Grzegorz Motyka, twórca książki „Akcja Wisła 47. Komunistyczna czystka etniczna”, został wyróżniony Nagrodą Historyczną m.st. Warszawy imienia Kazimierza Moczarskiego. Z kolei Kalina Błażejowska otrzymała nagrodę Młodzieżowych Klubów Historycznych za publikację „Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych”.
15 lat wyróżniania wybitnych prac historycznych.
- To ogromna radość, że nagroda funkcjonuje już od 15 lat, umożliwiając miastu docenianie najlepszych książek historycznych – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy. Podziękowała także Elżbiecie Moczarskiej oraz wszystkim badaczom i autorom, których praca pozwala zachować pamięć o przeszłości. – Warszawa zawsze będzie troszczyła się o wolność myśli i słowa, a także wspierała artystów i autorów – dodała.
Rozstrzygnięcie nagrody.
W tym roku wyróżnienie przyznano po raz szesnasty. Spośród stu zgłoszonych pozycji i pięciu finalistów jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Friszkego nagrodziło książkę Grzegorza Motyki. Laureat otrzymał statuetkę w formie repliki temperówki, symbolizującej patrona nagrody, oraz nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł. Po raz pierwszy wszyscy pozostali nominowani otrzymali nagrody pieniężne w kwocie 10 tys. zł.
- Profesor Motyka wykazał się znakomitą znajomością faktów, precyzją w ich odtwarzaniu oraz umiejętnością krytycznego podejścia do źródeł. W trudnym temacie, gdzie emocje często dominują, zachował spokój i rzetelność, jednocześnie przywracając pamięć o ofiarach – uzasadnił decyzję jury prof. Friszke.
Grzegorz Motyka jest cenionym historykiem i politologiem, którego prace koncentrują się na relacjach polsko-ukraińskich po 1939 roku oraz antykomunistycznym oporze w Europie Środkowej po 1944 roku. Książkę wydało Wydawnictwo Literackie.
Nagroda Młodzieżowych Klubów Historycznych.
Młodzieżowe Kluby Historyczne, które również działają pod patronatem Kazimierza Moczarskiego, przyznają corocznie statuetkę „Ołówka”. To wyróżnienie promuje czytelnictwo literatury historycznej wśród młodzieży szkolnej. W tym roku „Ołówek” trafił do Kaliny Błażejowskiej za książkę „Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych”, wydaną przez Wydawnictwo Czarne.
Historia nagrody.
Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego została ustanowiona w grudniu 2018 roku jako kontynuacja wcześniejszego wyróżnienia za najlepsze publikacje dotyczące najnowszej historii Polski. To jedno z najważniejszych odznaczeń tego typu w kraju, a w gronie laureatów znajdują się m.in. Timothy Snyder, Alexandra Richie, Karol Modzelewski, Grzegorz Piątek, Anna Wylegała czy ubiegłoroczny zwycięzca Sławomir Łotysz.
Fundatorem nagrody jest miasto stołeczne Warszawa, a jej współorganizatorami są Dom Spotkań z Historią oraz Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich. Partnerem nagrody jest Biblioteka Narodowa, natomiast patronat medialny sprawuje „Gazeta Wyborcza”.
Kim był Kazimierz Moczarski?
Nagroda powstała w hołdzie dla Kazimierza Moczarskiego – dziennikarza i prawnika, autora „Rozmów z katem”, które są wyjątkowym zapisem jego rozmów z Jürgenem Stroopem, likwidatorem warszawskiego getta. Moczarski dzielił celę więzienną z Stroopem podczas swojego pobytu w areszcie na warszawskim Mokotowie.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - księgarnie Śródmieście.