Już 4 kwietnia wystartuje kolejna edycja miejskiej inicjatywy mającej na celu promowanie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W ramach drugiej odsłony wydarzenia odbędą się darmowe prelekcje, webinaria oraz spotkania ze specjalistami, skierowane do młodych osób, ich rodziców oraz nauczycieli. Organizatorem jest m.st. Warszawa. Na niektóre wydarzenia obowiązuje wcześniejsza rejestracja.
Coraz więcej młodych osób zmaga się z trudnościami psychicznymi, a w Warszawie przykładamy do tego ogromną wagę. Zależy nam na tym, aby dzieci i nastolatki wkraczały w dorosłość z poczuciem własnej wartości i miały dostęp do odpowiedniego wsparcia. Dlatego systematycznie rozwijamy miejską sieć pomocy, oferując m.in. dostęp do psychologów, zajęcia edukacyjne w szkołach, sieć poradni psychologiczno-pedagogicznych, centra zdrowia psychicznego oraz wsparcie szpitali miejskich – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Aby jak najwięcej osób wiedziało, gdzie szukać pomocy i jak wspierać młodych, już po raz drugi organizujemy Warszawski Tydzień Zdrowia Psychicznego. W jego ramach eksperci z zakresu psychologii dzieci i młodzieży podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem – dodaje.
Kwiecień miesiącem zdrowia psychicznego
W dniach 4–12 kwietnia stołeczny ratusz, we współpracy z miejskimi poradniami, placówkami medycznymi oraz poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, przygotował liczne spotkania poświęcone najczęstszym problemom zdrowia psychicznego młodych ludzi.
– W ramach tegorocznego Warszawskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego zaplanowaliśmy ponad 250 bezpłatnych wykładów, warsztatów i konsultacji dla dzieci, nastolatków oraz ich opiekunów, a także spotkania dla nauczycieli. Już teraz działa specjalna miejska strona, na której można zapoznać się ze szczegółowym programem wydarzenia – informuje Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
Podczas spotkań poruszone zostaną m.in. tematy związane z:
- kryzysami psychicznymi wśród dzieci i młodzieży,
- problemami takimi jak uzależnienia, depresja i stany lękowe,
- wsparciem emocjonalnym w domu i szkole,
- rolą rodziców i opiekunów w budowaniu zdrowia psychicznego,
- metodami radzenia sobie ze stresem,
- wpływem nowych technologii na zdrowie psychiczne.
Program wydarzenia obejmuje również warsztaty dla rodziców dotyczące wychowania, spektrum autyzmu, konsultacje integracji sensorycznej (SI) dla opiekunów i nauczycieli, konsultacje logopedyczne, psychologiczne i psychiatryczne dla dzieci i młodzieży, wykłady na temat zagrożeń w internecie oraz spotkania dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i ich rodzin.
Szczegółowy harmonogram wydarzeń oraz informacje o zapisach dostępne są na stronie internetowej. Znajdują się tam także materiały dotyczące takich zagadnień jak hejt, agresja czy depresja u dzieci i nastolatków.
Dodatkowo Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń przygotowało ofertę skierowaną do nauczycieli, rodziców i opiekunów.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - lekarze, przychodnie prywatne Praga Południe