład z cyklu „Ona i On. Twórcze duety w polskiej kulturze XX i XXI wieku” pt. „Maria Dąbrowska i Stanisław Stempowski – pisarstwo «w służbie narodu…», twórczość dziennikarska, pamiętnikarstwo i ciekawe podróże” – w Czytelni i Wypożyczalni Naukowej nr VI.
- 19 października o godz. 17.00 w Wypożyczalni nr 28 przy ul. 1 Sierpnia 36a czeka nas spotkanie z Katarzyną Miłochną Mikulską – autorką książek poświęconych zdrowemu żywieniu – pt. „Domowa ziołowa apteczka”.
- 20 października o godz. 12.00 zapraszamy do wspólnej zabawy słowami podczas gry w Scrabble w Wypożyczalni nr 28.


Urząd Dzielnicy Wilanów oraz Wilanowska Biblioteka Publiczna zaprasza na piknik pod nazwą "Back to School". Już dziś zarezerwujcie sobie wolne w terminarzach. Rozpocznijmy wrzesień na wesoło, kolorowo i artystycznie. Będzie się działo i na scenie za sprawą fantstycznych artystów i wokół niej.
W Bibliotecznym salonie utrwalania wspomnień czekamy na wszystkich, którzy chcą zachować swoje wakacyjne doznania w artystycznej formie. Przekażemy Wam tajniki kreatywnego przenoszenia niezapomnianych chwil na papier za pomocą różnych technik.
Gwarantujemy dobrą zabawę.


Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy, Stefana Starzyńskiego 21, 05-075 Warszawa-Wesoła. Przed nami kolejna już IV edycja Wesoła Jazz Festiwal. Organizatorzy przygotowali dla mieszkańców znakomite koncerty w różnych przestrzeniach Wesołej. Tym razem do zapamiętania są trzy daty: 8, 10 oraz 16 września. Festiwal otworzy koncert z jam session na plaży miejskiej w Wesołej.
Repertuar będzie zróżnicowany - będziemy mogli usłyszeć zarówno żywiołowe, ogniste brzmienia jak i kontemplacyjne kameralne koncerty. Nie zabraknie koncertu dla najmłodszych!
Drodzy mieszkańcy Wesołej i okolic - musicie być tam z nami!
Szczegółowe informacje o artystach i miejscach dostępne poniżej oraz na stronie festiwalu.
Repertuar:
- 08.09.2023 (piątek) 19:00 Brass Federacja
- 10.09.2023 (niedziela) 13:00 Rumba-bumba-bum
- 10.09.2023 (niedziela) 16:00 Koncert laureatów
- 10.09.2023 (niedziela) 18:00 Marcin Pater Trio
- 16.09.2023 (sobota) 18:00 Yumi Ito i Szymon Mika


Razem z Fundacją Zwalcz Nudę, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer zaprasza na ekologiczny warsztat dla najmłodszych „Co w lesie huczy?” Gościem specjalnym zajęć będzie sowa Tytus, od której dowiemy się, czy każda sowa robi „huhu” i dlaczego jest wybitną nocną łowczynią.
Sprawdzimy, czy lata bezszelestnie i skąd wzięło się powiedzenie „Sowa mądra głowa”. Podczas spotkania stworzymy sowie maskotki, wykorzystując do tego dary natury oraz materiały z recyklingu.
Warsztat odbędzie się w bibliotece w Falenicy 15 września o godzinie 16.30, wstęp wolny.
Spieszcie się, liczba miejsc ograniczona.


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursynów - Ursynoteka, zaprasza na głośne czytanie w języku hiszpańskim z animacjami i zabawą dla dzieci (6-8 lat) oraz ich rodziców.
Zapisy przyjmujemy od 16 sierpnia br. na miejscu, w Wypożyczalni Obcojęzycznej. Należy przyjść i podpisać regulamin zajęć. Osoby niezapisane do biblioteki powinny założyć bezpłatne konto czytelnika.
Limit miejsc w grupie: 10 dzieci (+Rodzice).


