Do końca lutego emeryci i renciści otrzymają od swoich organów rentowych roczne rozliczenie podatkowe na formularzu PIT-40A lub dokument informujący o dochodach uzyskanych od organu rentowego w formularzu PIT-11A za 2024 rok. Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, kiedy emeryci i renciści są zobowiązani do składania zeznania podatkowego, a kiedy mogą z niego zrezygnować.
Co zrobić po otrzymaniu formularza PIT-40A?
Jeśli w 2024 roku:
- Otrzymasz wyłącznie formularz PIT-40A,
- Nie korzystasz z żadnych ulg podatkowych,
- Nie masz innych dochodów, które wpłynęłyby na obliczoną przez organ rentowy kwotę podatku,
wówczas nie musisz składać zeznania podatkowego.
Natomiast jeśli oprócz PIT-40A otrzymasz inne formularze, np. PIT-11A, lub chcesz skorzystać z ulg podatkowych (np. ulgi rehabilitacyjnej), wówczas będziesz zobowiązany do złożenia rocznego zeznania podatkowego.
Co zrobić po otrzymaniu formularza PIT-11A?
Jeśli otrzymasz PIT-11A z informacjami o dochodach do opodatkowania, będziesz zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego do właściwego urzędu skarbowego. Jeżeli otrzymasz również inne PIT-y (np. PIT-11 od zleceniodawcy), dochody wykazane w tych dokumentach również musisz uwzględnić w swoim rocznym rozliczeniu. W takim przypadku formularzem do rozliczenia będzie PIT-37.
Jak złożyć zeznanie?
Najłatwiejszym sposobem na złożenie PIT-37 jest skorzystanie z usługi Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym. Usługa ta automatycznie uzupełnia formularz o dane zawarte w PIT-11A oraz innych formularzach od płatników. Możesz także złożyć zeznanie przez system e-Deklaracje lub tradycyjnie – wypełniając formularz papierowy i wysyłając go do urzędu skarbowego.
Jeśli do 30 kwietnia nie złożysz zeznania za pomocą Twój e-PIT, nie odrzucisz go, ani nie wyślesz wersji papierowej, zeznanie przygotowane w systemie zostanie automatycznie zaakceptowane po upływie tego terminu.
Co zrobić, jeśli chcesz przekazać 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego?
Masz możliwość przekazania 1,5% swojego podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Jeśli otrzymałeś PIT-40A i nie musisz składać zeznania, ale chcesz przekazać 1,5% podatku wykazanego w tym formularzu, masz dwie opcje:
- Jeśli chcesz, aby 1,5% podatku trafiło do tej samej OPP, którą wspierałeś w poprzednim roku, i organizacja ta wciąż figuruje w wykazie OPP, nie musisz podejmować żadnych działań – urząd skarbowy dokona tego automatycznie.
- Jeśli chcesz przekazać 1,5% podatku na rzecz innej OPP, musisz złożyć zeznanie na formularzu PIT-37 lub PIT-OP. Najłatwiej zrobisz to w usłudze Twój e-PIT.
W przypadku przekazywania 1,5% podatku, konieczne jest podanie numeru KRS organizacji, której chcesz przekazać środki, a także kwoty do przekazania. Kwota ta nie może przekroczyć 1,5% podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego.
Jeżeli korzystasz z Twój e-PIT, system automatycznie uzupełni kwotę 1,5% podatku oraz numer KRS organizacji, którą wspierałeś w ubiegłym roku (jeśli organizacja ta nadal może otrzymywać 1,5% podatku). W każdej chwili możesz zmienić te dane.
Zwrot nadpłaty i rozliczenie niedopłaty podatku.
Jeśli złożyłeś zeznanie elektronicznie i wynikła z niego nadpłata, zwrot otrzymasz w ciągu 45 dni. Dla zeznań złożonych w wersji papierowej zwrot następuje w ciągu 3 miesięcy. Jeśli z zeznania wynika niedopłata, należy ją uiścić do 30 kwietnia. Jeżeli niedopłata dotyczy PIT-40A, organ rentowy pobierze ją z emerytury lub renty wypłacanej w marcu lub kwietniu.
Pamiętaj o innych dochodach.
Jeśli w 2024 roku oprócz emerytury lub renty uzyskałeś dochody, które podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej, np. z pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, i chcesz skorzystać z ulg podatkowych, odliczeń, lub rozliczać się z małżonkiem, jako osoba samotnie wychowująca dzieci lub wdowa/wdowiec, powinieneś złożyć zeznanie na formularzu PIT-37 lub PIT-36 do 30 kwietnia.
Złożenie zeznania podatkowego w wymaganym terminie pozwoli na uniknięcie kar za zaległości podatkowe i umożliwi pełne skorzystanie z dostępnych ulg i odliczeń.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - biura rachunkowe Wawer.