Trwają prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rejonu Parku Zachodniego w dzielnicy Ochota.
Plan miejscowy to dokument, który określi, jak będzie można urządzić tę okolicę. W Warszawie plany ustalają, w jaki sposób mogą być m.in. budowane i przebudowywane budynki, ulice, place, tworzona sieć infrastruktury, jak mogą zostać urządzone tereny zieleni, czyli np. parki i skwery.
Urbaniści i urzędnicy przygotowali propozycję projektu planu miejscowego. Zostanie on wyłożony do publicznego wglądu – to znaczy, że każdy może go zobaczyć w urzędzie i na stronie internetowej. Jeśli masz propozycje zmian do zaprezentowanego projektu, teraz jest czas, żeby to zgłosić.
Obszar objęty projektem planu rejonu Parku Zachodniego ma około 25 ha i znajduje się w północnej części Dzielnicy Ochota. Jest on ograniczony ulicami: Szczęśliwicką, Bitwy Warszawskiej 1920 r. oraz Alejami Jerozolimskimi.
Sposób zagospodarowania terenów w obszarze opracowania jest zróżnicowany. Przeważa tu zieleń urządzona. Park Pięciu Sióstr jest położony w północno-zachodnim fragmencie obszaru i ma powierzchnię około 8 ha. Tereny zabudowane są zlokalizowane wzdłuż ul. Szczęśliwickiej. Dominuje tu funkcja usług publicznych: oświaty, nauki, zdrowia, administracji. Zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna oraz usługi są zlokalizowane przy skrzyżowaniu ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. z ul. Szczęśliwicką oraz w kwartale zabudowy pomiędzy ul. ppłk. M. Sokołowskiego, ul. Szczęśliwicką i Al. Jerozolimskimi. Wysokość zabudowy w obszarze opracowania można określić jako średnio-wysoką.
Obszar objęty projektem planu jest bardzo dobrze skomunikowany, w bliskim sąsiedztwie znajdują się przystanki komunikacji zbiorowej autobusowej oraz Dworzec Zachodni.
Główne cele sporządzenia planu miejscowego:
- ochrona ogólnodostępnych terenów zieleni (Park Pięciu Sióstr),
- zachowanie istniejącej zieleni osiedlowej (osiedle Aleje Jerozolimskie Zachód),
- zachowanie istniejących usług publicznych, w tym usług oświaty, nauki, ochrony zdrowia i administracji,
- uwzględnienie możliwości rozbudowy i budowy nowych obiektów usług, w tym usług publicznych,
- wyznaczenie powiązań pieszych i pieszo-jezdnych,
- wprowadzenie ładu przestrzennego poprzez m.in. ustalenie warunków zabudowy i zasad zagospodarowania terenu, w tym określenie funkcji, parametrów i wskaźników kształtowania zabudowy, linii zabudowy i gabarytów obiektów
Konsultacje społeczne trwają od 22 lutego do 27 marca 2024r. Udział mieszkańców w sporządzaniu planu musi mieć charakter sformalizowany – to znaczy swoje uwagi trzeba zgłosić na piśmie albo podczas spotkania on-line.