Wydarzenia związane z obchodami 80. rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczęły się od uroczystego wręczenia orderów i odznaczeń państwowych zasłużonym powstańcom przed Muzeum Powstania Warszawskiego na Woli.
Wydarzenia związane z obchodami 80. rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczęły się od uroczystego wręczenia orderów i odznaczeń państwowych zasłużonym powstańcom przed Muzeum Powstania Warszawskiego. W ceremonii wzięli udział prezydent Andrzej Duda, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, a także powstańcy, ich rodziny i licznie zgromadzeni harcerze.
Dyrektor Muzeum, Jan Ołdakowski, powitał uczestników zgromadzonych w Parku Wolności, podkreślając znaczenie powstańczego bohaterstwa jako dowodu, że wolność jest wartością najwyższą, zarówno dla jednostek, jak i całych narodów. Następnie prezydent Duda uhonorował odznaczeniami zasłużonych uczestników Powstania, a niektóre wyróżnienia pośmiertnie odbierali ich potomkowie.
„Polacy walczyli, by odzyskać wolność i pokazać, że mimo wymazania z mapy, Polska wciąż trwa w sercach,” mówił prezydent Duda. Zwrócił również uwagę na wielkie straty – 40% żołnierzy Powstania zginęło, a niemal każdy z ocalałych był ranny. Choć przez lata dyskutowano, czy Powstanie miało sens, dziś te wątpliwości są coraz rzadziej podnoszone.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przypomniał o wartościach, za które walczyli powstańcy w 1944 roku, wspominając również tych, którzy zmarli w ostatnim roku, jak Jerzy Mindziukiewicz i Zofia Czekalska. Trzaskowski podkreślił, że odchodząc, powstańcy zostawiają nas z poczuciem straty, ale ich duch i wartości wciąż nas wspierają.
W swoim przemówieniu odniósł się także do bieżącej sytuacji w Europie, zauważając, że obecne wydarzenia, zwłaszcza wojna na Ukrainie, nadają doświadczeniom Powstania szczególną aktualność. Podkreślił, że młode pokolenia nadal zastanawiają się, czy warto poświęcać życie i zdrowie dla ojczyzny, a historia Powstania Warszawskiego dostarcza na to pytanie odpowiedzi.
Głos zabrał również Bogdan Bartnikowski, powstaniec i skarbnik Związku Powstańców Warszawskich, który wspominał dramatyczne dni przed wybuchem Powstania oraz silną wolę walki, która towarzyszyła jego uczestnikom. Podkreślił również znaczenie Muzeum Powstania Warszawskiego jako miejsca pamięci, gdzie każdy może uczcić swoich bliskich, tak jak on czyni to, odwiedzając nazwisko swojego ojca wyryte na murze pamięci.
Przed rozpoczęciem głównych uroczystości prezydent Trzaskowski złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym cywilne ofiary Powstania Warszawskiego.