Film „Intruzi” w reżyserii Teodory Any Mihai, opowiadający o młodych osobach pochodzących z Rumunii, które decydują się na pracę w jednym z zachodnioeuropejskich miast, zdobył główną nagrodę na 40. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Zwycięzca otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. złotych, którą ufundowało miasto stołeczne Warszawa.
Warszawski Festiwal Filmowy (WFF) to jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych zarówno w Polsce, jak i w Europie Środkowo-Wschodniej. Dla wielu filmowców jest to okazja do osiągnięcia międzynarodowej rozpoznawalności, natomiast dla widzów stanowi wyjątkową możliwość obejrzenia najnowszych, ambitnych produkcji z różnych zakątków świata. Od wielu lat festiwal jest częścią elitarnego grona prestiżowych imprez filmowych, które uzyskały akredytację Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Producentów Filmowych, podobnie jak festiwale w Cannes, Wenecji czy Berlinie.
Na tegoroczną edycję festiwalu zgłoszono ponad 5 tysięcy produkcji z całego globu, z których wyłoniono 84 pełnometrażowe filmy oraz 58 krótkometrażowych.
Nagrodzony film „Intruzi” opowiada historię Natalii i Ginela, którzy opuszczają swoją rumuńską wioskę nad Dunajem, by szukać pracy za granicą. Produkcja porusza problematyczne relacje między Wschodem a Zachodem, poczucie wyobcowania i statusu "niewidzialnych" imigrantów, traktowanych jak obywatele drugiej kategorii.
Podczas 40. edycji WFF nagrodę dla najlepszego reżysera zdobył niemiecki twórca Anatol Schuster za film „Nieład i milczenie”, natomiast nagroda za najlepszy scenariusz w konkursie międzynarodowym powędrowała do Liiny Trishkiny-Vanhatalo za film „Lewica”. W kategorii filmów dokumentalnych triumfował film „Reporter wojenny” w reżyserii Benjamina Tučeka i Davida Čálka. W kategorii Crème de la Crème najlepszy okazał się film „Czarny pies” w reżyserii Guana Hu.
W tym roku szczególną uwagę zwrócono na filmy krótkometrażowe. Zdobywcy czterech wyróżnień mogą ubiegać się o Oscara, ponieważ konkurs jest uznawany przez Amerykańską Akademię Filmową i wymieniony na ich oficjalnej stronie. Film „Usługa” w reżyserii Michała Edelmana zdobył Short Grand Prix i szansę na Oscara. Najlepszym krótkometrażowym filmem fabularnym został „To, co zostaje” w reżyserii Andrei Redinciuc, w kategorii filmów animowanych wygrał „Mautini” w reżyserii Tabaraka Allaha Abbasa, a „Biegnij, Monia, biegnij” Karoliny Biesiackiej uznano za najlepszy dokument krótkometrażowy.
Pełna lista laureatów oraz szczegółowe opisy filmów znajdują się na oficjalnej stronie Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - kina białołęka.