Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej oraz śródmiejskiego Wydziału ds. Przestępczości Przeciwko Mieniu zatrzymali trzy osoby podejrzane o udział w oszustwie metodą „na policjanta”. Wśród zatrzymanych znalazł się 26-latek, który zaangażował 17-latka, obiecując mu wynagrodzenie w wysokości trzech średnich krajowych za odebranie koperty z pieniędzmi od starszej kobiety. W wyniku działań operacyjnych kryminalnych, wszystkie osoby zamieszane w proceder zostały tymczasowo aresztowane.
Na początku listopada oszuści zadzwonili do seniorki z warszawskiego Śródmieścia, podszywając się pod policjantów zajmujących się rozpracowywaniem grupy włamywaczy. Ich celem było wyłudzenie pieniędzy. Gdy 17-latek odebrał kopertę z blisko 75 tysiącami złotych od kobiety, na miejscu czekali na niego prawdziwi funkcjonariusze, którzy zatrzymali go na gorącym uczynku. Nastolatek został przewieziony do Komendy Rejonowej Policji Warszawa I.
Następnego dnia policjanci aresztowali 26-latka, który zlecił młodszemu wspólnikowi odebranie pieniędzy. Śledczy ustalili, że mężczyzna prowadził sklep spożywczy, a 17-latek pomagał mu dorywczo. To właśnie wtedy zwerbował go do udziału w przestępstwie, instruując, by podczas „akcji” unikał dotykania czegokolwiek w mieszkaniu oraz założył czapkę z daszkiem, okulary i maseczkę, by ukryć swoją tożsamość.
Dalsze działania operacyjne doprowadziły do trzeciego zatrzymania – 18-latka, który był faktycznym inicjatorem przestępstwa. To on zlecił 26-latkowi znalezienie osoby do odbioru pieniędzy. Policjanci wykazali, że grupa działała w sposób zorganizowany i hierarchiczny.
Decyzją sądu 17-latek został tymczasowo aresztowany na dwa miesiące, natomiast 26- i 18-latek spędzą w areszcie trzy miesiące. Zgodnie z polskim prawem osoby powyżej 17. roku życia odpowiadają jak dorośli.
Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ.
To kolejny sukces śródmiejskiej policji w walce z oszustwami. Wcześniej, we wrześniu, kryminalni udaremnili przekazanie przez seniora niemal półtora miliona złotych oszustom.
Policja apeluje do seniorów o ostrożność i przypomina, że służby publiczne oraz instytucje nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy. Edukacja i profilaktyka pozostają kluczowymi działaniami w zapobieganiu tego typu przestępstwom.