Przedstawiciele Delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa we współpracy z pracownikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zorganizowali akcję pod nazwą „Bezpiecznie, Zdrowo, Bezgotówkowo”. W ramach tej inicjatywy, wraz z funkcjonariuszami Komendy Rejonowej Policji Warszawa V, odwiedzili w październiku br. seniorów z trzech Ośrodków Wsparcia, prowadzonych przez bielański OPS.
Spotkania miały miejsce 22 października w Ośrodku Wsparcia dla Seniorów nr 2 przy ul. Wrzeciono 5A, 24 października w Ośrodku Wsparcia dla Seniorów nr 1 przy al. Zjednoczenia 13 oraz 30 października w Bielańskim Centrum Wsparcia Seniora „Senior+” przy ul. W. Broniewskiego 56.
Pomimo wielu kampanii społecznych organizowanych przez stołeczny samorząd oraz licznych ostrzeżeń Policji, oszuści wciąż skutecznie wykorzystują różne metody manipulacji, by wyłudzać pieniądze od seniorów. Celem tej akcji jest zwiększenie świadomości osób starszych i przypomnienie im o zagrożeniach, jakie niesie kontakt z oszustami. Metody działania przestępców są zwykle oparte na wywoływaniu lęku o bliskich, rzekomo zagrożonych konsekwencjami karnymi, którym oszuści obiecują zapobiec – oczywiście w zamian za przekazanie pieniędzy, po które zgłasza się podstawiona osoba, podająca się na przykład za fałszywego funkcjonariusza Policji lub pracownika prokuratury.
W związku z dotychczasowymi przypadkami oszustw „na legendę” przypominano, że:
- policjanci nigdy nie żądają pieniędzy od obywateli,
- każda prośba o wsparcie finansowe, szczególnie w nagłych sytuacjach zgłaszanych telefonicznie, powinna być traktowana z dużą ostrożnością.
Na zakończenie każdego spotkania seniorzy otrzymali zakładki do książek z ostrzeżeniem „POLICJANT? WNUCZEK? A MOŻE OSZUST?!” oraz broszury „Seniorze. Babciu, Dziadku… Nie daj się oszukać. Bądź bezpieczny!”, przygotowane przez Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa we współpracy z Komendą Stołeczną Policji.