Prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla zachodniej części Muranowa na Woli są w pełnym toku.
Plan miejscowy to dokument, który określi zasady zagospodarowania tej okolicy. W Warszawie plany miejscowe regulują sposób budowy i przebudowy budynków, organizację ulic, placów, tworzenie infrastruktury oraz zagospodarowanie terenów zieleni, takich jak parki i skwery.
Obecnie przygotowano projekt planu miejscowego, który zostanie udostępniony do publicznego wglądu. Każdy zainteresowany będzie mógł zapoznać się z dokumentem zarówno w urzędzie, jak i online (link do projektu znajduje się poniżej).
Jeśli masz propozycje zmian do projektu, teraz jest czas, aby je zgłosić.
Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Muranowa – część zachodnia obejmuje teren w dzielnicy Wola, w kwartale ul. Stawki, Al. Jana Pawła II, Al. Solidarności, Skweru Ks. Kard. S. Wyszyńskiego, ul. Bellottiego, ul. Pawiej i ul. Esperanto.
Otoczenie obszaru planu:
-Od północy: ul. Stawki, dalej Rondo „Radosława” i centrum handlowe „Arkadia”
-Od wschodu: Al. Jana Pawła II, wschodnia część Muranowa
-Od zachodu: ul. Okopowa, Cmentarz Żydowski, Cmentarz Powązkowski, Cmentarz Ewangelicko-Augsburski oraz Cmentarz Ewangelicko-Reformowany
-Od południa: Al. Solidarności (dawna trasa „W-Z”)
Podczas II wojny światowej obszar ten w większości stanowił teren getta warszawskiego, z wyjątkiem południowo-zachodniej części. Po powstaniu w getcie niemal całkowicie zniszczono zabudowę Muranowa. Jedynym ocalałym budynkiem był kościół rzymskokatolicki pw. Św. Augustyna przy ul. Dzielnej, który obecnie jest wpisany do rejestru zabytków. W wyniku tego, zabudowa Muranowa została odbudowana w okresie socrealizmu, co wpłynęło na charakterystyczne pagórkowate ukształtowanie terenu.
Nowa zabudowa Muranowa jest uważana za spójne założenie architektoniczno-urbanistyczne, wyróżniające się w krajobrazie Warszawy. Obszar ten charakteryzuje się szerokimi arteriam komunikacyjnymi, jak Al. Jana Pawła II i Al. Solidarności, wąskimi uliczkami, urokliwymi dziedzińcami i skwerami. Znajdują się tu także ważne obiekty, takie jak: pomnik Ofiar Rzezi Woli, Fabryka Garbarska Telmer i Szwede, Centrum Handlowo-Usługowe „Klif” oraz wspomniany kościół pw. Św. Augustyna.
Obszar objęty planem częściowo objęty jest ochroną. Wyróżniono obiekty wpisane do rejestru zabytków oraz do Gminnej Ewidencji Zabytków.
Obecna zabudowa Muranowa to kombinacja socrealistycznych budynków z lat powojennych oraz nowoczesnych budynków mieszkalnych i biurowych. Teren ten ma niewiele wolnych działek inwestycyjnych, co oznacza, że główne inwestycje będą dotyczyły uzupełnienia, zagęszczenia zabudowy lub rozbudowy istniejących budynków.
Plan ma charakter zachowawczy – celem jest ochrona i poprawa istniejącej struktury urbanistycznej oraz ustalenie zasad przekształceń zgodnie z zasadami ochrony zabytków i walorów przyrodniczo-krajobrazowych. Plan ma również na celu umożliwienie zrównoważonej polityki przestrzennej i zabezpieczenie wartościowego obszaru przed niepożądanymi zmianami.
Konsultacje społeczne potrwają od 11 września do 15 października 2024 roku.