Wielopiętrowy budynek przy ul. Filtrowej 69 przez długi czas nie był odnawiany, a jego stan stopniowo się pogarszał. Spółdzielnia mieszkaniowa postanowiła przeprowadzić remont elewacji, a właśnie zakończono prace od strony ulicy.
Miasto Stołeczne Warszawa wsparło ten remont kwotą 234 000 zł. Budynek przy ul. Filtrowej 69, wzniesiony w latach 20. XX wieku, nawiązuje do klasycyzmu, z charakterystycznym mansardowym dachem inspirowanym francuską architekturą. Jest częścią tzw. Kolonii Lubeckiego.
To osiedle na Starej Ochocie powstawało z inicjatywy spółdzielni mieszkaniowych, które zrzeszały głównie urzędników państwowych. Budowę rozpoczęto w 1924 r., początkowo trzymając się historycznego stylu dworkowego. Jednak wkrótce zaczęto odchodzić od tej koncepcji, wznosząc coraz większe bloki, które mogły pomieścić więcej mieszkańców.
Spółdzielnia Mieszkaniowa Nasze Ognisko, właściciel budynku przy Filtrowej 69, została założona w 1923 roku i realizowała swoje osiedle na obszarze wyznaczonym przez ulice Filtrową, Lekarską, Wawelską i al. Niepodległości (dawniej ul. Topolową). Głównym projektantem był architekt Roman Feliński, a współpracowali z nim Stefan Siennicki, Stanisław Kraskowski i Józef Krupa. Plan zakładał utrzymanie budynków w stylu baroku francuskiego. Mimo II wojny światowej, kamienica przy ul. Filtrowej 69 zachowała swój pierwotny wystrój architektoniczny.
Brak remontów spowodował stopniową degradację budynku. Stare warstwy farby łuszczyły się, a tynk odchodził w wielu miejscach.
Przed rozpoczęciem renowacji przeprowadzono badania stratygraficzne, które wykazały, że pierwotnie budynek był utrzymany w jasnej kolorystyce, z ciemniejszym cokołem i łukami nad wejściem. W ramach remontu uzupełniono brakujące fragmenty tynku i pomalowano budynek zgodnie z pierwotnym wyglądem. Odnowiono również mansardę, pokrywając ją nową blachą.
Spółdzielnia planuje kontynuację prac renowacyjnych w przyszłych latach.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - usługi budowlane Ochota.