Pieszy nie tylko ma prawo do poruszania się po drodze, ale również obowiązki, o czym przekonał się 23-letni mężczyzna, który przebiegał przez jezdnię na ul. Karczewskiej w Otwocku. Jego nieostrożne zachowanie nie tylko doprowadziło do potrącenia przez przejeżdżający samochód, ale także skutkowało nałożeniem na niego mandatu. Na szczęście, samochód jechał powoli, a mężczyźnie nic się nie stało. Ta sytuacja powinna stanowić przestrogę dla innych uczestników ruchu drogowego.
W ubiegłym tygodniu otwocka policja otrzymała zgłoszenie o potrąceniu na przejściu dla pieszych przy ul. Karczewskiej. Poszkodowanym okazał się być wspomniany 23-latek, który twierdził, że to kierowca pojazdu ponosi winę za zdarzenie.
Funkcjonariusze natychmiast udali się na miejsce i zauważyli, że przejście dla pieszych jest objęte monitoringiem. Po obejrzeniu zapisu z kamer okazało się, że wersja wydarzeń przedstawiona przez mężczyznę była niezgodna z rzeczywistością. Na nagraniu widać, jak mężczyzna przebiega przez jezdnię i zostaje potrącony przez ruszający samochód. 23-latek tłumaczył, że pieszy zawsze ma pierwszeństwo na przejściu. Policjanci wyjaśnili mu, że pieszy nie tylko ma prawa, ale również obowiązki i ukarali go mandatem karnym.
Funkcjonariusze przypominają, że pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, a także przechodzący przez te części drogi, zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności. Oznacza to, że należy zachować szczególną uwagę i dostosować swoje zachowanie do zmieniających się warunków na drodze, aby móc szybko zareagować w razie potrzeby.
Zgodnie z art. 14 Prawa o ruchu drogowym pieszym zabrania się:
- wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, także na przejściu dla pieszych, jeżeli widoczność drogi jest ograniczona;
- zwalniania kroku lub zatrzymywania się na jezdni bez uzasadnionej potrzeby;
- przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów;
- chodzenia po torowisku;
- wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub w trakcie ich opuszczania;
- przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscach oddzielonych barierami lub urządzeniami zabezpieczającymi;
- korzystania z telefonu komórkowego lub innych urządzeń elektronicznych podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, jeśli ogranicza to możliwość obserwacji sytuacji na drodze.
Policja przypomina, że piesi to jedna z grup najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo na drodze. Pamiętajmy, że nie mamy żadnej ochrony w konfrontacji z pojazdem, a w zderzeniu z samochodem osobowym zawsze jesteśmy na przegranej pozycji.