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursus filia Niedźwiadek zaprasza 19 września o godz. 18.00 na spotkanie, podczas którego będziemy gościli bardzo ciekawą osobistość.
Danuta Awolusi jest polską pisarką młodego pokolenia, popularną blogerką i youtuberką. Jej debiutem pisarskim była opublikowana w 2013 r. powieść “Na wysokim niebie”, natomiast w swoim dorobku literackim pisarka ma również takie pozycje, jak: “Nie proszę o miłość”, “Macochy” ,”Twoja wina”, ”Zgodnie z prawdą”, „Nie mówiąc nikomu” czy „Maria musi wszystko zmienić”.
Zapraszamy na wydarzenie.
Wstęp wolny.


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek serdecznie zaprasza w niedzielne popołudnie do parku Bródnowskiego! W godz. 13.00–18.00 będzie tam również radosna reprezentacja bibliotekarek i bibliotekarzy z Targówka.
Przy naszym stanowisku znajdziecie mnóstwo książek za przysłowiowy grosik oraz proste i szybkie gry planszowe. Poza tym zapraszamy na warsztaty decoupage.
Pokazy:
- 13.00 Klaunadzińscy” Teatru Sztuka Ciała, Dom Kultury Świt
- 13.40 pokaz capoeira, Dom Kultury Zacisze
- 14.00 pokaz karate, Uczniowski Klub Sportowy Karate Kyokushin "Sekai"
- 14.15 pokaz taneczny, Klub Sportowy "Tazaro"
- 14.35 pokaz karate, Uczniowski Klub Sportowy Ketsui
- 14.50 pokaz gimnastyki artystycznej, KSGA Legion Warszawa
- 15.00 podstawy boksu, Stowarzyszenie "Zawsze w Formie"
- 15.30 TikTok Challenge, Stowarzyszenie "Zawsze w Formie"
- 16.00 maraton Zumba Fitness, Stowarzyszenie "Zawsze w Formie"
- 18.00 Stretching & Relaksacja, Stowarzyszenie "Zawsze w Formie"


Dom Kultury Śródmieście zaprasza na koncert muzyki filmwej w wykonaniu Julity Kożuszek, pod nazwą „Światła wielkiego miasta”. Przy fortepianie: Mariusz Dubrawski. W programie hity muzyczne z niezapomnianych filmów,: „Światła rampy”, „Gilda, ”Czarnoksiężnik z krainy Oz”, „Śniadanie u Tiffaniego”, „Dziecko Rosemary”, „Misja”.
Julita Kożuszek – absolwentka Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz Wydziału Pedagogiki Baletu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Choreografka, reżyserka, wokalistka i aktorka związana z takimi warszawskimi teatrami, jak: Roma, Rampa, na Woli i Komedia. Przez 10 lat grała w „Dzienniku Telewizyjnym” Jacka Fedorowicza. Ma na koncie kilkanaście ról teatralnych i serialowych. Dzieciom znana jest jako głos Świnki Peppy.
Mariusz Dubrawski – pianista, kompozytor, aranżer, producent kierownik muzyczny, absolwent klasy fortepianu Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina (dziś Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina) w Warszawie i długoletni wykładowca tej uczelni. Jest autorem muzyki teatralnej, oratoryjnej i rozrywkowej. Współpracował i współpracuje z czołówką polskich artystów m.in. ze Zbigniewem Wodeckim, Ireną Santor, Stanem Borysem.


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Rembertów zaprasza Państwa na warsztaty dziennikarskie "Jak rozmawiać a nie przepytywać", które poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge w dniach od 18 do 19 września 2023 r. w godz. 17.00 – 19.00. Nasza biblioteka bierze udział w projekcie “Wolontariusze mają głos”. Jego celem jest promocja i rozwój nowych gałęzi wolontariatu w Rembertowie.
Podczas warsztatów porozmawiamy , dobrych i złych praktykach związanych z prowadzeniem wywiadów oraz zastanowimy się nad specyfiką relacji tematycznych. Uczestnicy warsztatów będą mogli wykorzystać wiedzę i doświadczenie p. Justyny Dżbik-Kluge do poprawienia swoich umiejętności oraz nauki wielu nowych, przydatnych rzeczy.
Zapraszamy Państwa do uczestnictwa, zapisy trwają do końca sierpnia, prosimy o zgłoszenia na adres mailowy: wolontariat@bprembertow.waw.pl
Akcja jest częścią projektu „Ochotnicy Warszawscy”.


