Kwestie związane z realizacją wychowania przedszkolnego są regulowane przez przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe – j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 910 ze zm.
Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym kończą one 3 lata, aż do końca roku szkolnego w roku, w którym dziecko osiąga wiek 7 lat. W wyjątkowych przypadkach, możliwe jest objęcie wychowaniem przedszkolnym dziecka, które ukończyło 2,5 roku. Wychowanie przedszkolne realizowane jest w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego.
Dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mogą być objęte wychowaniem przedszkolnym także po ukończeniu 7 lat, jednak nie dłużej niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat. Obowiązek szkolny tych dzieci może być odroczony do momentu zakończenia roku szkolnego w roku, w którym dziecko ukończy 9 lat.
Dziecko w wieku 6 lat ma obowiązek odbyć roczne przygotowanie przedszkolne, które może odbywać się w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego.
Na prośbę rodziców, dziecko, które kończy 6 lat w danym roku kalendarzowym, może również rozpocząć naukę w szkole podstawowej.
Dyrektor szkoły podstawowej może przyjąć sześciolatka do pierwszej klasy, jeśli:
- uczęszczało ono na zajęcia wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej, lub
- posiada opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej o gotowości do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.
Zgodnie z art. 153 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe, rodzice dzieci przyjętych do publicznego przedszkola są zobowiązani co roku składać deklarację o kontynuacji wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu na kolejny rok szkolny, w terminie 7 dni przed rozpoczęciem procesu rekrutacyjnego.
Decyzja dotycząca wyboru miejsca kontynuowania edukacji należy do rodziców.
Zaspokojenie zbiorowych potrzeb społeczności w zakresie edukacji publicznej, w tym organizacji wychowania przedszkolnego, należy do obowiązków gminy. Dlatego też rada gminy ustala sieć publicznych przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę. W sytuacjach uzasadnionych warunkami demograficznymi lub geograficznymi, rada gminy może poszerzyć tę sieć o inne formy wychowania przedszkolnego.
Rada gminy ustala również wysokość opłat za wychowanie przedszkolne w publicznych przedszkolach, prowadzone przez gminę, w godzinach przekraczających czas bezpłatnego nauczania, opieki i wychowania, z zastrzeżeniem, że opłata ta nie może przekraczać 1 zł za godzinę zajęć.
Publiczne przedszkole to takie, które:
- realizuje program wychowania przedszkolnego zgodny z podstawą programową;
- zapewnia bezpłatne nauczanie, opiekę i wychowanie w czasie ustalonym przez organ prowadzący, nie krótszym niż 5 godzin dziennie;
- przeprowadza rekrutację w oparciu o zasadę powszechnej dostępności;
- zatrudnia nauczycieli spełniających wymogi kwalifikacyjne określone w odpowiednich przepisach.
Jeżeli odległość z domu dziecka realizującego obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego lub pięcioletniego do najbliższego publicznego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej przekracza 3 km, gmina ma obowiązek zapewnić bezpłatny transport oraz opiekę w czasie przewozu dziecka, bądź zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeśli transport zapewniają rodzice. Przepis ten obowiązuje również, gdy gmina wskazuje inne miejsce realizacji edukacji przedszkolnej niż najbliższe przedszkole, inna forma wychowania przedszkolnego lub oddział przedszkolny w szkole podstawowej.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - przedszkola Mokotów.