Tegoroczna edycja festiwalu WATCH DOCS to okazja, by zobaczyć ponad 50 filmów dokumentalnych, w tym uznane na najważniejszych festiwalach produkcje, niezależne dzieła, krótkie metraże oraz zarówno klasyki, jak i premiery wyczekiwanych od dawna tytułów. Wydarzenie, współfinansowane przez m.st. Warszawa, rozpocznie się 22 listopada i potrwa do 1 grudnia.
Filmy będą wyświetlane w warszawskich kinach: Muranów, Kinoteka oraz KINOMUZEUM w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
W ramach festiwalu zobaczymy dokumenty rywalizujące o nagrody w konkursach: Głównym i Zielonym. Wśród nich znajdą się:
- „Przechwycone” / „Intercepted” (reż. Oksana Karpovych) – innowacyjne spojrzenie na wojnę w Ukrainie, które miało premierę na Berlinale 2024.
- „Rozdzieleni” / „Separated” (reż. Errol Morris) – dokument ukazujący kryzys migracyjny w USA, prezentowany na festiwalu w Wenecji.
- „Antarktyda wzywa” / „Antarctica Calling” (reż. Luc Jacquet) – wizualnie zachwycająca kontynuacja „Marszu pingwinów”, pokazująca piękno Antarktyki zagrożonej zmianami klimatycznymi.
- „Młodość (Powrót do domu)” / „Youth (Homecoming)” (reż. Wang Bing) – dzieło chińskiego mistrza dokumentu o unikalnym stylu.
- „Peaches Goes Bananas” (reż. Marie Rosier) – portret feministycznej gwiazdy elektro-punka.
- „Niebo spadło na ziemię” / „The Falling Sky” – hipnotyczny brazylijski film o duchowych zmaganiach amazońskich szamanów w obliczu współczesnej cywilizacji (premiera na festiwalu w Cannes).
W sekcji pozakonkursowej pojawi się m.in. „Strefa zero” / „From Ground Zero”, palestyński kandydat do Oscara, który ukazuje realia życia w Strefie Gazy (premiera na Toronto International Film Festival).
Nowe Filmy Polskie
Po raz pierwszy w ramach nowej sekcji konkursowej zaprezentowane zostaną polskie produkcje. Wśród nich:
- „To uczucie” (reż. Alex Baczyński-Jenkins) – szczery portret queerowej Warszawy.
- „Towarzysze” (reż. Joanna Janikowska) – opowieść o aktywistach lewicowych we włoskiej Bolonii.
- „Drzewa milczą” (reż. Agnieszka Zwiefka) – obraz kryzysu migracyjnego widziany oczami uratowanej z lasu rodziny.
- „Być jak Mikołaj” – intymna historia ojca i syna w procesie tranzycji.
Jak co roku, program wzbogacony będzie o spotkania z twórcami, rozmowy z ekspertami, koncert oraz Silent Psisko – wyjątkową imprezę w słuchawkach. Nowością jest sekcja Światy rozszerzone w TR Warszawa, która zaprezentuje doświadczenia VR związane z prawami człowieka.
Międzynarodowy Festiwal WATCH DOCS to wyjątkowe wydarzenie, które łączy sztukę filmową z refleksją nad współczesnymi problemami społecznymi i prawami człowieka.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - kina Ochota.