W secesyjnej willi przy ul. Modlińskiej 257 na Białołęce trwa remont konserwatorski, o którym pisaliśmy już kilka razy. Przyszedł czas na zajęcie się drewnem, a dokładniej stolarką drzwiową. Jej stan zachowania jest różny w zależności od gatunku drewna, z którego została wykonana.
Konserwacja dębowych drzwi.
Prace konserwatorskie obejmują wewnętrzną i zewnętrzną stolarkę drzwiową oraz schody. Zdemontowano już nastopnice (czyli część poziomą schodka), belki policzkowe i dekoracje snycerskie schodów z klatki. Elementy te po demontażu zostały przewiezione do pracowni pod Warszawą. Tam przechodzą metamorfozę.
Okazało się, że dwuskrzydłowe, dębowe drzwi wejściowe do budynku, po zdjęciu blachy oraz wtórych warstw farby, są w znakomitym stanie. Wymagają niewielkich napraw stolarskich, wstawienia fleków i szpanów. Po konserwacji mają szansę służyć przez kolejne sto lat.
Drzwi wewnętrze zostały wykonane z drewna iglastego i ich konserwacja obejmuje większy zakres. Jednak nie stanowi to żadnego problemu dla fachowców. Porażone elementy przez kołatka domowego w dolnej części skrzydła zostaną wymienione, a wszelkie ubytki naprawione.
Drzwi pierwotnie były malowane w kolorze złamanej bieli. Cześć drzwi na klatce schodowej od zewnętrznej strony były mazerowane (malowanie naśladujące słoje drewna) i tworzyły komplet z mazerowanymi schodami oraz ścianami, na których była wymalowana lamperia udająca okładzinę drewnianą. Cały wystrój malarski klatki schodowej zostanie w tym roku odtworzony, a zabytkowa stolarka po konserwacji wróci na swoje miejsce.