8 października miała miejsce debata zorganizowana przez Mazowiecką Kurator Oświaty, nosząca tytuł Nie bądź obojętny, która dotyczyła problemu wypalenia zawodowego wśród nauczycieli oraz kadry zarządzającej placówkami edukacyjnymi. Z kolei 4 października odbyło się spotkanie poświęcone prawom dzieci w kontekście ochrony ich zdrowia psychicznego. W debacie, prowadzonej przez Mazowiecką Kurator Oświaty, Wiolettę Krzyżanowską, uczestniczyli nie tylko eksperci, ale również nauczyciele oraz przedstawiciele organów prowadzących szkoły i placówki oświatowe z województwa mazowieckiego, które mogły dołączyć do wydarzenia online.
Wicewojewoda Mazowiecki, Patryk Fajdek, podkreślił istotę takich spotkań dla poprawy kondycji psychicznej wszystkich uczestników procesu edukacyjnego.
Panel merytoryczny otworzyła dr n. med. Lidia Popek, wojewódzka konsultant w zakresie psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, która przedstawiła symptomy oraz metody przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu nauczycieli. O przyczynach tego zjawiska opowiadał dr Tomasz Gajderowicz, zastępca dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych. W dyskusji głos zabrali również nauczyciele, w tym Radosław Potrac, Nauczyciel Roku 2023, oraz Oliwia Płocharska, która angażuje młodzież w działania obywatelskie, związana z inicjatywą „Senat na Ty”. Obaj wskazali na konkretne działania, które mogą pomóc w zapobieganiu wypaleniu zawodowemu.
Podczas panelu dyskusyjnego omawiano narzędzia, które mogą pomóc w ograniczeniu czynników wpływających na pogorszenie dobrostanu psychicznego nauczycieli. Uczestnicy zastanawiali się, jak wspierać nauczycieli i dyrektorów szkół, by zmniejszyć ryzyko wypalenia zawodowego, oraz jakie znaczenie mają relacje z uczniami, rodzicami i atmosfera współpracy między nauczycielami. Głos zabrali m.in. Bożena Gromadzka – Prezeska Zarządu Dyrektorów Szkół Średnich w Warszawie oraz dyrektor XCIX Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta, Justyna Żukowska-Gołębiewska – psycholożka i psychoterapeutka z Fundacji UNAWEZA, Krzysztof Obrębski – pedagog szkolny oraz wicedyrektor Zespołu Szkół nr 31 im. Jana Kilińskiego w Warszawie, a także Paweł Prusik – nauczyciel historii i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 26 im. Mirosława Biernackiego w Warszawie.
Debata we wtorek była drugim spotkaniem z cyklu „Nie bądź obojętny…” w bieżącym roku szkolnym. Wcześniej omawiano temat praw dzieci do ochrony zdrowia psychicznego. Uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych mieli możliwość uczestniczenia w wydarzeniu online. Była to pierwsza konferencja tego rodzaju organizowana w Kuratorium Oświaty w Warszawie, która umożliwiła młodzieży spotkanie z ekspertami i przedstawicielami władz odpowiedzialnych za organizację systemu edukacji w województwie mazowieckim. Celem konferencji było m.in. odpowiedzenie na pytanie, jak młodzież postrzega ochronę swojego zdrowia psychicznego oraz jak system edukacyjny powinien wspierać osoby z neuroróżnorodnością. W spotkaniu uczestniczyli także Wojewoda Mazowiecki Mariusz R. Frankowski, Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik, Marek Michalak, Jan Gawroński – społeczny zastępca Rzecznika Praw Dziecka, Krystyna Kozak z Biura Edukacji m.st. Warszawy, Oliwia Płocharska z Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana w Pruszkowie, Parlament Młodych Rzeczypospolitej Polskiej, Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego, Młodzieżowa Rada m.st. Warszawy, Senat na Ty, Akcja Uczniowska oraz Stowarzyszenie Precedens.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - szkoły podstawowe Śródmieście.