17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka, który jest okazją do zwrócenia uwagi na dzieci urodzone przedwcześnie, na trudności, z jakimi borykają się ich rodziny, oraz na wyjątkową opiekę, jaką zapewniają miejskie placówki medyczne. Z tej okazji tradycyjnie na fioletowo oświetlane są budynki użyteczności publicznej, a w Warszawie jednym z takich obiektów będzie Pałac Kultury i Nauki.
Wcześniak to dziecko, które przyszło na świat między 22. a 37. tygodniem ciąży. Często waży poniżej 1500 gramów, a niektóre z nich są tak małe, że mieszczą się na dłoni dorosłej osoby.
„Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka składam życzenia wszystkim maluchom, życząc im zdrowia, a ich rodzicom – wiele radości. W naszych miejskich szpitalach zapewniamy noworodkom i ich mamom najlepszą opiekę medyczną oraz wsparcie specjalistów. Wciąż inwestujemy w nowoczesny sprzęt, który ratuje życie najmłodszych warszawiaków” – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
W sześciu warszawskich szpitalach – Szpitalu Bielańskim, Centrum Medycznym „Żelazna”, Szpitalu Południowym, Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny, Szpitalu Praskim i Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet – znajdują się oddziały ginekologiczno-położnicze, neonatologiczne oraz sale porodowe.
W 2023 roku w miejskich szpitalach przyszło na świat 828 wcześniaków, z czego 327 urodziło się w Centrum Medycznym „Żelazna”, 310 w Szpitalu Bielańskim, 132 w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny, a 59 w Szpitalu Południowym.
Wyspecjalizowane placówki – Szpital Bielański, Centrum Medyczne „Żelazna” oraz Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny – oferują opiekę na III stopniu referencyjności, co oznacza, że zajmują się najbardziej wymagającymi przypadkami wcześniaków. Dzięki wykwalifikowanej kadrze i nowoczesnemu sprzętowi, szpitale te oferują opiekę noworodkom z poważnymi komplikacjami, jak bardzo mała masa ciała czy problemy z oddychaniem.
Jak podkreślają eksperci z Centrum Medycznego „Żelazna”, liczba wcześniaków hospitalizowanych w ich placówce rośnie z roku na rok, co odpowiada ogólnemu wzrostowi liczby urodzeń wcześniaków. W Unii Europejskiej 1 na 10 noworodków to wcześniak, a w Polsce około 7%. W CM „Żelazna” to najwięcej wcześniaków w województwie mazowieckim. Przykładem może być Patrycja, która w 2020 roku przyszła na świat z wagą 380 g i po 12 tygodniach intensywnej terapii opuściła szpital.
Wśród nowoczesnych metod leczenia noworodków wcześniaków znajduje się także leczenie żywieniowe. W Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny działa Regionalny Bank Mleka Kobiecego, który zapewnia przebadane i bezpieczne mleko, niezbędne dla zdrowia tych dzieci.
Szpital Bielański jest pionierem w Polsce w przeprowadzaniu operacji wewnątrzmacicznych, które ratują życie płodów. Zespół specjalistów z tej placówki ma na swoim koncie m.in. operacje rozszczepu kręgosłupa u płodu czy transfuzje dopłodowe.
Współczesna medycyna daje ogromne możliwości leczenia przedwcześnie urodzonych dzieci, ale równie istotne jest zapewnienie im wysokiej jakości życia. Praca zespołowa, w której biorą udział lekarze, pielęgniarki, położne oraz inne osoby, takie jak psychologowie, doradcy laktacyjni czy fizjoterapeuci, jest kluczem do sukcesu.
„Ratujemy coraz mniejsze i bardziej niedojrzałe dzieci. Dziś walczymy nie tylko o ich przeżycie, ale również o jakość ich życia” – mówi dr Beata Pawlus, kierująca Oddziałem Neonatologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - lekarze, przychodnie prywatne Bemowo.