Niebezpieczeństwa towarzyszą nam na co dzień, zarówno w drodze do szkoły, jak i podczas codziennych aktywności. Mogą one dotyczyć takich kwestii jak narkotyki, hejt, oszustwa czy próby porwań. Choć każdy może znaleźć się w trudnej sytuacji, to szczególnie podatni na zagrożenia są najmłodsi – uczniowie szkół podstawowych. Aby zwiększyć świadomość w tym zakresie, Delegatura Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Wesoła zorganizowała cykl edukacyjnych warsztatów dla dzieci z lokalnych szkół.
Zasięg i tematyka warsztatów.
Od początku listopada w zajęciach uczestniczyły cztery szkoły podstawowe, obejmując łącznie 76 klas i 1 869 uczniów. Program warsztatów dostosowano do wieku uczestników, poruszając najważniejsze kwestie bezpieczeństwa.
Klasy 0–3.
Najmłodsze dzieci uczyły się, dlaczego nie wolno przyjmować słodyczy czy prezentów od obcych oraz jak postępować w przypadku zagubienia się w przestrzeni publicznej. Przekazano im zasady, które pomogą nie tylko odnaleźć opiekunów, ale także zapewnią bezpieczeństwo do czasu ich przybycia.
Klasy 4–6.
Zajęcia dla uczniów średnich klas dotyczyły przede wszystkim bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Omówiono, jak reagować, gdy ktoś zaczepia, śledzi lub oferuje podwiezienie. Zajęcia uwzględniały również instruktaż, jak zachować się podczas spotkania z dzikim zwierzęciem lub bezpańskim psem. Prowadzący pokazali m.in. bezpieczną pozycję chroniącą przed atakiem psa.
Klasy 7–8.
Starszym uczniom przedstawiono skutki stosowania narkotyków i innych używek, podkreślając zarówno ich wpływ na zdrowie, jak i konsekwencje prawne. Poruszono także temat hejtu – w tym internetowego – omawiając jego skutki dla ofiar i sprawców oraz sposoby radzenia sobie z cyberprzemocą. Dodatkowo uczniowie dowiedzieli się, jak reagować w sytuacjach prowokacji lub agresji ze strony starszych osób. Ważnym elementem były również informacje o oszustwach metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”, z prośbą o przekazanie zdobytej wiedzy swoim bliskim seniorom.
Zajęcia z pozytywnym odbiorem.
Warsztaty zostały bardzo dobrze przyjęte przez uczniów i nauczycieli. Pedagodzy często prosili o omówienie konkretnych problemów pojawiających się w ich klasach. Każde spotkanie kończyło się przypomnieniem numerów alarmowych i rozdaniem materiałów odblaskowych – zawieszek dla młodszych dzieci oraz opasek dla starszych. Uczniowie z klas 7–8 otrzymali również broszury „Seniorze. Babciu, Dziadku... Nie daj się oszukać! Bądź bezpieczny”, z prośbą o przekazanie ich swoim dziadkom lub sąsiadom.
Warsztaty pokazały, jak ważna jest edukacja w zakresie bezpieczeństwa na każdym etapie życia dzieci.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - szkoły podstawowe Wesoła.