3 października 2024 roku w Ministerstwie Finansów odbyła się konferencja z okazji 30-lecia uchwalenia ustawy o rachunkowości. W trakcie tego wydarzenia Minister Finansów przyznał odznaczenia „Zasłużony dla Finansów Publicznych”. Andrzej Domański podkreślił, że ustawa o rachunkowości była jednym z pierwszych polskich aktów prawnych, który był zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej.
Rozpoczynając konferencję, Minister Finansów przypomniał, że prace nad ustawą o rachunkowości zostały zapoczątkowane w Ministerstwie Finansów. Jednak to dzięki zaangażowaniu wielu osób spoza ministerstwa ustawa mogła powstać i przekształcić się w nowoczesne prawo, odpowiadające na potrzeby różnych grup interesariuszy. Jak dodał, stworzenie i uchwalenie ustawy w tamtym czasie nie byłoby możliwe bez wsparcia środowiska księgowych, biegłych rewidentów oraz osób zaangażowanych w rozwój rynku kapitałowego i sektora naukowego.
Minister zaznaczył, że ustawa o rachunkowości była jednym z pierwszych polskich aktów prawnych, które wprowadziły zmiany zgodne z regulacjami Unii Europejskiej. Kluczowym celem tych zmian było odejście od szczegółowych norm obowiązujących w poprzednim systemie, na rzecz przyznania księgowym większej swobody działania opartej na ogólnych zasadach oraz ich wiedzy i doświadczeniu.
Andrzej Domański wspomniał również o bieżących projektach realizowanych przez Ministerstwo Finansów w zakresie rachunkowości, w tym o pracach nad wdrożeniem dyrektywy CSRD, nad systemowymi rozwiązaniami w rachunkowości publicznej oraz projekcie dostosowującym przepisy ustawy o rachunkowości do aktualnych praktyk prawno-gospodarczych i postępu technologicznego.
Minister Finansów podziękował uczestnikom konferencji za ich wkład w rozwój tej dziedziny, zarówno w kontekście legislacyjnym, jak i praktycznym.
W trakcie konferencji Andrzej Domański wręczył odznaczenia „Zasłużony dla Finansów Publicznych” osobom, które przyczyniły się do stworzenia podstaw przepisów dotyczących rachunkowości oraz dbały o rozwój prawa bilansowego. Odznaczenia otrzymali:
Dr Zdzisław Fedak – współtwórca wielu instytucji związanych z rachunkowością w Polsce, w tym zespołu w Ministerstwie Finansów odpowiedzialnego za regulacje w zakresie rachunkowości i rewizji finansowej. Uczestniczył w tworzeniu przepisów dotyczących rachunkowości, w tym ustawy o rachunkowości z 1994 roku, jako redaktor naczelny miesięcznika „Rachunkowość” i członek Komitetu Standardów Rachunkowości.
Prof. Gertruda Świderska – założycielka i kierowniczka Katedry Rachunkowości Menedżerskiej w SGH w latach 1992-2018, doradczyni Ministra Finansów w latach 1992-1996, która brała udział w tworzeniu ustawy o rachunkowości.
Dr Danuta Krzywda – współautorka projektu ustawy o rachunkowości, była członkini Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, przedstawicielka KRBR podczas konsultacji z Sejmową Komisją Finansów Publicznych dotyczących nowelizacji ustawy o rachunkowości w 2000 roku.
Dr hab. Radosław Ignatowski, prof. UŁ – członek zespołu pracującego nad ustawą o rachunkowości, twórca nowatorskich przepisów dotyczących konsolidacji sprawozdań finansowych, wieloletni członek Komitetu Standardów Rachunkowości.
Drugą część konferencji, poświęconą przyszłości przepisów o rachunkowości, otworzył dr hab. Jacek Jastrzębski, prof. UW, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Zwrócił uwagę na znaczenie rachunkowości dla interesariuszy, w tym UKNF, dynamikę zmian na rynku finansowym oraz zaprezentował propozycje zagadnień do uwzględnienia w dalszym rozwoju przepisów o rachunkowości.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele różnych instytucji zrzeszających grupy interesariuszy, takie jak księgowi, biegli rewidenci, doradcy podatkowi, przedsiębiorcy, instytucje finansowe, organy nadzorujące, administracja publiczna oraz przedstawiciele środowiska akademickiego.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - biura rachunkowe Białołęka.