Każdego roku, w trzeci czwartek listopada, obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Jego celem jest zachęcenie palaczy do podjęcia próby zerwania z nałogiem.
Inicjatorem tego wydarzenia był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaprosił czytelników swojej gazety do 24-godzinnej rezygnacji z palenia papierosów. Akcja przyniosła niespodziewany sukces – aż 150 tysięcy osób podjęło wyzwanie ograniczenia palenia. W Polsce dzień ten obchodzony jest od 1991 roku.
Palenie tytoniu jest głównym czynnikiem ryzyka wielu chorób w naszym kraju i odpowiada za stratę 2,06 mln lat zdrowego życia (według wskaźnika DALY), co stanowi 16,3% jego ogólnej wartości. Nałóg znacząco wpływa na częstość występowania chorób, ich przebieg i długość życia.
Z raportu WHO z 2018 roku wynika, że palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu oraz otyłość to jedne z największych wyzwań zdrowia publicznego w Europie. W Polsce badania z 2020 roku przeprowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wykazały, że codziennie papierosy pali 23,1% mężczyzn i 14,9% kobiet. Równocześnie elektroniczne wyroby tytoniowe używa codziennie 10,8% mężczyzn oraz 7,1% kobiet.
Nałóg palenia zwiększa ryzyko wielu poważnych chorób, takich jak nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, płuc, szyjki macicy, trzustki, nerek, a także udar mózgu, choroby układu oddechowego i krążenia, przewlekłe zapalenie jelit czy osteoporoza. Dotyczy to zarówno tradycyjnych papierosów, jak i ich elektronicznych odpowiedników.
Ministerstwo Zdrowia przygotowało Program Profilaktyki Chorób Odtytoniowych dla osób powyżej 18. roku życia, które palą papierosy lub inne wyroby tytoniowe. Lista realizatorów programu jest dostępna online – wystarczy wpisać w wyszukiwarce programu hasło „Profilaktyka chorób odtytoniowych”.
Pomoc oferuje również telefoniczna poradnia wsparcia dla palaczy, działająca przy Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Specjaliści udzielają wsparcia od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-21:00, a w soboty od 9:00 do 15:00 pod numerami 801 108 108 oraz 22 211 80 15.
Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych poświęconych rzucaniu palenia, gdzie znajdziesz praktyczne informacje i porady pomocne w walce z nałogiem – zarówno dla osób palących, jak i ich bliskich.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - lekarze, przychodnie prywatne Rembertów.