Ponad 82% mieszkańców warszawskiego obszaru metropolitalnego regularnie korzysta z komunikacji miejskiej – takie dane przedstawia najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego. Tak wysoki wynik, będący najlepszym w Polsce, obejmuje zarówno przejazdy w obrębie samej stolicy, jak i podróże pomiędzy Warszawą a okolicznymi gminami.
Popularność Warszawskiego Transportu Publicznego potwierdza również Barometr Warszawski. Z ostatniego badania wynika, że spośród 77% warszawiaków dojeżdżających do pracy, szkoły czy na uczelnię, aż 66% wybiera komunikację miejską. Informacje te znajdują potwierdzenie w danych Głównego Urzędu Statystycznego, zajmującego się statystyką publiczną w Polsce.
Stolica liderem transportu zbiorowego.
Według raportu „Korzystanie z transportu publicznego przez gospodarstwa domowe” (opartego na wynikach badania EU-SILC 2024), w ciągu ostatnich 12 miesięcy z transportu publicznego korzystało niemal 60% polskich gospodarstw domowych. Region warszawski stołeczny, obejmujący Warszawę oraz 9 powiatów i 69 pobliskich gmin, znacząco przekracza tę średnią – tutaj odsetek użytkowników wyniósł 82,2%.
Tak wysoka popularność transportu publicznego w aglomeracji warszawskiej nie byłaby możliwa bez współpracy Warszawy z sąsiednimi gminami. W podwarszawskich miejscowościach można zobaczyć charakterystyczne niebieskie autobusy lokalnych linii „L” oraz żółto-czerwone autobusy linii „700”. Na obszary poza stolicą kursują także pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej.
– Dzięki współpracy z gminami, które finansują część kosztów kursów autobusów wyjeżdżających poza granice Warszawy, możemy zapewnić mieszkańcom dogodne połączenia – wyjaśnia Katarzyna Strzegowska, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego.
Warto dodać, że w grudniu ubiegłego roku ZTM podpisał nową, 15-letnią umowę przewozową z SKM.
Korzystne ceny biletów.
Mimo że co czwarte gospodarstwo domowe w Polsce (24,2%) wskazało, że koszty transportu publicznego są dla nich znacznym obciążeniem finansowym, warszawski region stołeczny wyróżnia się na tym tle – tylko 16,5% gospodarstw zgłaszało trudności z opłaceniem podróży komunikacją miejską. Przyczyną tego są jedne z najniższych cen biletów w Polsce, które pozostają niezmienne od wielu lat.
Warszawiacy i mieszkańcy aglomeracji mogą również korzystać z rozwiązań obniżających koszty podróży. Osoby płacące podatki w Warszawie mają dostęp do tańszych Biletów Warszawiaka/Warszawianki na dwie strefy biletowe. Uczniowie szkół podstawowych podróżują za darmo, a seniorzy korzystają z ulg lub bezpłatnych przejazdów, w zależności od wieku.
Dodatkowo mieszkańcy korzystają ze Wspólnego Biletu ZTM-KM-WKD, umożliwiającego swobodne przesiadki między autobusami, tramwajami, metrem, pociągami czy WKD, o ile posiadają bilet co najmniej dobowy. Gminy współpracujące w ramach programu Warszawa+ dofinansowują bilety mieszkańcom, a Mazobilet, stworzony wspólnie z Urzędem Marszałkowskim, zachęca do podróży po Mazowszu. Wszystkie te działania sprawiają, że warszawski transport publiczny jest szybki, wygodny i szeroko dostępny.
Transport w dużych miastach.
Dane GUS pokazują także, że w większych miastach mieszkańcy chętniej wybierają komunikację miejską. W miastach liczących ponad 500 tys. mieszkańców odsetek korzystających z transportu publicznego wynosi aż 90,3% (średnia dla wszystkich miast to 67,9%). Raport wskazuje również, że najwyższy odsetek użytkowników transportu zbiorowego poza miastami występuje na wiejskich terenach aglomeracyjnych o dużej gęstości zaludnienia (58,8%) – podobnie jak w miastach liczących od 20 do 99 tys. mieszkańców. Warszawski region, będący gęsto zaludniony i zamieszkiwany przez ponad 59% ludności Mazowsza, zdecydowanie się wyróżnia na tle kraju.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - usługi transportowe, przewozowe Mokotów.