Dobiegają końca prace przy budowie nowego miejsca edukacji ekologicznej warszawskich Lasów Miejskich. Na Bielanach, przy ul. Papirusów, wyremontowano zabytkową leśniczówkę, a tuż za nią powstał nowoczesny i energooszczędny obiekt. Z całego kompleksu będzie można skorzystać już w tym roku.
Centrum Edukacji Ekologicznej powstaje tuż przy Lesie Młocińskim. Nowy obiekt umożliwi rozwój dotychczasowej bazy dydaktycznej warszawskich leśników. Poza lekcjami o tematyce typowo leśnej będzie można tutaj dowiedzieć się także sporo o ochronie środowiska i zmianach klimatu. Uczestnicy zajęć będą mogli m.in. poznać sposoby na oszczędzanie wody, zasady kompostowania i recyklingu, a także dowiedzą się więcej o alternatywnych źródłach energii.
- O klimacie i ochronie środowiska warto nauczać już od najmłodszych lat. Dlatego inwestujemy w takie miejsca, jak Centrum Edukacji Ekologicznej na Bielanach. Przy ulicy Papirusów będzie działać placówka otwarta dla tych, którzy nie są obojętni na los planety. Z zajęć w tym miejscu będą mogli skorzystać uczniowie, rodziny z dziećmi i wszyscy mieszkańcy zainteresowani ekologią. A potem, z solidną porcją wiedzy, będą mogli udać się na spacer do pobliskiego Lasu Młocińskiego – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Uruchomienie zajęć w nowym centrum planowane jest w drugiej połowie roku.
Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe w budynkach przy ul. Papirusów. Na zewnątrz przy obu obiektach widać już gotowe drewniane tarasy, a także chodniki i ścieżki wśród zieleni.
Elewację nowego centrum zdobią drewniane lamele, a dach pokryto roślinnością. W centrum działają już pompy ciepła a na budynku zamontowana jest instalacja fotowoltaiczna. Obiekt wyposażony został również w wentylację pozwalającą na odzysk ciepła. Wewnątrz gotowe są już wszystkie pomieszczenia, m.in. wielofunkcyjna sala konferencyjno-warsztatowa z widokiem na zieleń, sala laboratoryjna, sale edukacyjne i pomieszczenia biurowe. W najbliższych miesiącach będzie trwało meblowanie i wyposażanie centrum w pomoce edukacyjne.
Niemal gotowa jest też leśniczówka, w której będą odbywać się m.in. wernisaże, wystawy plastyczne oraz spotkania z autorami. W nowo zaaranżowaną przestrzeń wewnątrz budynku wkomponowano zdemontowane podczas remontu stare okna i drzwi, które przeszły konserwację.
Zagospodarowano też teren na zewnątrz. Tuż przy budynku centrum powstała „klasa na świeżym powietrzu” – kamienne głazy zostały wstawione w naturalnie ukształtowaną skarpę w układzie amfiteatralnym. Na całym terenie posadzono nowe drzewa – głównie brzozy, jarzęby i lipy. Pojawiły się też pierwsze krzewy. Do końca miesiąca zostaną wykonane pozostałe nasadzenia oraz zostanie wysiana trawa. Jeszcze w marcu gotowa będzie też wewnętrzna droga z ekokraty.
Inwestycję realizuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Za prace projektowe i budowlane odpowiada konsorcjum firm: MODANTA, Cora New oraz P.B.E. „ELBUD” Gdańsk. Koszt inwestycji to niemal 18 mln zł.
Projekt „Rozbudowa istniejącej bazy dydaktycznej przy ul. Papirusów 1/3 poprzez remont leśniczówki i utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej” dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Priorytetowego 5.5 „Edukacja ekologiczna".