Trwają prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Sielc – część IB w dzielnicy Mokotów.
Plan miejscowy to kluczowy dokument, który określi, w jaki sposób można zagospodarować tę część miasta. W Warszawie plany miejscowe regulują m.in. zasady dotyczące budowy i przebudowy budynków, ulic, placów, sieci infrastruktury oraz tereny zieleni, takie jak parki i skwery.
Obecnie opracowywana jest propozycja projektu planu miejscowego, która zostanie udostępniona do publicznego wglądu. Oznacza to, że każdy będzie mógł zapoznać się z dokumentem zarówno w urzędzie, jak i online (link do projektu znajduje się w opisie poniżej).
Jeśli masz uwagi lub propozycje zmian do przedstawionego projektu, możesz je zgłosić w tym okresie.
Więcej informacji o obszarze objętym planem:
Obszar, dla którego przygotowywany jest plan, ma powierzchnię około 1,9 ha i znajduje się na Mokotowie. Granice obszaru są następujące:
-Od wschodu – ulica Czerniakowska
-Od zachodu – ulica Czerska
-Od północy – ulica Kaszubska
-Od południa – kwartał istniejącej zabudowy usługowej
Obszar ten jest już zagospodarowany i zurbanizowany. Dominuje tu dotychczasowa zabudowa przemysłowa po Warszawskich Zakładach Mechanicznych oraz obiekty związane z edukacją. Na terenie objętym planem znajdują się również obiekty wpisane do rejestru zabytków, w tym historyczny zespół budowlany dawnych Warszawskich Zakładów Mechanicznych przy ul. Czerniakowskiej 89/93.
Główne cele opracowania planu miejscowego to:
-Ustalenie przeznaczenia terenów, zasad zagospodarowania i zabudowy, oraz wskazanie działań wspierających rozwój funkcji o charakterze ogólnomiejskim, z uwzględnieniem walorów zabytkowych.
-Ochrona wartości zabytkowej zabudowy, przy jednoczesnym większym udostępnieniu przestrzeni.
-Uwzględnienie istniejących obiektów objętych ochroną konserwatorską.
-Ustalenie działań porządkujących i kształtujących przestrzeń terenów poprzemysłowych, nadanie im tożsamości i poprawa funkcjonalności.
Plan ma na celu uporządkowanie i ochronę ładu przestrzennego oraz określenie zasad kompozycji funkcjonalno-przestrzennej. Dokument określi m.in. zasady kształtowania zabudowy, w tym wskaźniki dotyczące linii zabudowy, gabarytów obiektów i intensywności zabudowy. Plan wyznaczy również zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego, ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków, oraz wymagania dotyczące potrzeb publicznych, granice i metody zagospodarowania terenów objętych ochroną, zasady scalania i podziału nieruchomości, a także zasady modernizacji i budowy infrastruktury technicznej.