Plac Centralny przy Pałacu Kultury i Nauki w Śródmieściu wkrótce zamieni się w zieloną przestrzeń do relaksu i spotkań. Pojawi się tam aż 100 nowych drzew, a pierwsze nasadzenia zaplanowano już na listopad.
– Pragniemy stworzyć warunki, w których drzewa szybko przyjmą się na placu Centralnym, co w miejskim środowisku nie jest łatwym zadaniem – tłumaczy Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, odpowiedzialny za projekt placu. – W miastach drzewa napotykają wiele przeszkód, takich jak zasolone gleby, ograniczona przestrzeń korzeniowa, upały i twarde nawierzchnie – dodaje.
Aby umożliwić drzewom zdrowy rozwój, ZDM wdroży specjalne konstrukcje antykompresyjne, które zapobiegają nadmiernemu zagęszczeniu gleby. Składają się one z wytrzymałych „klatek” podtrzymujących posadzkę wokół drzew. Dzięki temu system korzeniowy ma dostęp do wody, składników odżywczych i powietrza, co sprzyja wzrostowi. Każda klatka wypełniona jest specjalnym substratem, odpowiednim dla poszczególnych gatunków drzew.
Dodatkowo, plac Centralny wyposażony zostanie w podziemną sieć rur nawadniających, które dostarczą wodę do korzeni drzew. Rury będą otaczać strefę korzeniową, a na każdym z nich zamontowane będą adaptery umożliwiające automatyczne nawadnianie. Co więcej, pod powierzchnią placu znajdą się cztery prefabrykowane zbiorniki retencyjne, które gromadzić będą wodę deszczową. To rozwiązanie nie tylko wspiera roślinność w okresach suszy, ale także zmniejsza ryzyko podtopień w centrum Warszawy.
System nawadniania drzew będzie w pierwszej kolejności korzystać z wody pochodzącej ze zbiorników retencyjnych. Dzięki temu przestrzeń stanie się bardziej odporną na zmiany klimatyczne, takie jak ulewne deszcze i susze.
Jesień to najlepszy czas na sadzenie drzew, dlatego jeszcze w tym roku połowa z ponad stu planowanych drzew znajdzie się na placu. Drzewa zostały starannie wyselekcjonowane i zakupione w szkółce w Brandenburgii. Wśród nich znajdziemy m.in. 30-letniego buka o szerokiej koronie, który zapewni cień w słoneczne dni.
– Zdecydowaliśmy się także na modrzew europejski, drzewo, które zrzuca igły na zimę, co jest rzadkie wśród drzew iglastych – mówi Łukasz Puchalski z ZDM. Modrzewie mają po 9-11 metrów wysokości i przywiezione zostaną na plac już w listopadzie.
Każde drzewo na placu Centralnym zostało dobrane pod kątem wytrzymałości na trudne warunki miejskie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak klatki antykompresyjne i system nawadniania, mają one doskonałe warunki do rozwoju. Podobna technologia wspierająca system korzeniowy została wykorzystana na placu Pięciu Rogów, gdzie klony posadzone dwa lata temu już zdążyły się znacznie rozrosnąć.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - usługi, artykuły ogrodnicze Śródmieście.