Za nami pierwsze znaczące spotkanie samorządowców i architektów dotyczące Warszawskiego Standardu Zielonego Budynku.
Ostatnio Warszawa przyjęła nowy standard ekologiczny, który wprowadza istotne zmiany w polityce architektonicznej miasta. Dzięki tym wytycznym miejskie budownictwo stanie się bardziej energooszczędne, przyjazne dla środowiska i mniej obciążające zarówno dla klimatu, jak i dla portfeli mieszkańców. Warszawski Standard Zielonego Budynku (WSZB) jest pierwszym tak szczegółowym dokumentem przyjętym w Polsce.
W minionym tygodniu w Warszawie odbyło się ważne spotkanie dla architektów, samorządowców i inwestorów, które było poświęcone WSZB. Oprócz szczegółowej prezentacji standardu, przygotowanej przez zespół OW SARP, odbyły się dwa panele dyskusyjne – samorządowy i architektoniczny. W debacie wzięli udział prominentni goście zaproszeni przez Urząd m.st. Warszawy oraz Forum Energii, które współorganizowało to wydarzenie. W panelu samorządowym wystąpili Katarzyna Szymczak-Pomianowska z Urzędu Miejskiego Wrocławia, Sylwia Brzezicka – Tesarczyk z Rybnika, Jan Mackiewicz z Białołęki oraz Jacek Kisiel z Urzędu m.st. Warszawy, którzy dyskutowali na temat roli samorządów w dekarbonizacji budynków. Moderatorem panelu była Anita Cieślicka z Forum Energii.
- Od liderów miast oczekuje się, że będą wyznaczać nowe kierunki i być przykładem do naśladowania. WSZB to zdecydowanie słuszna droga – mówiła Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dodając: – Mam nadzieję, że uda się skutecznie wdrożyć ten standard nie tylko w nowych obiektach, ale również w tych poddawanych remontom, ponieważ to one stanowią wyzwanie w kontekście dekarbonizacji miast. Uważam, że warszawski standard może także zainspirować prywatnych inwestorów.
W panelu branżowym, moderowanym przez Piotra Jurkiewicza, przewodniczącego Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP, spotkali się uznani architekci: Agnieszka Kowalewska z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w Warszawie, Magdalena Pios, właścicielka firmy Ambient, Piotr Bujnowski, prezes OW SARP oraz Wojciech Kotecki, architekt z BGGK Architekci.
Paneliści zgodnie uznali, że standard może być użyteczny dla prywatnych inwestorów, którzy chcą obiektywnie potwierdzić, że ich projekty są ekologiczne i przyjazne dla klimatu, szczególnie w kontekście tzw. lex deweloper.
- Warszawski Standard Zielonego Budynku to bardzo dobre narzędzie, które od początku było opracowywane z myślą o szerszym zastosowaniu – mówił Jacek Kisiel, dodając, że inne samorządy mogą dostosować podobne standardy do swoich lokalnych warunków, co jest kluczowe w procesie dekarbonizacji polskich miast i może wspierać wdrażanie zasad zrównoważonego budownictwa.
Zarówno paneliści, jak i zgromadzeni goście z zainteresowaniem śledzili dyskusję, podkreślając, że przyjęty przez Warszawę dokument wprowadza nową jakość w zrównoważonym budownictwie.
Warszawski Standard Zielonego Budynku to zestaw wytycznych stworzonych dla budynków miejskich w stolicy. Dzięki ich wdrożeniu obiekty będą bardziej ekologiczne i tańsze w utrzymaniu. Wykorzystanie wód opadowych w budynkach, odnawialne źródła energii czy ekologiczne oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne – to tylko niektóre z proponowanych rozwiązań, które pozwolą obniżyć koszty zużycia energii.
Standard obejmuje sześć obszarów:
- zieleń i zagospodarowanie terenu
- gospodarka wodna
- efektywność energetyczna
- zrównoważona mobilność
- materiały i rozwiązania budowlane w obiegu zamkniętym
- zdrowie, komfort i bezpieczeństwo
W ramach standardu znajduje się kilka wymagań, które muszą być spełnione, aby dany budynek był zgodny z WSZB. Większość wymagań ma charakter fakultatywny i można je dostosować do konkretnego projektu budowlanego. Wystarczy, że inwestorzy wybiorą dwa lub trzy wymagania z listy dostępnych opcji w każdym obszarze.
Warszawa dąży do tego, by budynki miejskie były nie tylko przyjazne dla klimatu, ale także efektywne energetycznie, aby zużywały jak najmniej energii i korzystały w jak największym stopniu z odnawialnych źródeł energii. Powinny również retencjonować wodę deszczową i być otoczone roślinnością. Warszawski Standard Zielonego Budynku ma odpowiadać na te potrzeby, promując nowe, bardziej ekologiczne i innowacyjne podejście do projektowania budynków. Celem jest również zminimalizowanie przyszłych kosztów eksploatacji w zmieniających się warunkach klimatycznych.
Wdrożenie WSZB jest jedną z rekomendacji Warszawskiego Panelu Klimatycznego i stanowi realizację jednego z działań Zielonej Wizji Warszawy.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - biura architektoniczne, projektowe Białołęka.