W dniu 20 listopada 2024 roku, odbył się drugi etap konkursu na aplikacje sędziowską i prokuratorską organizowanego przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. W tej fazie konkursu udział wzięło 437 kandydatów, którzy ubiegają się o 220 miejsc na obu aplikacjach, zgodnie z wyznaczonym przez Ministra Sprawiedliwości limitem.
Podczas konkursu uczestnicy musieli wykonać zadanie polegające na przygotowaniu pracy pisemnej, mającej na celu sprawdzenie ich zdolności w zakresie interpretacji i zastosowania prawa, argumentowania w kwestiach prawnych oraz oceny stanów faktycznych w kontekście odpowiednich norm prawnych. W zadaniach konkursowych poruszane były zagadnienia z zakresu prawa publicznego, cywilnego oraz karnego.
Każda z prac będzie oceniana przez dwóch członków komisji konkursowej, którzy przyznają punkty w skali od 0 do 25 za każde zadanie. Ocena będzie uwzględniała szczegółowe kryteria zawarte w regulaminie konkursu, a do każdej oceny dołączone zostanie pisemne uzasadnienie. Ostateczna punktacja dla każdej pracy będzie wynikiem średniej arytmetycznej ocen obu członków komisji. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 20 grudnia 2024 roku.
Na podstawie wyników komisja opracuje listę osób, które zakwalifikowały się do XVI edycji aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej. Lista ta zostanie opublikowana na stronie internetowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. O miejscu na liście będzie decydować suma punktów uzyskanych w pierwszym i drugim etapie konkursu.
Aplikanci, którzy pomyślnie przejdą przez proces rekrutacji, rozpoczną swoje szkolenie w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury 3 marca 2025 roku.
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP) rozpoczęła swoją działalność 4 marca 2009 roku jako jedyna centralna instytucja w Polsce podlegająca Ministerstwu Sprawiedliwości, odpowiedzialna za kształcenie kadr w polskim systemie sądownictwa i prokuraturze.
Do jej głównych obowiązków należy organizowanie aplikacji sędziowskiej, prokuratorskiej i uzupełniającej, które przygotowują uczestników do objęcia stanowisk sędziego, asesora sądowego, prokuratora i asesora prokuratury.
Szkoła prowadzi także liczne szkolenia zawodowe oraz kursy doskonalenia zawodowego dla sędziów, asesorów sądowych, prokuratorów, asesorów prokuratury, referendarzy, asystentów sędziów i prokuratorów, kuratorów zawodowych oraz urzędników sądowych. Ponadto KSSiP zajmuje się przeprowadzaniem badań i analiz, mających na celu określenie kompetencji i kwalifikacji wymaganych na różnych stanowiskach w sądach i prokuraturach.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - kancelarie Ursus.