Prace przy budowie placu Centralnego obok Pałacu Kultury i Nauki weszły w nową fazę. Rozpoczęto układanie kamiennej nawierzchni w pobliżu Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a także przygotowuje się miejsca do sadzenia nowych drzew. Mieszkańcy będą mogli cieszyć się ich cieniem już wiosną 2025 roku. Projekt jest częścią programu Nowe Centrum Warszawy.
Inwestycja pod budowę placu Centralnego, który ma stać się sercem Nowego Centrum Warszawy, ruszyła w zeszłym roku. To kluczowa inwestycja ostatnich lat, której celem jest stworzenie przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców. Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, podczas wizyty na budowie podkreślił, że po zakończeniu prac wiosną 2025 roku, plac stanie się nowoczesnym miejscem spotkań, które symbolicznie połączy historię Warszawy z wizją miasta przyszłości.
Plac otaczający Pałac Kultury i Nauki przez wiele lat był betonową przestrzenią, na której brakowało zieleni i miejsc wypoczynku, co szczególnie odczuwalne było w kontekście zmian klimatycznych. W upalne dni beton nagrzewał się, a podczas ulew deszczówka szybko spływała do kanalizacji, zamiast być zatrzymywana. Modernizacja tej przestrzeni zmieni ją w przyjazną i zieloną oazę.
Jeszcze w tym roku na placu zasadzonych zostanie 30 drzew, a w przyszłym roku ponad 70 kolejnych. W sumie, po zakończeniu prac, będzie tam ponad 200 drzew różnych gatunków, m.in. modrzew europejski, lipa, miłorząb, jesion i buk. Połowa z nich już rośnie w okolicy Muzeum Sztuki Nowoczesnej i nowo powstałej ulicy Wojciecha Fangora, a także wzdłuż Marszałkowskiej przy ścieżce rowerowej.
Na samym placu montowane są specjalne konstrukcje, tzw. cele antykompresyjne, które zapewnią odpowiednie warunki do wzrostu drzew. Ponadto, planowane są także nasadzenia mniejszych gatunków drzew, takich jak grujecznik i magnolia japońska. Plac zyska również 3,6 tys. m² trawników z ozdobnymi bylinami i kwiatami, na których będzie można odpoczywać.
Aby zapewnić odpowiednie warunki dla zieleni, na placu zamontowano cztery zbiorniki retencyjne o głębokości 7 metrów. Będą one gromadzić wodę deszczową, która zostanie wykorzystana do podlewania roślin.
Rozpoczęto także układanie kamiennej nawierzchni na placu, odwzorowując dawny przebieg ul. Zielnej w okolicach Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wykorzystywany jest tu granit strzegomski, a także kamienie skandynawskie, które będą przypominać o przedwojennych kamienicach przy ul. Marszałkowskiej. Wykorzystywany jest również odzyskany kamień z placu Defilad, który został poddany renowacji.
Podczas prac natrafiono na pozostałości przedwojennych kamienic, w tym piwnice oraz liczne przedmioty, jak biżuteria, monety czy flakoniki. Znalezione artefakty trafiły do Państwowego Muzeum Archeologicznego, a część odkrytych murów została zasypana. Docelowa nawierzchnia placu odtworzy dawny układ ulic, kamienic i podwórek, nadając przestrzeni historyczny charakter.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - usługi, artykuły ogrodnicze Śródmieście.