Światowy Dzień Udaru Mózgu obchodzony jest co roku 29 października. Wydarzenie ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat udaru mózgu, w szczególności jego objawów oraz promowania działań profilaktycznych.
Światowy Dzień Udaru Mózgu był ustanowiony w 2006 roku przez Światową Organizację Udaru Mózgu (WSO – World Stroke Organization). Tegorocznym obchodom wydarzenia towarzyszy kampania zachęcająca do uprawiania sportu. Osoby chcące zaangażować się w propagowanie idei wydarzenia mogły przez cały październik rejestrować swoje aktywności – spacer, jazdę na rowerze, bieganie, uprawienie jogi lub inne ćwiczenia realizowane przez co najmniej 30 minut dziennie na dedykowanej do tego platformie.
Udar mózgu to trzecia po chorobach serca i nowotworach przyczyna śmierci i pierwsza przyczyna trwałej niesprawności wśród Polaków po 40 roku życia. Jest nie tylko problemem medycznym i społecznym, ale również ekonomicznym ze względu na koszty leczenia, jak również niepełnosprawność zawodową, która często dotyczy chorych po udarze. Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia z 1970 r. udar mózgu to nagły stan szybko rozwijających się objawów klinicznych ogniskowych lub uogólnionych zaburzeń czynności mózgu, z objawami trwającymi co najmniej 24 h (lub prowadzących do śmierci), mających wyłącznie pochodzenie naczyniowe.
Najczęstszymi objawami udaru mózgu są:
- osłabienie i drętwienie kończyn,
- drętwienie twarzy z wykrzywieniem ust,
- zaburzenia mowy,
- zaburzenia widzenia,
- silny ból głowy, który może się pojawić z nudnościami,
- zaburzenia świadomości,
- zawroty głowy z zaburzeniami równowagi.
Bardzo ważne jest, aby osoba z objawami udaru mózgu trafiła jak najszybciej pod opiekę medyczną, gdyż leczenie jest najskuteczniejsze w pierwszych godzinach od wystąpienia objawów.
Działania profilaktyczne, w przypadku udaru mózgu, polegają na zmniejszeniu ryzyko jego wystąpienia, poprzez:
- regularny pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
- przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza,
- stosowanie odpowiedniej diety i dbania o prawidłową masę ciała,
- aktywność fizyczną,
- zdrowy, regularny sen,
- unikanie stresu,
- nie palenie papierosów,
- ograniczenie spożywania alkoholu.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - lekarze, przychodnie prywatne Ochota.