W wyniku rozległych zniszczeń, jakie miały miejsce w Warszawie podczas II wojny światowej, a także na skutek licznych wyburzeń i zmian urbanistycznych w okresie powojennym, zachowane kamienice, a także budynki użyteczności publicznej, dawne fabryki i świątynie, stanowią dziś cenne świadectwa dawnej architektury miasta. Ich wartość artystyczna i naukowa jest zróżnicowana, ale ich historyczna wartość, w kontekście burzliwej przeszłości Warszawy, jest niezaprzeczalna.
Podczas spaceru będziemy podziwiać śródmiejskie kamienice z przełomu XIX i XX wieku, które są przykładem zarówno dobrych, jak i złych praktyk architektonicznych. Naszym przewodnikiem będzie znany varsavianista, Jerzy S. Majewski.
Spacer jest częścią wydarzeń towarzyszących wydaniu przez Fundację Hereditas „PORADNIKA DOBRYCH PRAKTYK ARCHITEKTONICZNYCH – WARSZAWSKIE KAMIENICE PRZEŁOMU XIX I XX W.”. Podczas spaceru będzie można zapisać się na bezpłatny egzemplarz tej książki!
Termin: 13 grudnia (piątek), godz. 12:00. Miejsce zbiórki: Róg ul. Poznańskiej i Nowogrodzkiej, skwer przed Urzędem Dzielnicy Śródmieście
UWAGA: Druga część spaceru, prowadząca szlakiem śródmiejskich kamienic, poprowadzona przez architekta Grzegorza Mikę, odbędzie się w sobotę 14 grudnia. Szczegóły dostępne w oddzielnym wydarzeniu.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - biura architektoniczne, projektowe Śródmieście.