W ostatnich latach na ulicach Warszawy posadzono tysiące nowych drzew. Te rośliny, hodowane w szkółkach w Polsce, Holandii i Niemczech, zostały starannie dobrane pod względem gatunku, wysokości oraz obwodu pnia, aby jak najlepiej przystosować je do miejskich warunków i zapewnić im odpowiedni rozwój. Chcemy, aby drzewa jak najszybciej tworzyły pożądany efekt, dlatego sprowadzamy okazy o wysokich standardach szkółkarskich.
Nasza troska nie ogranicza się jedynie do stanu technicznego dróg, ale obejmuje również jakość przestrzeni publicznej. Zgodnie z warszawską „Strategią adaptacji do zmian klimatu” z 2019 roku, dążymy do zwiększenia powierzchni biologicznie czynnej na ulicach miasta. Nowe drzewa sadzone są często przy okazji remontów i przebudów, a w ostatnich latach dzięki temu w Warszawie przybyło około 2 tysiące nowych drzew.
Drzewa o zbliżonych parametrach nie są łatwe do zdobycia, ponieważ jedynie kilka firm w Europie spełnia nasze rygorystyczne wymagania. Choć preferujemy, aby drzewa pochodziły z polskich szkółek, ograniczenia w dostępności odpowiednich, dużych okazów często zmuszają nas do ich sprowadzania z zagranicy. Na przykład platany posadzone na rondzie Dmowskiego pochodziły z Czech, a jesiony na Gocławiu sprowadzono z Holandii. Klony polne, które zdobią pl. Pięciu Rogów, również przybyły z Holandii.
Niedawno posadziliśmy na pl. Trzech Krzyży 24 duże drzewa, które rosły przez 35 lat w szkółce w Hamburgu. Drzewa te mają imponujące rozmiary – ich obwody pni wynoszą co najmniej 50 cm, a głogi Lavallego na północnej części placu mają obwód co najmniej 30 cm. Tak duże drzewa wymagają wielu lat pielęgnacji, co utrudnia ich zakup w Polsce w takich ilościach.
Polskie szkółki, zwłaszcza te powstałe po 1989 roku, nie mają jeszcze możliwości dostarczenia dużych ilości takich „dorosłych” drzew. Tymczasem na całym świecie rośnie zapotrzebowanie na drzewa, co dodatkowo wpływa na ograniczoną dostępność odpowiednich okazów.
Każde drzewo, które sadzimy w Warszawie, jest objęte gwarancją. Na przykład lipami i głogami na pl. Trzech Krzyży opiekuje się firma ogrodnicza, która odpowiadała również za wybór dostawcy roślin. My z kolei określamy jedynie parametry drzew, takie jak wysokość, obwód pnia oraz liczbę przesadzeń, które miały zapewnić ich prawidłowy rozwój.
Współpracując z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy, opracowaliśmy szczegółowe wytyczne dotyczące jakości sadzonego materiału oraz standardów wykonywania nasadzeń. Drzewa muszą mieć odpowiednią wysokość, a ich korony zaczynać się na wysokości co najmniej 2,5 metra. Proces wielokrotnego przesadzania w szkółkach pozwala im na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego.
Dzięki tej starannej pielęgnacji drzewa, które sadzimy, mają od razu bujne korony i imponujące wysokości. Gdybyśmy zdecydowali się na młodsze okazy, trzeba by czekać wiele lat, aż osiągną pożądane rozmiary.
Dzięki odpowiedniemu materiałowi szkółkarskiemu, drzewa w przyszłości nie sprawiają większych problemów, takich jak pękanie konarów. Przed zasadzeniem dokładnie sprawdzamy ich system korzeniowy i stan zdrowia. Każde drzewo posiada także paszport, który potwierdza jego kontrolę oraz brak chorób.
Jeśli zdarzy się, że drzewo uschnie, wykonawca zobowiązany jest do jego wymiany na własny koszt. Dbamy również o odpowiednie przygotowanie gleby i drenaż, aby zapobiec gniciu korzeni.
Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) stworzył specjalny zespół ekspertów, który zdobył bogate doświadczenie w sadzeniu dużych drzew w wymagających warunkach miejskich. Dzięki temu co roku przybywa na warszawskich ulicach setki nowych drzew.
W zeszłym roku posadziliśmy niemal 600 drzew, w tym platany i dęby na rondzie Dmowskiego oraz lipy srebrzyste w okolicy stacji metra Centrum. Kolejne drzewa pojawiły się wzdłuż ul. Perzyńskiego i na „obwodnicy” Gocławia, a także na ulicach Odyńca, Starzyńskiego, Wrocławskiej i innych.
W tym roku zasadziliśmy około 500 drzew na ul. Kondratowicza, a mieszkańcy aktywnie w tym uczestniczyli. Wkrótce zazieleni się ul. Marszałkowska i pl. Bankowy. Na nowym „Placu Centralnym” przy Pałacu Kultury posadzimy 70 drzew, w tym jesiony, magnolie, miłorzęby i inne.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - usługi, artykuły ogrodnicze Bemowo.