Jak uchronić się przed cyberprzemocą, przemocą rówieśniczą, jak radzić sobie z hejtem? Czy osoby nieletnie mogą być legitymowane przez służby porządkowe, czy odpowiadają prawnie za swoje czyny? Co to są sygnały alarmowe, co robić kiedy usłyszymy sygnał syreny alarmowej?
Sierżant sztabowy Małgorzata Staniszewska z Wydziału Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV poprowadziła pogadankę z podopiecznymi „Ogniska Muranów” na Woli na temat odpowiedzialności nieletnich wobec prawa oraz o cyberprzemocy i hejcie wśród najmłodszych.
Dziś niemal się nie zdarza, by nastolatki nie miały dostępu do Internetu. Bycie on-line jest dla współczesnych dzieci bardzo ważnym aspektem codzienności. Dlatego policjantka wyjaśniła na czym polega cyberprzemoc, jakie może przyjmować formy, do jakich działań uciekają się sprawcy i jak można sobie w takiej sytuacji poradzić. Zastraszone dziecko może być bowiem zmanipulowane, zawstydzone i przekonane o własnej winie, zwłaszcza jeśli wcześniej samo zdecydowało o zaprzyjaźnieniu się z późniejszym dręczycielem, wysłaniu mu zdjęć czy udostępnieniu danych. Emocje, które wówczas targają dzieckiem mogą prowadzić je do błędnego przekonania, że z sytuacji, w jakiej się znalazło, nie ma wyjścia.
Cyberprzemoc różni się od przemocy występującej w realnej rzeczywistości jedynie tym, że do agresji i napaści dochodzi za pośrednictwem Internetu oraz urządzeń elektronicznych służących do wysyłania wiadomości SMS, e-maili czy też uczestnictwa w chatach. Istotne jest to, by pierwszym krokiem zawsze było przekazywanie dzieciom rzetelnej wiedzy.
Niezmiernie istotne jest uświadamianie młodzieży, że w sieci nie są anonimowe, a ich działania nie pozostaną bezkarne. Świadomość tego może dać ofiarom odwagę potrzebną do zgłoszenia swojego problemu, ale również stanowi ostrzeżenie dla tych, którzy mogliby stać się cyberprześladowcami.
Policjantka informowała zebranych, że zjawisko cyberprzemocy tj.: zniesławienie, zniewaga, kradzież tożsamości, groźby karalne, uporczywe nękanie, podszywanie się pod inną osobę, wykorzystywanie jej wizerunku, utrwalanie wizerunku osoby bez jej zgody, itd. wypełniają znamiona przestępstwa określonego w Kodeksie karnym.
To nie jedyna tematyka, którą omówiliśmy z dziećmi i młodzieżą z „Ogniska Muranów”. Spotkanie było doskonałą okazją, aby przypomnieć o sygnałach alarmowych i zasadach zachowania się w momencie kiedy usłyszymy syreny.
W Warszawie funkcjonuje system ostrzegania i alarmowania, który powiadomi Cię o klęsce żywiołowej, skażeniu, ataku terrorystycznym lub innych zagrożeniach. System ten może też przekazywać komunikaty głosowe.
Po usłyszeniu sygnału alarmowego lub komunikatu należy działać szybko, ale rozważnie i bez paniki!
Pamiętaj:
-włącz radioodbiornik lub telewizor, sprawdź sms-y i informacje w Internecie;
-postępuj zgodnie z poleceniami podawanymi w komunikatach;
-powiadom rodzinę i sąsiadów o zagrożeniu;
-zależnie od sytuacji - wyłącz urządzenia gazowe i elektryczne, wygaś źródła ognia.
Najważniejsze! Postępuj zgodnie z poleceniami służb, stosuj się do przekazywanych komunikatów!
Te ważne informacje i wiele innych zawiera „Poradnik postępowania w sytuacjach zagrożeń”, który przekazaliśmy opiekunom ośrodka wraz z prośbą o zawieszeniu aktualnej tabeli sygnałów alarmowych w miejscu widocznym i najczęściej uczęszczanym.
Na koniec spotkania podopieczni „Ogniska Muranów” otrzymali gadżety i elementy odblaskowe przekazane przez Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa oraz Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.