Jesienny nastrój zbliża się na pętle komunikacji miejskiej, a zanim na nich zagości wrzos i kapusta ozdobna, nowy dom chcą znaleźć pelargonie. Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) zachęca mieszkańców stolicy do przygarnięcia tych roślin. W ramach sezonowej wymiany dekoracji na pętlach autobusowych i tramwajowych, ZOM oferuje mieszkańcom możliwość adopcji wieloletnich kwiatów. Pelargonie czekają na nowych opiekunów i mają szansę zakwitnąć w przyszłym roku, pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji.
Kwiaty można odbierać już teraz. Akcja potrwa do niedzieli, 13 października, na pętlach autobusowych Bródno-Podgrodzie, Esperanto, Szczęśliwice oraz tramwajowej P+R al. Krakowska na Okęciu. Pelargonie należy samodzielnie wydobyć z piętrowych kwietników. Warto zabrać ze sobą rękawiczki ogrodnicze oraz łopatkę do wykopywania. Przyda się też skrzynka lub torba do transportu roślin.
Już w przyszłym tygodniu osiem pętli wzbogaci nowa roślinność. W jesiennej dekoracji na krańcowych przystankach Esperanto oraz P+R Al. Krakowska pojawi się ponad 2 tys. kapust ozdobnych. Natomiast na pętli w Wilanowie, Wiatracznej, Szczęśliwicach, Nowym Bemowie, Żeraniu FSO oraz Bródnie-Podgrodziu zasadzonych zostanie ponad 7 tys. wrzosów w różnych kolorach, w tym w kompozycjach z 2 tys. starców popielnych, znanych również jako mrozy.
ZOM planuje już także przyszłoroczną wiosnę, dlatego tej jesieni zasadzi 24,5 tys. cebul tulipanów. Wiosną zakwitną one w trzech nowych lokalizacjach: na pętlach Dworzec Centralny, Tarchomin Kościelny oraz Nowe Włochy.
Zarząd Oczyszczania Miasta dba o zieleń na 61 pętlach komunikacji miejskiej, z których część jest dekorowana roślinami, które zmieniają się trzy razy w roku. Od kilku lat ZOM organizuje ekologiczną akcję, podczas której mieszkańcy mogą przygarnąć rośliny.
Jak przetrwać zimę z pelargoniami:
- Skróć pędy do 15-20 cm długości, usuwając żółte liście oraz przekwitłe kwiaty. Skróć także najdłuższe korzenie, aby nie były podwinięte.
- Posadź rośliny w odstępach minimum 15 cm, używając dobrej jakości ziemi.
- Umieść pelargonie w jasnym, chłodnym miejscu, na przykład w piwnicy, garażu lub na klatce schodowej. Optymalna temperatura to 5-10 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura chwilowo spadnie poniżej zera, nic im się nie stanie.
- Podlewaj je rzadko. Ziemia może lekko przeschnąć, ale upewnij się, że łodygi nie usychają, ponieważ są kluczową częścią rośliny.
- W połowie stycznia zwiększ temperaturę w pomieszczeniu o 3-4 stopnie Celsjusza i zacznij intensywniej podlewać kwiaty. Dodanie nawozu wieloskładnikowego pomoże pobudzić je do wzrostu.
- W marcu powinny się pojawić nowe pędy. Przycinając ich końcówki, zagęścisz roślinę, co później przyniesie więcej kwiatów.
- Około 15 maja, po ustaniu nocnych przymrozków, wystaw pelargonie na zewnątrz i ciesz się ich widokiem.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - kwiaciarnie Bemowo.