Na podstawie zaleceń Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z dnia 2 października 2024 roku, rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Centers for Disease Control and Prevention (CDC) oraz Grupy Zadaniowej ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (ETF) przy Europejskiej Agencji Leków (EMA), Minister Zdrowia pragnie poinformować, że będzie możliwość skorzystania z bezpłatnych szczepień przeciwko COVID-19. Inicjatywa ta jest kontynuacją działań w ramach Narodowego Programu Szczepień. Szczepionki będą dostarczane przez Ministra Zdrowia, a koszty związane z kwalifikacją do szczepienia oraz jego przeprowadzeniem będą pokrywane z funduszy Narodowego Funduszu Zdrowia.
Szczepienie przeciwko COVID-19 będzie jednorazowe, niezależnie od liczby wcześniej przyjętych dawek. Zaleca się, aby między ostatnią a nową dawką szczepionki upłynęło co najmniej 3 miesiące.
W pierwszej kolejności będą szczepione osoby powyżej 12. roku życia, korzystając z jednodawkowej szczepionki Spikevax JN.1 o pojemności 0,5 ml.
Zaleca się, aby szczepienia były przeprowadzane u osób z największym ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19, do których zaliczają się osoby w wieku 60 lat i starsze, a także dzieci, młodzież i dorośli z chorobami współistniejącymi, które mogą zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia, takich jak otyłość (BMI≥25), cukrzyca, przewlekłe schorzenia płuc, nerek, choroby sercowo-naczyniowe, zaburzenia neurorozwojowe, aktywna choroba nowotworowa czy immunosupresja.
Podawanie sezonowej szczepionki przeciw COVID-19 wraz z szczepionką przeciw grypie jest zalecanym i bezpiecznym działaniem. Można podawać szczepionkę przeciw COVID-19 w dowolnym czasie przed lub po innych szczepieniach, w tym tych „żywych” oraz inaktywowanych, a także szczepionkach rekomendowanych dla kobiet w ciąży.
Informacje dla pacjentów.
Szczepienia przeciw COVID-19 będą realizowane na podstawie e-skierowania, które zostanie wystawione automatycznie i będzie dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). W przypadku braku automatycznie wygenerowanego skierowania, osoba uprawniona w punkcie szczepień może je wystawić, oceniając wiek oraz odstęp od ostatniej dawki. Wystawianie skierowań rozpoczęto 18 października bieżącego roku.
Szczepienia będą przeprowadzane przez:
- Przychodnie POZ,
- Apteki ogólnodostępne, które podpisały umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację szczepień zalecanych.
- Pacjenci mogą zapisywać się na szczepienie za pośrednictwem IKP (jeżeli punkt szczepień udostępnia terminy w e-Rejestracji) lub bezpośrednio w punkcie szczepień.
- Lista punktów szczepień będzie dostępna na stronie pacjent.gov.pl.
Szczepienie wykonane szczepionką zakupioną przez pacjenta (dopuszczoną do obrotu w Polsce):
- w aptece ogólnodostępnej będzie rozliczane przez NFZ na tych samych zasadach co szczepienie przeprowadzone szczepionką zakupioną przez Ministra Zdrowia,
- w POZ, koszt świadczenia będzie pokryty w ramach stawki kapitacyjnej (przychodnia, w której pacjent złożył deklarację) i nie będzie podlegało odrębnemu rozliczeniu przez NFZ.
Informacje dla punktów szczepień
- Szczegółowe zasady realizacji szczepień znajdują się w dokumencie „Ogólne wytyczne Ministra Zdrowia dla świadczeniodawców dotyczące realizacji szczepień przeciw COVID-19 z wykorzystaniem szczepionek zakupionych przez ministra właściwego do spraw zdrowia”.
- Podmioty uprawnione do realizacji szczepień przeciw COVID-19 powinny składać zapotrzebowanie na szczepionki do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) od dnia 22 października br.
- Podmioty, które dotychczas nie miały uprawnień do składania zamówień w systemie RARS PUE, powinny wystosować prośbę o nadanie uprawnień na adres: szczepionkacovid@rars.gov.pl.
- Do szczepionek mRNA Spikevax JN.1, dostarczanych do punktów szczepień, będą dołączane igły.
- Weryfikacja zużycia szczepionek będzie przeprowadzana poprzez raportowanie ich podania do elektronicznej Karty Szczepień, a ewentualnych strat przez system PUE RARS.
- Szczepionki powinny być zamawiane zgodnie z aktualnymi potrzebami, z uwzględnieniem wskazania ich nazw i liczby dawek. W zależności od wielkości zamówienia, może być wprowadzony tygodniowy limit dostaw do punktu szczepień/podmiotu leczniczego.
- Transport i przechowywanie szczepionek powinny odbywać się zgodnie z zasadami tzw. „zimnego łańcucha”, czyli w temperaturze między +2 a +8 stopni, według Charakterystyki Produktu Leczniczego oraz przyjętych wytycznych dotyczących przyjmowania i przechowywania szczepionek przeciw COVID-19.
Uwaga!
- Przychodnie POZ mają wyłączne prawo do składania zapotrzebowania na szczepionki przeciw COVID-19 przeznaczone do realizacji szczepień u kobiet w ciąży.
- Szpitale mają prawo składać zapotrzebowania na szczepionki przeciw COVID-19 do RARS w celu przeprowadzenia szczepień wśród swoich pracowników. Obowiązkowe jest raportowanie wykonanych szczepień do elektronicznej Karty Szczepień oraz ewentualnych strat przez system PUE RARS. Wykonane szczepienia nie będą rozliczane z NFZ.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - lekarze, przychodnie prywatne Otwock.