W sierpniu br., przedstawiciele Delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Bielany, we współpracy z funkcjonariuszami Komendy Rejonowej Policji Warszawa V, zorganizowali i uczestniczyli w zajęciach skierowanych do seniorów z Bielan. Celem tych spotkań było zwiększenie świadomości i edukacja najstarszych mieszkańców na temat zagrożeń oraz metod ich zapobiegania.
W odpowiedzi na potrzeby społeczności, delegatura Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa oraz Komenda Rejonowa Policji Warszawa V dokładają starań, aby jak najwięcej seniorów zostało zapoznanych z aktualnymi informacjami na temat oszustw i innych zagrożeń.
Spotkania odbyły się 7 sierpnia w Ośrodku Wsparcia dla Seniorów nr 1 (al. Zjednoczenia 13), w Bielańskim Centrum Wsparcia Seniora „Senior+”, oraz 21 sierpnia w Ośrodku Wsparcia dla Seniorów nr 2 (ul. Wrzeciono 5A). Wzięło w nich udział około 80 seniorów.
Głównym tematem dyskusji było omówienie zarówno tradycyjnych, jak i nowych metod wyłudzania pieniędzy przez oszustów działających „na legendę”. Zwrócono uwagę na to, jak szybko zmieniają się te metody, od podszywania się pod „krewnego w tarapatach” czy „policjanta prowadzącego śledztwo”, po oszustwa na „żołnierza misji zagranicznych”, „pracownika banku” nakłaniającego do instalacji zainfekowanych aplikacji, czy na „wypadek”, którego rzekomym sprawcą jest krewny ofiary.
Prelegentka szczególnie podkreśliła, że kluczową techniką manipulacyjną stosowaną przez oszustów jest wywoływanie u potencjalnej ofiary silnych emocji, takich jak lęk i niepokój, oraz presja czasowa, co ma na celu uniemożliwienie racjonalnej oceny sytuacji i skłonienie do podjęcia działań zgodnych z instrukcjami przestępcy.
Podczas zajęć zaprezentowano również informator przygotowany przez Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa we współpracy z Komendą Stołeczną Policji pt. „Seniorze, Babciu, Dziadku...Nie daj się oszukać. Bądź bezpieczny!”. Broszura ta zawierała cenne informacje o oszustwach i kradzieżach, w tym przykłady najczęściej stosowanych przez przestępców metod.
Spotkania tradycyjnie zakończyły się rozdaniem uczestnikom wspomnianego informatora.
Dodatkowo, podczas ostatniego spotkania poruszono temat padłych ptaków na terenie Warszawy, który również budził niepokój wśród mieszkańców Bielan. Seniorzy zostali poinformowani o zaleceniach Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa, Głównego Inspektora Weterynarii oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, dotyczących zgłaszania zauważonych przypadków martwych lub chorych zwierząt.