7 lutego 2024 r. przedstawicielka Delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Praga-Południe wspólnie z policjantem Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie spotkali się dziećmi uczęszczającymi do Szkoły Podstawowej nr 312 na Pradze-Południe.
Spotkanie rozpoczęło się od przekazania uczniom, że w Warszawie istnieje Komisariat Rzeczny Policji, którego funkcjonariusze dbają o bezpieczeństwo nad największą polską rzeką, czyli Wisłą. Następnie policjant opowiedział o właściwych zachowaniach podczas zabaw w pobliżu zbiorników wodnych oraz zagrożeniach, jakie mogą wtedy wystąpić. Podkreślał, że zagrożenia występują nie tylko podczas wypoczynku w okresie letnim, ale także w okresie zimowym. Tłumaczył dlaczego wchodzenie na lód jest niebezpieczne, co należy robić i czego nie wolno robić kiedy widzimy osobę, pod którą załamał się lód. Oprócz tego opowiedział, jak wygląda akcja ratunkowa.
Ponadto, policjant ćwiczył z dziećmi umiejętność prawidłowego zakładania kamizelki ratunkowej oraz wskazał różnice pomiędzy kamizelką ratunkową a kamizelką asekuracyjną. Pokazał, jak działa rzutka ratunkowa, jak wyglądają kolce lodowe oraz z jakiego tworzywa wykonane jest koło ratunkowe. Przedstawił też, jak posłużyć się pozostałymi środkami ratowniczymi.
Opowiedział także ciekawostkę o tym, skąd wzięła się powszechnie stosowana nazwa kamizelki ratunkowej, czyli kapok. Wyjaśnienie jest proste - otóż dawniej pływak kamizelki był wykonany z lekkiego, sprężystego i nieprzemakalnego włókna zwanego kapokiem, które było pozyskiwane z egzotycznych drzew.
Przypomniano uczniom również numery alarmowe, z których należy korzystać w sytuacji zagrożenia oraz wskazano jak prawidłowo przekazywać informacje operatorowi numeru 112.
Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały komiksy pn. „Kapitan Wyderka” ufundowane przez Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa Urzędu m.st. Warszawy.