W całej Warszawie o godzinie 11:00 włączono syreny, a po upływie pewnego czasu odwołano alarm. W trakcie testu użyto modulowanego sygnału, który trwał 3 minuty. Były to pierwsze w historii miasta ćwiczenia przeprowadzone jednocześnie z wykorzystaniem wszystkich dostępnych systemów alarmowych. Celem ćwiczeń było sprawdzenie, jak skutecznie systemy informują mieszkańców.
„Dzisiejszym priorytetem jest oczywiście testowanie sygnałów alarmowych, o czym informowaliśmy od tygodnia. Każdy warszawiak i warszawianka otrzymali ostrzeżenia z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Ważne jest, aby sprawdzić, jak sygnały działają, jak są zsynchronizowane, a także jak rozchodzą się informacje przez media. Proszę wszystkich o spokój, to tylko ćwiczenia mające na celu przetestowanie systemu” – powiedział prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.
Syreny uruchomiono o godzinie 11:00, emitując trwający 3 minuty modulowany dźwięk. Po upływie godziny alarm został odwołany przy pomocy ciągłego sygnału, również trwającego 3 minuty.
„Test został przeprowadzony z użyciem miejskich syren (w liczbie 173) oraz tych należących do wojewody (około 230). Już mamy pierwsze spostrzeżenia – w niektórych miejscach sygnały nie są wystarczająco dobrze słyszalne. Będziemy to analizować. Mamy też zgłoszenia od mieszkańców, przesyłane przez aplikację Warszawa19115, co będzie cennym materiałem do analizy” – stwierdził Jarosław Misztal, dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa.
Mieszkańcy byli informowani za pomocą:
- systemu alarmowania i ostrzegania (syreny alarmowe),
- Warszawskiego Systemu Powiadomień,
- Regionalnego Systemu Ostrzegania,
- SMS-owego alertu RCB,
- komunikatów w mediach.
Na konferencji prasowej poprzedzającej ćwiczenia, prezydent Rafał Trzaskowski podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację testów oraz całego Tygodnia Bezpieczeństwa.
„Chciałbym podziękować pracownikom Centrum Bezpieczeństwa, którzy pomagali w organizacji tego tygodnia, pracując 24 godziny na dobę, a także służbom miejskim, policji i straży pożarnej.”
Dziś to także dzień edukacji o bezpieczeństwie, dlatego w szkołach zorganizowano specjalne lekcje dotyczące alarmów i reakcji na sytuacje kryzysowe.
Codziennie podczas Tygodnia Bezpieczeństwa, przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Al. Jerozolimskich, dostępny jest namiot z logo „Warszawa chroni”, gdzie mieszkańcy mogą rozmawiać z przedstawicielami służb na temat bezpieczeństwa i otrzymać materiały informacyjne.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - alarmy, zabezpieczenia Bielany.