Pod hasłem - Zanieczyszczenie sztucznym światłem - odbyła się druga edycja konferencji oświetleniowej zorganizowanej przez Zarząd Dróg Miejskich, której patronat honorowy objął Rzecznik Praw Obywatelskich.
To kolejne takie wydarzenie. W zeszłym roku podzieliliśmy się doświadczeniami związanymi z wymianą oświetlenia na energooszczędne oprawy LED SAVA z innymi przedstawicielami samorządów w Polsce. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem, co pokazało, jak potrzebne są takie spotkania, umożliwiające wymianę doświadczeń między osobami zaangażowanymi w modernizację miast. W tym roku, w dniach 24-25 września, zaprosiliśmy specjalistów z branży oświetleniowej do dyskusji na temat zanieczyszczenia światłem. W konferencji wzięli udział pracownicy Wydziału Oświetlenia ZDM, przedstawiciele firm oświetleniowych, naukowcy oraz prawnicy, którzy wspólnie omawiali sposoby walki z tym problemem. Konferencję zainaugurował Zastępca Prezydenta Warszawy, Tomasz Mencina. W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy z takich miast jak Kraków, Biała Podlaska, Olsztyn i Koszalin.
Podczas wtorkowych sesji w Pałacu Kultury i Nauki, Jakub Miernik i Dariusz Drop z Wydziału Oświetlenia ZDM opowiedzieli o oprawach SAVA oraz dobrych praktykach stosowanych w Warszawie w celu ograniczenia zanieczyszczenia sztucznym światłem. Mariusz Ejsmont z firmy LUG Light Factory przedstawił ekologiczne podejście do oświetlania stolicy, a Piotr Ratajkiewicz ze Studia DL i Olga Mościcka z Multidekoru omówili kwestie oświetlenia iluminacyjnego. Dawid Woźniak z firmy Shréder Polska zaprezentował, jakie rozwiązania stosują producenci oświetlenia w walce z nadmiernym oświetleniem nocnym.
Trzecia część konferencji skupiała się na naukowych aspektach tematu. Prof. Krystyna Skwarła-Sońta z Uniwersytetu Warszawskiego omówiła wpływ światła na życie człowieka i jego organizm, a dr Anna Kołton z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie mówiła o oddziaływaniu sztucznego światła na rośliny. O regulacjach prawnych dotyczących zanieczyszczenia światłem w Polsce i Unii Europejskiej swoje prezentacje przedstawiły Małgorzata Żmudka-Wyrwał i Małgorzata Żera z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
Po prezentacjach uczestnicy zaangażowali się w dyskusję na temat regulacji prawnych, które mogłyby pomóc w walce z problemem zanieczyszczenia światłem. Zastanawiano się, kto i w jaki sposób powinien uczestniczyć w tworzeniu tych przepisów.
Wieczorem uczestnicy konferencji mieli okazję osobiście zobaczyć, jak Warszawa radzi sobie z tym wyzwaniem. W Parku Skaryszewskim pracownicy Shréder Polska pokazali, jak działa oświetlenie, które automatycznie dostosowuje się do natężenia ruchu w parku. Spacer zakończył się prezentacją oświetlenia mostu pieszo-rowerowego, a rozmowy na temat zanieczyszczenia światłem trwały do późnej nocy nad Wisłą.
Drugi dzień konferencji miał charakter warsztatowy. W siedzibie ZDM przy ul. Chałubińskiego uczestnicy mieli możliwość nauczyć się, jak projektować oświetlenie uliczne i parkowe minimalizujące zanieczyszczenie świetlne.
Zarząd Dróg Miejskich wyraża podziękowania dla Rzecznika Praw Obywatelskich za objęcie patronatu, a także dla wszystkich partnerów konferencji: LUG Light Factory, Multidekor, Epson Europe, Studio DL i Shréder Polska, a także dla prelegentów i uczestników z całego kraju.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - oświetlenie Bemowo