W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy budynek kina Tęcza na Żoliborzu zostanie poddany gruntownej modernizacji. Planowane jest stworzenie sali kinowej, która będzie także przestrzenią do organizacji wydarzeń kulturalnych. Obiekt będzie nowoczesny i energooszczędny. Za realizację przebudowy odpowiada firma Varco, a dziś została podpisana umowa na wykonanie prac.
– To ważny moment dla historycznego kina Tęcza. Podpisanie umowy i rozpoczęcie robót budowlanych to nowy rozdział w długiej historii tego miejsca – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent Warszawy, podczas piątkowej ceremonii. – Przez lata budynek pełnił różne funkcje, ale dzięki współpracy miasta z warszawską spółdzielnią mieszkaniową, która oddała budynek w użytkowanie, stworzymy tu centrum kultury, nawiązujące do tradycji tego miejsca i otwarte dla lokalnych mieszkańców. Oprócz kina i zajęć z edukacji filmowej, znajdzie się tu miejsce na koncerty, wystawy, performance i spotkania. Szczególnie zależy mi na tym, by dbać o obiekty, które mają swoją historię i są istotne dla kultury Warszawy. Jestem przekonana, że prace przebiegną pomyślnie, zwłaszcza że nad całością czuwać będzie Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Należy pamiętać, że Andrzej Wajda mieszkał nieopodal tego miejsca – dodała wiceprezydent.
Po zakończeniu modernizacji, kino Tęcza połączy w sobie tradycję z nowoczesnością – od klasycznej kinematografii analogowej po najnowsze technologie cyfrowe. Na ulicy Suzina 6 powstanie w pełni cyfrowe kino z salą na około 200 osób, wyposażone w system dźwiękowy Dolby Atmos oraz panoramiczny ekran. Kino będzie również posiadać sprzęt umożliwiający transmisję wydarzeń na platformie VOD Warszawa. W Tęczy będzie można także oglądać filmy z projektorów na taśmę 35 mm. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, a dodatkowo wyposażony w pętlę indukcyjną, wspierającą osoby z problemami ze słuchem.
Dziedziniec pozostanie miejscem spotkań sąsiedzkich, warsztatów dla dzieci, wystaw oraz plenerowych pokazów filmowych, wszystko w otoczeniu zieleni.
Dzięki nowoczesnym technologiom oraz materiałom przyjaznym środowisku, budynek stanie się bardziej energooszczędny.
Warszawska firma Varco, która zajmie się modernizacją, ma doświadczenie w tego typu projektach, m.in. w rozbudowie i renowacji Mazowieckiego Instytutu Kultury oraz remoncie budynków w Warszawie, w tym nowej siedziby Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.
Za dokumentację projektową odpowiadają Andrzej Kaczmarczyk i Sylwia Bartoszewska z Biura Architekt Kaczmarczyk S.C.
– Chcemy, aby zmodernizowane kino Tęcza stało się kulturalnym sercem Żoliborza, otwartym na różnorodne wydarzenia i inicjatywy. Naszym zamiarem jest promowanie filmu, organizacja koncertów, wystaw, spotkań autorskich, a przede wszystkim warsztatów edukacyjnych – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. – Marzymy, aby kino Tęcza stało się w przyszłości domem dla Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LETS DOC oraz miejscem, które żyje i rozwija się razem z naszą społecznością.
Kino Tęcza będzie przestrzenią zarówno dla mieszkańców, jak i dla twórców, oferując im bezpieczne i inspirujące miejsce do realizacji projektów. Ważnym elementem działalności będzie program edukacyjny skierowany do dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
Budynek, który dziś mieści kino Tęcza, powstał w 1929 roku jako kotłownia dla osiedla Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wkrótce, dzięki modernizacji, przekształcono go w kinoteatr, którego brakowało w tej części miasta. Po wojnie funkcjonowało tu znane kino Tęcza, które zyskało renomę, także dzięki obecności w polskich filmach. W 1989 roku budynek stał się siedzibą artystycznego kolektywu Akademia Ruchu, oferując program filmowy. W grudniu 2020 r. Warszawa, Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – Żoliborz Centralny i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy osiągnęły porozumienie dotyczące dalszego losu kina Tęcza, decydując o jego odnowieniu i przeznaczeniu na siedzibę Centrum Wajdy.