W Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” na Bemowie odnowiono przestrzeń wspólną w ramach inicjatywy „Kącik babci i dziadka” prowadzonej przez Fundację Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier”. Dzięki temu mieszkańcy zyskali przyjazne miejsce, które będzie służyć zarówno do odpoczynku, jak i spotkań z młodzieżą oraz rodzinami.
– Od 2013 roku organizujemy tego typu przemiany w domach pomocy społecznej, ale ta w DPS-ie „Kombatant” jest najbardziej imponująca – podkreśliła Jolanta Kwaśniewska, prezeska fundacji. – Kilka lat temu zdałam sobie sprawę, że istnieje wiele inicjatyw skierowanych do dzieci, ale niewiele uwagi poświęca się seniorom. Dlatego postanowiliśmy działać na rzecz osób starszych, które są fundamentem naszego społeczeństwa. Naszym celem jest pomaganie im w doświadczaniu starości w sposób godny i pełen radości. Chcemy, aby czuli, że zasługują na wszystko, co najlepsze. Liczymy też na to, że nowa przestrzeń stanie się miejscem spotkań międzypokoleniowych – dodała Kwaśniewska.
Program „Kącik babci i dziadka”, realizowany od 2015 roku, zakłada kompleksowe zmiany w wybranych przestrzeniach wspólnych w domach pomocy społecznej w całym kraju. Do tej pory odmieniono 11 takich miejsc.
W DPS-ie „Kombatant” przekształcono dawną jadalnię w przytulne, domowe wnętrze, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców i zarządzających placówką. Nowe pomieszczenie zostało zaprojektowane jako przestrzeń do relaksu i organizacji spotkań międzypokoleniowych. Wyposażono je w stoły, krzesła, fotele, sprzęt multimedialny i kominek. Projekt aranżacji przygotowali architekci Krzysztof Miruć i Anna Górka.
– Początkowo byłam pełna obaw, zanim przyjechałam do DPS-u „Kombatant”. Teraz mogę powiedzieć, że jest tu wspaniale i nie ma miejsca na nudę. Mamy dostęp do natury, a wszyscy są życzliwi. Czekam z niecierpliwością na spotkania z młodzieżą – powiedziała Wanda Traczyk-Stawska, mieszkanka DPS-u i uczestniczka Powstania Warszawskiego.
W placówce przy ul. Sterniczej na Bemowie przebywa 170 mieszkańców wymagających całodobowej opieki. Najstarszy z nich ma 100 lat, a najmłodszy 34. Mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie wykwalifikowanego personelu, w tym psychologów, pielęgniarek i pracowników socjalnych. Wśród podopiecznych znajduje się również 30 weteranów, w tym uczestnicy Powstania Warszawskiego. DPS aktywnie wspiera także lokalną społeczność, pomagając osobom z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunom.