W listopadzie mieliśmy przyjemność gościć przedstawicielki litewskiego oddziału szwedzkiej firmy konsultingowej Tyréns, należącej do Fundacji Svena Tyrénsa, która działa na rzecz rozwoju miast i obszarów zurbanizowanych. Podczas ich wizyty pokazaliśmy im place budowy Nowego Centrum Warszawy oraz zaprezentowaliśmy zakończone już projekty w ramach tej inicjatywy.
Wileńskie architektki odwiedziły Warszawę, aby zgłębić kwestie związane z ochroną dziedzictwa historycznego i kulturowego stolicy oraz poznać nowatorskie podejście do projektowania zieleni miejskiej. Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz do zaprezentowania naszych nietuzinkowych rozwiązań stosowanych na placach budowy. Chętnie dzielimy się zdobytymi kompetencjami, a także czerpiemy inspiracje z praktyk innych inwestorów.
Podczas wizyty na placu Centralnym Stołeczny Konserwator Zabytków, Michał Krasucki, przedstawił urbanistkom i architektkom wyzwania związane z ochroną dziedzictwa historycznego Warszawy. Szczególnie podkreślił znaczenie odkrytych w trakcie prac piwnic dawnych kamienic, które znajdowały się w tym miejscu przed II wojną światową. W ramach projektu na placu powstaje wielobarwna posadzka, odtwarzająca układ dawnych ulic, takich jak zaginiona już ulica Wielka, oraz kontury budynków. W ten sposób upamiętnione zostaną także fragmenty muru getta warszawskiego.
Konserwator opowiedział również o szczegółowych badaniach archeologicznych przeprowadzonych w ubiegłym roku. Archeolodzy odkryli wiele artefaktów, które stanowią cenne świadectwo życia w przedwojennej Warszawie.
Monika Domanowska, kierowniczka Zespołu ds. Zieleni w Zarządzie Dróg Miejskich, zaprezentowała innowacyjne rozwiązania zastosowane na placu Centralnym, wspierające rozwój miejskiej zieleni. Wśród nich znalazły się m.in. cele antykompresyjne, o których szerzej informowaliśmy w innym artykule, podziemny system nawadniania oraz cztery zbiorniki retencyjne umożliwiające gromadzenie i ponowne wykorzystanie wód opadowych.
Kolejnym punktem wizyty był plac budowy projektu Złota–Zgoda, gdzie powstaje nowy zbiornik retencyjny na miejscu dawnego zjazdu do nieużywanego tunelu przy ul. Złotej. Przedstawiliśmy także plany dotyczące nowoczesnej fontanny, która będzie stanowić istotny element tej przestrzeni, łącząc estetykę z funkcją retencji wód opadowych. O kształtowaniu przestrzeni publicznej opowiedział Wojciech Wagner, urbanista i zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Warszawy. W spotkaniu uczestniczył również Patryk Zaręba, architekt z RS Architektura Krajobrazu, odpowiedzialny za projekt przebudowy kwartału Złota–Zgoda oraz modernizację ulic Chmielnej i Brackiej.
Wizyta zakończyła się na odnowionym placu Pięciu Rogów, który jest wzorcowym przykładem skutecznego wykorzystania technologii antykompresyjnych oraz nowatorskiego podejścia do pielęgnacji zieleni miejskiej. Posadzone tam drzewa przyjęły się znakomicie, co dowodzi, że przemyślane rozwiązania inżynieryjne mogą wspierać rozwój roślinności w wymagających warunkach miejskich.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - biura architektoniczne, projektowe Bielany.