80 lat temu mieszkańcy warszawskiej Woli doświadczyli jednej z najstraszniejszych zbrodni na ludności cywilnej. W odwecie za wybuch Powstania Warszawskiego Niemcy zamordowali tu kilkadziesiąt tysięcy osób. Wczoraj pamięć ofiar uczczono na skwerze Pamięci przy zbiegu ulic Leszno i al. „Solidarności”.
5 sierpnia 1944 roku rozpoczęła się rzeź Woli – brutalna masakra, w której życie straciło około 50-60 tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci. Była to jedna z największych zbrodni wojennych w Europie XX wieku. Dziś, podczas uroczystości na skwerze Pamięci, przy Pomniku Ofiar Rzezi Woli, ofiary tej tragedii zostały ponownie upamiętnione. W wydarzeniu wziął udział wiceprezydent m.st. Warszawy, Tomasz Bratek.
"Gdyby te kamienie mogły mówić, opowiedziałyby nam nieludzką, okrutną historię hekatomby 50 tysięcy warszawiaków, mieszkańców Woli – bezbronnych, niewinnych kobiet, dzieci, starszych, schorowanych – tych, którzy nie mogli ani się bronić, ani uniknąć tych tragicznych wydarzeń. Matematyka w zimny sposób uzmysławia nam skalę tego okrucieństwa: trzy doby rzezi to 250 tysięcy sekund. Co 5 sekund ginęła osoba. Dom po domu, ulica po ulicy, kwartał po kwartale. Każdy ginął" – powiedział Tomasz Bratek. Dodał również: "Jako kolejne pokolenie niosące w sobie obowiązek pamięci, musimy stąd – z warszawskiej Woli – krzyczeć z całych sił, na cały świat: nigdy nie ma przyzwolenia dla takiego okrucieństwa", odnosząc się także do trwającej wojny w Ukrainie.
Podczas uroczystości minister Andrzej Dera odczytał list prezydenta RP Andrzeja Dudy:
"Wszyscy jesteśmy zobowiązani do mówienia prawdy o tym, co wydarzyło się 80 lat temu na Woli. Ta dzielnica była świadkiem i ofiarą ludobójstwa dokonanego przez niemieckich okupantów, którzy w ten sposób chcieli utorować sobie drogę do fizycznej likwidacji całej niepokornej stolicy. Niech po 8 dekadach od tych dramatycznych wydarzeń popłynie od nas przesłanie pamięci i wierności najważniejszym wartościom, które czynią nas Polakami."
Głos zabrał także Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola.
Po uroczystości przy Pomniku Ofiar Rzezi Woli, o godz. 19:00, odbył się Marsz Pamięci. Podczas przemarszu w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy wyczytywano nazwiska mieszkańców stolicy, którzy polegli podczas Powstania Warszawskiego w 1944 roku.