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Praga-Południe zaprasza mieszkańców dzielnicy w dniach 04.09-30.10 2023 do Galerii Słonecznej Biblioteki na Meissnera, w której będzie dostępna wystawa prac malarskich Andrzeja Strzelczyka, pt. "Nieoczywistość".
Zapraszamy również na uroczysty wernisaż - wydarzenie odbędzie się w środę 06.09 o godz. 17.30.


Ośrodek Kultury w Dzielnicy Ochota zaprasza na zajęcia "Jazz dla dzieci".
Metalowy, skonstruowany w pierwszej poł. XIX w. przez Alfreda Saxa instrument należy do grupy instrumentów drewnianych! Dzieci dowiedzą się, dlaczego tak jest, oraz usłyszą, jak szeroka jest paleta emocji wyrażanych przez saksofon: od romantycznych ballad przez energetyczne improwizacje, aż do dzikich free jazzowych dźwięków.
Saksofon uważany jest — obok trąbki — za najbardziej jazzowy instrument.


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Mokotów zaprasza na wrześniowe spotkanie BOOKietowego Klubu Książki. Tym razem spotkanie będzie bardzo wyjątkowe i szczególne, ponieważ nasz Klub obchodzi swoje pierwsze urodziny! Serdecznie zapraszamy na 17:30!
Szykuje się naprawdę kosmiczny wrzesień – będziemy rozmawiać o książce „Stacja” Jakuba Szamałka (tu wypożyczysz), której egzemplarze podarowało nam Wydawnictwo W.A.B. Następnie książki zasilą półki placówek Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy, aby inny czytelnicy mogli z nich skorzystać.
Dodatkowo na urodzinowym spotkaniu zostanie wybrana KSIĄŻKA ROKU! Każdy z Klubowiczów przedstawi swoje TOP 3 książki, które przeczytał dzięki spotkaniom BOOKietowego Klubu Książki. A zwycięzcę wyłonimy spośród nominowanych:
- „Nocny prom do Tangeru” Kevin Barry
- „Kim Jiyoung urodzona w 1982” Nam-Joo Cho
- „Niespokojni ludzie” Fredrik Backman
- „Fakty muszą zatańczyć” Mariusz Szczygieł
- „Bibliotekarka z Saint-Malo” Mario Escobar
- „Bliscy” Annie Ernaux
- „Baśń o wężowym sercu albo Wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak
- „Miłość i inne nieszczęścia” Olivier Bourdeaut
- „Twarz, brzuch, głowa” Wanda Hagedorn, Ola Szmida
- „Czarne mleko” Elif Shafak
- „Wszechświat kontra Alex Woods” Gavin Extence
- „Ten się śmieje, kto ma zęby” Zyta Rudzka
Koniecznie obserwujcie klubowy profil na Facebooku, bo czeka Was miła niespodzianka! Bądźcie czujni! Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem: 22 898 30 33 lub mailowo dkkbukietowa@gmail.com
Kiedy — 14 września (czwartek), godz. 17:30
Gdzie — Czytelnia Naukowa nr XXI, ul. Bukietowa 4a na Mokotowie


