Zasady prowadzenia ciąży w kontekście równoległego leczenia onkologicznego zostały opisane w wytycznych zatytułowanych „Wytyczne postępowania w przypadkach nowotworowych u kobiet w ciąży”, które przygotowali specjaliści, w tym prof. Mirosław Wielgoś, krajowy konsultant w dziedzinie perinatologii oraz prof. Maciej Krzakowski, krajowy konsultant w dziedzinie onkologii.
Zrozumienie oraz wdrażanie opracowanych wytycznych jest kluczowe, biorąc pod uwagę wzrost liczby przypadków nowotworów złośliwych diagnozowanych w trakcie ciąży w ostatnich latach. Istnieje wiele dowodów na to, że ryzyko wystąpienia nowotworów wzrasta z wiekiem, co, biorąc pod uwagę trend odkładania macierzyństwa na później, może być jednym z głównych powodów tej tendencji. Wśród najczęściej występujących nowotworów u kobiet w ciąży można wymienić raka piersi, raka szyjki macicy, chłoniaki, białaczki oraz czerniaka.
Wytyczne szczególnie podkreślają znaczenie czujności onkologicznej w przypadku kobiet w ciąży. Diagnoza oraz leczenie nowotworu w trakcie ciąży stają się trudniejsze z powodu naturalnych zmian fizjologicznych, a także objawów, które uznawane są za typowe dla tego stanu. Z drugiej strony, diagnostyka przeprowadzana w trakcie ciąży oraz różnorodne konsultacje medyczne mogą prowadzić do szybszego wykrywania niektórych nowotworów. W czasie diagnozowania nowotworów i prowadzenia terapii konieczne jest uwzględnienie:
- efektywności leczenia oraz bezpieczeństwa matki,
- ochrony płodu i przyszłego noworodka przed szkodliwymi skutkami terapii onkologicznej.
Rokowania dla pacjentek, u których nowotwór został zdiagnozowany w trakcie ciąży, są porównywalne z rokowaniami kobiet, które nie są w ciąży, w przypadku tego samego stopnia zaawansowania choroby. Odpowiednio dobrane leczenie nie stanowi zagrożenia dla płodu ani nie wpływa negatywnie na dalszy rozwój dziecka, a jego skuteczność pozostaje na wysokim poziomie.
Szeroka diagnostyka nowotworów w czasie ciąży oraz prowadzenie leczenia onkologicznego powinny odbywać się w wyspecjalizowanych ośrodkach, gdzie istotna jest bliska współpraca ginekologów-położników, neonatologów oraz onkologów różnych specjalizacji.
Znajomość i przestrzeganie tych wytycznych może w wielu sytuacjach uratować życie kobiet w ciąży, które borykają się z chorobą nowotworową, umożliwiając im uniknięcie dramatycznego dylematu między własnym życiem a życiem dziecka.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - lekarze, przychodnie prywatne Wołomin.