Egzaminy państwowe na aplikacje prawnicze zaplanowano na 28 września 2024 r., o godzinie 11:00, w całym kraju.
Będzie to już dziewiętnasta edycja egzaminów na aplikacje adwokacką, radcowską oraz notarialną, a także siedemnasta dla aplikacji komorniczej. Mimo obowiązującego stanu klęski żywiołowej w niektórych regionach, egzaminy mają odbyć się zgodnie z planem.
Ministerstwo Sprawiedliwości uważnie obserwuje sytuację związaną z miejscami egzaminacyjnymi i nie przewiduje żadnych komplikacji. W trosce o osoby poszkodowane w wyniku powodzi, minister zaproponował zmiany przepisów, które umożliwią zwrot opłat egzaminacyjnych dla kandydatów, którzy nie będą mogli wziąć udziału w egzaminach z powodu żywiołu.
Na rozwiązanie testu jednokrotnego wyboru kandydaci będą mieli 150 minut. Test składa się z 150 pytań, z czego co najmniej 100 musi być rozwiązanych poprawnie, aby zdać egzamin. Egzaminy odbędą się w 19 miastach w Polsce, a nad ich prawidłowym przebiegiem czuwać będzie 50 komisji egzaminacyjnych, złożonych z przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, sędziów, reprezentantów samorządów prawniczych i pracowników akademickich.
Nie ma ograniczeń liczbowych przy przyjęciach na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną – każda osoba, która pomyślnie przejdzie egzamin i spełni kryteria, zostanie przyjęta. Na aplikację komorniczą przewidziano jednak limit 338 miejsc.
Do egzaminów zgłosiło się łącznie 5 817 osób, z czego najwięcej chętnych jest na aplikację radcowską (2 825 osób) oraz adwokacką (2 307 osób). Na aplikację notarialną zapisało się 575 kandydatów, a na komorniczą 110 osób.
W poprzednim roku do egzaminów przystąpiło 6 058 kandydatów, a zdało 60,5%.
Osoby z niepełnosprawnościami otrzymają dodatkowy czas – 225 minut – na rozwiązanie testu.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - kancelarie Białołęka