Ośrodek Kultury Dzielnicy Bielany zapraszam na Dzień Otwarty ze Sztuką. Tym razem przygotowaliśmy dla Was niespodzianki artystyczne. W programie wydarzenia warsztaty artystyczne oraz spektakl „Król i Błazen”.
Program rodzinnych warsztatów artystycznych:
- Godz. 16.30 – 18.00. Warsztaty sitodruku inspirowane twórczością Pabla Picassa (wiek 6+) , max 15 osób w grupie. Prowadzenie: Agata Skiba. Wstęp wolny, obowiązują zapisy online, liczba miejsc ograniczona.
- Godz. 17.00 – 19.00. Warsztaty collage inspirowane twórczością Pabla Picassa (wiek 6+), max 15 osób w grupie. Prowadzenie: Maryna Siliakova. Wstęp wolny, obowiązują zapisy online, liczba miejsc ograniczona.
Program artystyczny:
- Godz. 18.00 otwarcie wystawy litografii „Pablo Picasso Toros y Toreros”. Walki byków zajmują znaczące miejsce w twórczości Picassa. Rysował je już od 1890 roku, mierząc tym samy zakres najnowszych osiągnięć tego tematu, zrozumienia mechanizmów psychologicznych, które są z nim związane i zabarwienia go tysiącem niuansów emocjonalnych. Aby dogłębnie zrozumieć sztukę i tematykę Korridy przydatne jest poznanie tajemnic tradycji, która również ma swoich artystów (toreadorów) i która przyciąga tylu żarliwych entuzjastów. Obserwując uwiecznione techniką litografii rysunki Picassa podzielamy jego pasję do walk byków. Wydaje nam się, że nagle rozumiemy, co on widzi, co czuje, co pamięta, kiedy ogromna bestia przeciwstawia się – jakby to powiedział Dominguin, który był jednym z najsłynniejszych hiszpańskich matadorów i przyjacielem Picassa – “bezbronnemu mężczyźnie w różowych pończochach”. Wstęp wolny. Wystawa czynna do 30.09.2023 r.
- Godz. 19.00-20.00. Spektakl „Król i Błazen” w wykonaniu Walny-Teatr, tekst Michael de Ghalderode, Muzyka: Witold Broda, pomysł i wykonanie Adam Walny, kostiumy Monika Malicka Kusak, marionetki Adam WalnyObowiązują wejściówki do pobrania od dnia 4 września w BOK i online.
- Spektakl „Król i Błazen”. Spektakl Król i Błazen inspirowany dramatem Michela de Ghalderode „Eskurial” oraz fragmentami „Króla Leara” Szekspira jest próbą zrozumienia istoty roli i fenomenu gry w relacjach między ludźmi. Tę grę obnaża Śmierć…tu Śmierć królowej powoduje (zakazaną) rozpacz Błazna, zakochanego w Królowej i obojętność Króla (też nie na miejscu)…każdy z nich próbuje utrzymać role, która w majestacie śmierci jest nie do utrzymania. Królowa – dzięki Śmierci – ma wgląd w rzeczywistą sytuację męża i kochanka. Oni zaś korzystając z narzędzi gry – wymiany ról – mogą otworzyć lekko ten wentyl bezpieczeństwa – i zamieniając się rolami powiedzieć co o sobie myślą – niestety, zamiana ról kończy się dla jednego z nich tragicznie. Lecz czy to rzeczywiście jest tragedia skoro i tak za wszystkie nici pociąga umierająca Królowa.


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Białołęka zapraszamy na zajęcia plastyczne dla dzieci! W lipcu zrobiliście z nami wspaniałe planszówki. Tym razem również będziemy robili swoje, własne i wyjątkowe gry, ale innego rodzaju. Jeśli chcecie wiedzieć jakie? To koniecznie zapiszcie się na warsztaty!
Zapraszamy dzieci od 4. roku życia, do biblioteki Nautilus przy ulicy Pancera 18. Czekamy na Was – 29 sierpnia o godzinie 17.00.
Na warsztaty obowiązują zapisy w bibliotece lub pod numerem telefonu: 22-614 60 80.


