Nie spalaj śmieci, nie narażaj siebie i innych na szkodliwość. Rozpoczyna się okres grzewczy w Markach. Pamiętajmy o wysokiej jakości opału! Sezon grzewczy zbliża się, a my zaczynamy ogrzewać nasze domy. Niestety, w niektórych przypadkach pojawia się problem z paleniem niewłaściwego opału w piecach.
W niektórych częściach Marek z kominów wydobywa się trujący dym, który powoduje pieczenie w oczach i drapanie w gardle, zwłaszcza w bezwietrzne dni. Czasami nie można przewietrzyć mieszkania, a nawet przy zamkniętych oknach dym wnika do wnętrza przez systemy wentylacyjne.
Spalanie śmieci w ten sposób stwarza wiele zagrożeń, ponieważ razem z duszącym dymem i nieprzyjemnym zapachem wydobywają się setki związków chemicznych. Kiedy w odpadach znajdują się przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych, toksyczność uwalnianych substancji znacząco wzrasta.
Zanieczyszczenie powietrza może również pochodzić ze spalania pozornie „niewinnych” odpadów, takich jak stare wyroby drewniane, np. okna czy meble. Także w tym przypadku do atmosfery przedostają się szkodliwe substancje chemiczne, stosowane do impregnacji i malowania tych materiałów.
Przypominamy, że zgodnie z systemem gospodarowania odpadami przyjętym przez Radę Miasta Marki, od 1 lipca 2013 roku odpady roślinne są zbierane selektywnie w brązowych workach. Na terenie Marek obowiązuje całkowity zakaz spalania liści i trawy.
Zgodnie z artykułem 191 ustawy o odpadach, każda osoba, która wbrew przepisom art. 155 przekształca odpady termicznie poza spalarnią odpadów lub współspalarnią, podlega karze aresztu lub grzywny.
Każde stwierdzenie spalania odpadów powinno być natychmiast zgłoszone do Komisariatu Policji w Markach.
Wybieraj opał wysokiej jakości:
Od 1 lipca 2018 roku na Mazowszu zakazane jest spalanie w kotłach, piecach i kominkach:
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek opartych na ich wykorzystaniu,
- węgla brunatnego oraz paliw stałych wytwarzanych z jego użyciem,
- węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm,
- paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym przekraczającej 20% (np. mokrego drewna).
Jeśli ogrzewasz dom tradycyjnym kotłem, zalecamy używanie:
- gruboziarnistego węgla kamiennego,
- ekogroszku,
- pelletu,
- brykietu,
- biomasy drzewnej,
- sezonowanego drewna (np. buka, brzozy, dębu, grabu).
Kupując opał, mieszkańcy Mazowsza powinni wymagać od sprzedawców certyfikatów lub dokumentów potwierdzających (na piśmie) odpowiednie parametry zakupionego towaru. Zakup powinien być udokumentowany paragonem lub fakturą. Te dokumenty będą stanowiły dowód w trakcie kontroli jakości paliw stosowanych przez mieszkańców.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - wywóz śmieci, asenizacja Marki.