Podczas jednej z rutynowych kontroli miejsc, w których przebywają osoby dotknięte kryzysem bezdomności, strażnicy miejscy z Ulicznego Patrolu Medycznego weszli do porzuconej altany działkowej na warszawskim Targówku. Dotarli na czas, gdyż wszystkie osoby znajdujące się tam wymagały pomocy medycznej.
Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Warszawie regularnie sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby w kryzysie bezdomności. Podczas jednej z takich wizyt, 11 grudnia, w opuszczonym domku działkowym przy ul. Bardowskiego napotkali trójkę osób w potrzebie. Strażnicy nałożyli profesjonalne opatrunki na rany dwóch mężczyzn – jednego z poparzeniem spowodowanym rozgrzanym tłuszczem, a drugiego z raną, która zaczynała wykazywać objawy infekcji. Kobieta, która przebywała z nimi, uskarżała się na zmiany skórne, których pochodzenie było nieznane. I ona otrzymała pomoc, a cała trójka została poinformowana o konieczności zgłoszenia się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego lub przychodni dla osób w kryzysie bezdomności „Jesteśmy Nadzieją” przy ul. Wolskiej 172.
Strażnicy miejscy z Ulicznego Patrolu Medycznego, działający w ramach współpracy Straży Miejskiej, Caritas Polska i przychodni „Jesteśmy Nadzieją”, co miesiąc odwiedzają ponad 40 miejsc, gdzie przebywają osoby w kryzysie bezdomności, udzielając setek porad medycznych i wykonując podstawowe procedury.
Osoby w kryzysie bezdomności często unikają pomocy medycznej, ale to właśnie interwencje UPM pozwalają zapobiec poważnym problemom zdrowotnym. Zaufanie, jakim obdarzają strażników miejskich osoby szukające schronienia, sprawia, że skłaniają się one do skorzystania z porad i wizyt w przychodni specjalistycznej „Jesteśmy Nadzieją” przy ul. Wolskiej.
W okresie jesienno-zimowym osoby dotknięte kryzysem bezdomności są szczególnie narażone na negatywne skutki zimna i niekorzystnych warunków atmosferycznych. Apelujemy o wrażliwość i zwracanie uwagi na potrzeby tych osób.