Bemowska biblioteka oraz OSiR Bemowo serdecznie zapraszają 3 września 2023 roku na rodzinny piknik - Bemowo Sportowo i Kulturalnie!
Spotkamy się w niedzielę w godzinach 14:00-19:00 na terenie OSIR Bemowo przy Hali Sportowej (ul. Obrońców Tobruku 40).
W programie kulturalnym:
- Akcja Narodowe Czytanie
- Rodzinne warsztaty w ramach akcji:
- Roślinna zakładka do książki
- Staropolski zielnik na ścianę
- Kolorowy snopek
- Świeca z wosku pszczelego
- Wielkoformatowe kolorowanki
- Warsztaty plastyczno-literackie
- Ulubiony bohater literacki
- Tajemniczy ogród
- Tajemnicze odciski z Detektywem Pozytywką
- Kapelusz Szalonego Kapelusznika
- Łapacze wiatru z Zielonego Wzgórza
- Wymiana książek
- Łamańce językowe i zgadywanki literackie
- Rodzinna potańcówka
W programie sportowym:
- Łucznictwo rodzinne
- Strzelectwo pneumatyczne i laserowe
- Ergometry
- Tyrolka
- Wspinaczka po skrzynkach
- Most linowy
- Taśmy slackline
- Dmuchańce
- Rodzinne warsztaty pierwszej pomocy
- Warsztaty lotnicze
Nie zabraknie również innych atrakcji, takich jak m.in. fotobudka, warsztaty cukiernicze i chemiczne, warsztaty ceramiczne, warsztaty chemiczne, malowanie twarzy, tatuaże, piasek kinetyczny, slimey, teatrzyki kamishibai i inne atrakcje.


Urząd Miasta Ząbki serdecznie zaprasza dzieci i młodzież na boiska przy ul. Harcerskiej 9 (SP4) i ul. Batorego 11 (SP2) w Ząbkach.
Czekamy na Was w każdą sobotę i niedzielę w godzinach 11.00 – 20.00 aż do końca listopada. Udostępniamy sprzęt do gry w piłkę nożną oraz koszykówkę, a czuwać nad Wami będzie Animator.
Serdecznie zapraszamy do aktywnego spędzania czasu.


Tegoroczne Narodowe Czytanie, upłynie na wspólnej lekturze „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W Bibliotece Publicznej w Wołominie oprócz wspólnego czytania w Radio FAMA Wołomin, przygotowaliśmy dla Was również konkurs na opowiadanie „Biblioteka oczami Elizy Orzeszkowej” oraz projekcję filmu „Nad Niemnem”
Atrakcje:
- konkurs na opowiadanie „Biblioteka oczami Elizy Orzeszkowej” – zgłoszenia do 6 września
- projekcja filmu „Nad Niemnem”, 9 września, godz. 11:00
- czytanie fragmentów „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w interpretacji m.in. Czytelników, słuchaj Radio FAMA Wołomin 94,7 FM 9 września


Biblioteka Główna w Piasecznie zapraszamy do czytelni, w kórej przez cały sierpień można obejrzeć wystawę Impresje Wiesławy Nastały – Płaskocińskiej.
Pani Wiesława jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. Ukończyła studia pedagogiczne na Uniwersytecie Warszawskim, a podyplomowe w Instytucie Edukacji Plastycznej w Kielcach. Obecnie jest na emeryturze. Przez kilkadziesiąt lat twórczość malarską łączyła z pracą pedagogiczną w szkole i w Centrum Kultury w Piasecznie.
Maluje najczęściej podczas plenerów artystycznych. Fascynuje ją człowiek i natura, która jest dla niej źródłem inspiracji malarskich pełnych bogactwa kształtów i barw, realnych i abstrakcyjnych.
Jej ulubioną techniką jest suchy pastel, którego miękkość i delikatność doskonale oddaje przelotne chwile i niepowtarzalny nastrój malowanych miejsc. Wieloletnia uczestniczka Stowarzyszenia Twórców Sztuk Plastycznych Triada oraz twórczej Grupy Piaseczno.
W czerwcu 2008 r. nagrodzona przez Radę i Zarząd Powiatu Piaseczyńskiego „za wybitne osiągnięcia twórcze oraz za zasługi w rozwijaniu edukacji estetycznej i życia kulturalnego na terenie powiatu piaseczyńskiego.”
Obrazy artystki znajdują się w instytucjach kultury, zbiorach muzealnych i w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Brała udział w wielu wystawach autorskich i kilkudziesięciu wystawach zbiorowych na terenie kraju oraz w Italii i we Francji.